רפורמה חדשה בענף הרפתות תוזיל את החלב ותאלץ רפתות קטנות להתייעל

התוכנית שגיבשו משרדי האוצר והחקלאות תאפשר לבעלי מכסות הייצור במושבים לשמור עליהן, ותוזיל את מחיר המטרה של החלב ב-12% עד שנת 2024 ■ בעלי רפתות קטנות שיגישו תוכנית פיתוח לייצור של מיליון ליטר בשנה לפחות - יהיו זכאים למענקי תמיכה

אורה קורן
פרות ברפת
הרפתות הגדולות בישראל יעילות יותר מהקטנותצילום: ללא קרדיט

משרדי האוצר והחקלאות גיבשו רפורמה חדשה לענף הרפתות, שתיושם עד ל–2025. התוכנית מאפשרת לכל בעל מכסה לייצור חלב במושבים לשמור עליה, אולם קובעת הפחתה ידועה מראש ומדורגת במחיר החלב, עד לירידה מצטברת של 23 אגורות לליטר ב–2024, שתפחית את מחיר המטרה הסופי בכ–12%. המשמעות היא, שלרפתות קטנות שאינן יעילות לא יהיה כדאי להמשיך לפעול. ההצעה תיכנס לתוקף במידה שאיגוד מגדלי הבקר יאשר אותה עד 15 באפריל 2018.

על פי ההצעה, היעד הרשמי הוא אמנם השארתן בשוק של רפתות שייצרו מעל 1.5 מיליון ליטר בשנה, אולם בעל רפת קטנה — עם מכסה של כמה מאות אלפי ליטרים בשנה — שיגיש תוכנית לפיתוחה כך שתגיע להיקף ייצור של מיליון ליטר בשנה לפחות, יוכל לקבל מענקים שיתמכו בתוכנית הצמיחה שלו. לדוגמה, בעל מכסה של 700 אלף ליטר יוכל להגיש תוכנית פיתוח עד ל–2025, כך שהרפת תגיע ליכולת ייצור של מיליון ליטר, ולקבל מענקים שיסעו במימון התוכנית. זאת בניגוד לכוונה המקורית, שקבעה כי רק רפתות שייצרו לפחות 1.2 מיליון ליטר בשנה יהיו זכאיות למענקים.

הטבה נוספת לרפתני המושבים בהצעה, קובעת כי כל בעל מכסה כיום יהיה זכאי גם למכסה עתידית, ובנוסף תהיה למושבים נציגות בוועדה שתפקח על יישום ההסכם.

על פי ההצעה, משרד האוצר יקצה 400 מיליון שקל ב–2020–2025 לעידוד הקמתן של רפתות גדולות, והיקף המענק יגדל בהתאם לתוספת ביכולת הייצור של הרפת. מתוך סכום זה יובטחו 300 מיליון שקל לרפתות במושבים, ו–33 מיליון שקל בלבד יוקצו לרפתות שיגדלו להיקף יצור שנתי של 1–1.5 מיליון ליטר חלב.

חלוקת התקציב שהקצה האוצר לרפתות, במיליוני שקלים

מגדל שירצה לפרוש במסגרת הרפורמה יקבל מענק של עד 140 אלף שקל, בנוסף לתמורה שיקבל ממכירת המכסה שלו למגדל אחר, כאשר מתוך סך המענקים יוקצו 75 מיליון שקל למענקי פרישה. 100 מיליון שקל יוקצו ליצרנים שיתופיים. מועצת החלב תקצה בנוסף 20 מיליון שקל להקמת מערך יבוש חלב.

על פי התוכנית מחיר של ליטר חלב הנמכר מהרפתות למחלבות יקטן החל מ–2020 מדי שנה — באפריל ובאוקטובר. בשנה הראשונה יופחת המחיר ב–7.5 אגורות לליטר, ועד 2024 ירדו מהמחיר 23 אגורות.

החל מינואר 2025 ייקבע מחיר המטרה על בסיס סקר שייערך ברפתות המייצרות מעל ל–1.5 מיליון ליטר בשנה — במידה שאלה ייצרו 90% לפחות מכלל החלב במשק. הרפתות הגדולות יעילות יותר מהקטנות ועלות הייצור שלהן נמוכה יותר. מאחר שהמחיר יקבע על פי יכולותיהן, צפויה הפעלתה של רפת קטנה ליהפך לבלתי כלכלית, והמחיר לא יכסה את הוצאותיה.

עוד הוסכם בין משרדי האוצר והחקלאות כי האוצר יפעל לתיקון תעריף המכס והפטורים ומס הקנייה בכפוף לשימוע, כך שהמכסים על חלב ומוצריו יורדו בהדרגה עד לסוף 2024. במסגרת זו יופחת המכס על חלב ושמנת, יוגורט וגבינות מכל הסוגים — כולל גבינות כחולות ולמעט גבינות צאן. הפחתת המכס תיבחן מחדש ב–2023, ואם יתברר כי הביקושים לחלב בקר גולמי יירדו מתחת ל–1.5 מיליארד ליטר בשנה — תידחה ההפחתה הסופית בשנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker