אורה קורן

ראשי רשויות מטרופולין חיפה, בראשם ראש העיר חיפה יונה יהב, פנו בסוף השבוע לכל חברי הכנסת וביקשו שלא לאשר את התיקון לחוק רישוי עסקים, שאמור להפקיע מרשויות מקומיות סמכויות אישור פרויקטים תשתיתיים לאומיים, המוכר גם כחוק חיפה כימיקלים.

הממשלה מקדמת תיקון לחוק שלפיו, בפרויקטים של תשתיות בעלת חשיבות אסטרטגית, ניתן יהיה להפקיע את סמכות האישור של המועצה המקומית בתחומה אמור לקום או לעבור הפרויקט, ולהעבירה לממשלה. החוק מכונה חוק חיפה כימיקלים, כיוון שהוחלט לקדמו בישיבה בראשות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שעסקה בפרשת מכל האמוניה. החוק קודם על רקע סירובה של עיריית חיפה לאשר תשתית הולכה מאניית אמוניה קטנה שתעגון במפרץ חיפה למפעל של חיפה כימיקלים בצפון. זאת, אף שלא נקבע שהאמוניה היא תשתית לאומית בעלת חשיבות אסטרטגית.

הצעת החוק אושרה בוועדת הפנים ואיכות הסביבה וצפויה לעלות היום (ב') לדיון במליאת הכנסת. היא עשויה לאפשר לממשלה לקצר תהליכים גם בחיבור מפעלים לגז, שאינם מתבצעים בשל סירוב רשויות מקומיות לאשר את הנחת צנרת הגז בתחומן.

אם החקיקה תקודם והממשלה תנסה ליישם אותה עבור חיפה כימיקלים, עשויה עיריית חיפה לפנות לבג"ץ ולטעון כי האמוניה אינה תשתית לאומית בעלת חשיבות אסטרטגית.

"חוק זה הוא חוק פרסונלי פסול, שנולד בחטא אך ורק על מנת להכשיר פתרון מסוכן וזול שיתאם את האינטרסים של חברה פרטית", כתבו ראשי הרשויות. לטענתם מדובר בחקיקה שנועדה לעקוף חוק קיים ולפגוע בבריאות כמיליון תושבי חיפה והסביבה. "הפקעת זכויות ראשי רשות מאפשרת הבטחת פעילותם באין מפריע של מפעלים מזהמים ומסכנים בשטחה של הרשות", ציינו.

"אנו נדהמים ומתקשים לקבל את העובדה ששינוי החוק מקודם בהליך חקיקתי מהיר ונחפז. לפיכך אנו קוראים לממשלה להסיר חוק מיותר זה משולחן כנסת ישראל לצמיתות ולאלתר", הוסיפו. על המכתב חתומים גם ראשי הערים נשר, קריית אתא, קריית מוצקין, קריית ביאליק וקריית ים וראש המועצה האזורית זבולון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker