הנפקת תעשייה אווירית קרובה מתמיד - ותלויה בין היתר בשחרור הוועד משלטון משפחת כץ

היו"ר לוקר: לתעשייה האווירית יש צורך בגיוס הון משמעותי ■ החטיבות האזרחיות הסבו לחברה יחד הפסד של 40 מיליון דולר ב-2017 ■ התייעלות נוספת בחטיבות אלה, או אפילו מכירה של אחת מהן, עשויות לשחק תפקיד מכריע בקידום ההנפקה של החברה

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר דירקטוריון התעשייה האווירית הראל לוקר
חגי עמית
חגי עמית

התעשייה האווירית פירסמה היום (ג') דו"חות כספיים לסיכום 2017, המראים שיפור נאה בפעילותה. היא דיווחה בהם על רווח תפעולי (מאוחד) של 121 מיליון דולר ב-2017 – אחרי הפסד של 105 מליון דולרים ב-2016.

גם בנטרול הוצאות פרישה מוקדמת לעובדים – היה הרווח התפעולי סולו של החברה 112 מיליון דולר לעומת רווח תפעולי של 70 מיליון דולר בשנה שעברה. עיון בדו"חות האלו, כמה שבועות אחרי שנודע על מכירת תעש לאלביט, מקשה שלא להתייחס אליהם על בסיס הצפי למכירת חלק מהתעשייה האווירית על ידי המדינה בתקופה הקרובה.

יו"ר החברה, הראל לוקר, נשמע מתבטא בתקופה האחרונה כי לתעשייה האווירית יש צורך בגיוס הון משמעותי בעתיד הקרוב לטובת גידול אורגני של החברה ופעילות משמעותית של מיזוגים ורכישות, ושמנהל רשות החברות, ינקי קווינט, לא מסתיר את שאיפתו להנפיק חלק ממניות החברה בתקופת כהונתו - כך שקיימים כוחות המעוניינים שהדבר יתרחש.

אלא שבבחינת האפשרות של התגשמות תסריט ההנפקה, כדאי לשים לב דווקא לשתי החטיבות שמסבות לתעשייה האווירית הפסדים - חטיבת בדק מטוסים וחטיבת כלי טיס אזרחיים. שני אלו הסבו לחברה ביחד הפסד של 40 מיליון דולר ב-2017. שיפור לעומת 2016, שנבע בעיקר מהתכווצות בהפסד של חברת בדק מטוסים. התייעלות נוספת בשתי חטיבות אלו, או אפילו מכירה של אחת מהן, עשויות לשחק תפקיד מכריע בקידום ההנפקה של החברה.

אלא שבמקרה או שלא במקרה – ועד העובדים של התעשייה האווירית חזק במיוחד בקרב שתי חטיבות אלו. שמה של חטיבת בדק המטוסים גם כיכב בפרשית החשד לשחיתות בתעשייה האווירית שבמסגרתה נחקרו מנהלים מהחטיבה.

הוועד הוא שחקן חשוב בהנפקת התעשייה האווירית. בהתאם – קידום ההנפקה יחכה עד שתתברר הזהות של מי שיוביל אותו. הבחירות לוועד אמורות להתרחש בחודשים הקרובים. עם זאת, יו"ר הוועד, אהוד נוף, שהמשטרה המליצה להעמידו לדין בגין קבלת דבר במרמה, מבקש להאריך את כהונתו. יאיר כץ, יו"ר ועד המהנדסים, שגם נגדו תלויה ועומדת אותה המלצת משטרה, רוצה להתמודד גם הוא על התפקיד. מאחורי שניהם מסתתר שר העבודה והרווחה חיים כץ. כל עוד האימרה הישנה שלפיה "התעשייה האווירית היא התעשייה היחידה ששני שרים בממשלה אחראים עליה: שר הביטחון ושר הרווחה", נכונה – קשה לראות את ההנפקה יוצאת אל הפועל.

חלק ניכר מהשיפור בתוצאות נובע מכך שהוצאות השכר של החברה התכווצו ב-200 מיליון שקל בשנה האחרונה. מזה ניתן לראות את המשמעות של היכולת לנהל את כוח האדם של התעשייה האווירית באופן אפקטיבי.

עיקר הייעול נובע מכך שבחטיבת כלי הטיס האזרחיים מספר העובדים ירד בכ-10%, ועובדים בה 170 איש פחות משעבדו בה בסוף 2016. מספר העובדים בחטיבת בדק מטוסים ירד ב-8 בלבד בשנה האחרונה.

נכון לסוף 2017, השכר ברוטו הממוצע בחברה הוא 22,755 שקל בחודש. כ-8,000 מתוך כ-15 אלף עובדי התעשייה האווירית מרוויחים יותר מ-20 אלף שקל. 1,600 עובדים מרוויחים יותר מ-50 אלף שקל. העובדים הגברים מרוויחים בממוצע 6,000 שקל בחודש יותר ממהנשים.

לא רק זהות הנהלת הוועד, אלא גם זהותם של סדרת בעלי תפקידים בכירים בחברה שיתחלפו בתקופה הקרובה, צפויה להשפיע על גורל ההנפקה. בכיר משתכרי החברה, טורטון אריק וומבל, מנכ"ל אלתא צפון אמריקה, שנהנה מעלות שכר של 630 אלף דולר ב-2017, סיים בתחילת החודש את תפקידו. גם יוסף וייס המנכ"ל, שעלות שכרו היתה 450 אלף דולר ב-2017, אמור לעזוב בתוך תקופה קצרה, גם אם התאריך המדויק עוד לא נקבע. מנכ"ל אלתא, ניסים הדס, הודיע בינואר על כך שהוא עוזב. ואולי יותר מכולם, זהותה של המחליפה של סמנכ"לית משאבי האנוש עירית קלפי אבני – שגם היא הודיעה על עזיבתה – תהיה מהותית לדרך שבה תתנהל החברה לקראת הנפקה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker