צעד נוסף לפתיחת השוק ליבוא: מכון התקנים השיק מערכת המאפשרת למעבדות פרטיות להתחרות בו

משרד הכלכלה מתכנן להשיק באוקטובר מערכת מקבילה לזו של מכון התקנים, במטרה לצמצם את הדומיננטיות של מכון התקנים בתחום ■ כחלון: "מצאנו ירידת מחירים של כמעט 25% בין פברואר 2015 לפברואר 2018"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכון התקנים בתל אביב
אורה קורן

מכון התקנים השיק אתמול מערכת ממוחשבת חדשה לניהול יבוא טובין לישראל, שצפויה לשמש את כל מעבדות בדיקת התקנים, לרבות אלה הפרטיות, תוך קידום תחרות בתחום.

במסיבת עיתונאים שערכו אתמול שר האוצר משה כחלון ושר הכלכלה והתעשייה אלי כהן אמר כחלון כי "הגברת התחרות היא מאבק ביוקר המחיה. אני רואה במכון התקנים חלק מהפתרון, לא מהבעיה — גוף חזק עם מאות מהנדסים יכול רק לסייע".

לדברי שר האוצר, "אין ספק שיוקר המחיה השפיע על הרפורמה במכון התקנים. "בשבוע שעבר ביקשתי מאחת הרשתות השוואה של מחיר סל בסיסי של 15 מוצרים, כולל בשר, דגים, משחות שיניים וסכיני גילוח. מצאנו ירידת מחירים של כמעט 25% בין פברואר 2015 לפברואר 2018".

במשך עשרות שנים חסם מכון התקנים יבוא לישראל באמצעות שימוש בתקנים שנועדו להגן על התעשייה המקומית. התוצאה היתה חוסר התייעלות בחברות התעשייה הישראליות ועליות מחירים במשק. הממשלה פועלת לשינוי התקינה הייחודית בישראל והפיכתה לבינלאומית — במטרה להסיר כמה שיותר חסמי יבוא שאינם בתחומי הבטיחות, הבריאות והסביבה.

בעניין התקינה אמר השר כהן כי לפני כחודש אימצה הממשלה תקנים בינלאומיים בנוגע לכל המוצרים שחייבים לעמוד בתקן — מהלך שצפוי לחסוך לצרכנים הישראלים 550 מיליון שקל בשנה. בנוסף, חברי ועדות התקינה הוחלפו, ויסתכלו אך ורק על טובת התקינה, לאחר שהיו תקנים שהגנו על חברות מקומיות על חשבון הצרכן.

בדיקות אוטומטיות

המערכת הממוחשבת שהשיק אתמול מכון התקנים מטפלת בבקשות ליבוא החל בהגשת הבקשה על ידי היבואן או עמיל המכס, ועד קבלת אישור מכירה. המערכת ממליצה על הבדיקות באופן אוטומטי, בהתאם לתקנים הנדרשים.

משרד הכלכלה מתכנן להשיק באוקטובר מערכת מקבילה לזו של מכון התקנים, במטרה לצמצם את הדומיננטיות של מכון התקנים.

בתוך כך, הכנסת אישרה שלשום בקריאה שנייה ושלישית את הפעלת מערכת "שער עולמי" של המכס — שבין מטרותיה קיצור הביורוקרטיה ביבוא — שצפויה להתממשק עם המערכת החדשה של מכון התקנים. המערכת נועדה להקל על יבואנים, ולעודד פעילות של יבואנים קטנים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker