קרן תמלוגי הגז תחל לפעול בקרוב; משרד האוצר מגייס מנהלי השקעות

בקרן הצטברו קרוב למיליארד שקל, רובם מאגרות ותמלוגים ממאגר תמר ■ משרד האוצר מינה ועדת איתור בראשות השופט בדימוס משה גל, שתפקידה לאייש את המועצה העליונה של הקרן ואת ועדת ההשקעות

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאגר תמר
מאגר תמרצילום: אלבטרוס

ב-2016 קבע החשב הכללי של מדינת ישראל כי קרן תמלוגי הגז, הנפט והמחצבים תתחיל לפעול, לאחר שיצטברו בה יותר ממיליארד שקל. המועד הזה מתקרב במהירות: בסוף 2017 הסתכמו הסכומים שהצטברו בקרן לכ-800 מיליון שקל – רובם המכריע מאגרות ומתמלוגי הגז טבעי ממאגר תמר.

נכון להיום, היקף הכספים בקרן נושק למיליארד שקל, ובמשרד האוצר החלו להיערך לכך. בשבועות האחרונים הוקמה ועדת איתור, בראשות השופט בדימוס משה גל, ובהשתתפות מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד; המשנה לנגידת בנק ישראל, נדין טרכטנברג; מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר; ופרופ' מומי דהן, כדי לאתר מועמדים לניהול קרן ההשקעות של תמלוגי הגז של מדינת ישראל.

הוועדה תראיין גורמים שיאיישו את המועצה העליונה של הקרן – מועצה בראשות שר האוצר, שתפקידה יהיה לקבוע את עקרונות מדיניות ההשקעה של קרן תמלוגי הגז – על בסיס רמת הסיכון, אופק ההשקעה, רמת נזילות ההשקעה, המדד שישמש לבחינת ביצועי ההשקעה וסוגי הביטחונות הנדרשים מהמקומות שבהם יושקע הכסף. אחת לשנה תגיש המועצה לממשלה ולכנסת דו"ח שנתי של הקרן, המפרט את עקרונות מדיניות ההשקעה שקבעה לאותה שנה.

ועדת האיתור תראיין גם אנשי מקצוע לוועדת ההשקעות - שתקבע מדיניות השקעה מפורטת לקרן – בהתאם לפרמטרים שהגדירה המועצה. ועדת ההשקעות לא תעסוק במסחר עצמאי – אלא תגדיר את תמהיל השקעות הקרן. הכספים שיצטברו בקרן לא מיועדים לשימוש תקציבי שוטף, אלא לצרכים ארוכי טווח – בין אם לפרויקטים חד פעמיים ובין אם למצבי חירום שבהם המשק ייזדקק לכסף.

למרות שעיקר התפקיד המוטל על האנשים שיגויסו יהיה פיננסי - ועדת האיתור מצהירה כי היא מגייסת מלבד מנהלי השקעות ומומחי פיננסים, גם מומחי משפט ומדעי הרוח.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker