הממשלה אישרה את חוק ההגבלים: גורם דומיננטי בענף יוגבל - גם אם אינו מונופול

הממשלה אישרה את טיוטת חוק ההגבלים שמחמירה עם גופים חזקים שאינם מגיעים לאחזקה של יותר מ-50%, כדוגמת שופרסל, בנק הפועלים ויבואנים בלעדיים ■ מנגד, הופחת עונש המאסר על מי שינצל מעמד מונופוליסטי לרעה בנסיבות מחמירות

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכל הלפרין הממונה על ההגבלים
אורה קורן

ועדת שרים לענייני חקיקה אישרה היום (א') את יוזמת שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, והרשות להגבלים עסקיים, בראשות מיכל הלפרין, שנועדה לקדם את התחרות ולהוריד מחירים לציבור. השינויים צריכים לקבל את אישור הכנסת - שם צפויים לחצים מצד גופים חזקים במשק לטרפד חלק מהשינויים.

השינוי המהותי הוא הרחבת הגדרת בעל המונופולין, כולל החובות והאיסורים החלים עליו בחוק ההגבלים העסקיים, כך שתחול גם על כל מי שיש לו כוח שוק משמעותי, גם אם נתח השוק שלו נמוך מ-50%. זאת לעומת החוק הנוכחי, שקובע כי נתח שוק של יותר מ-50% הוא המדד היחיד להיותו של גוף בעל מונופולין. מי שעשוי להיות מושפע מהשינוי הם גופים חזקים במשק שאינם מונופול, כדוגמת בנק הפועלים, שופרסל ויבואנים בלעדיים. החוק אוסר על מונופול, בין השאר, לנצל כוחו לרעה, או לגבות מחיר מופרז.

לצד החמרה זו, הגופים חזקים במשק זוכים בחוק החדש להקלה בענישה. עבירת מונופול תעלה להם עד שלוש שנות מאסר, גם אם בוצעה בנסיבות מחמירות. כיום החוק מאפשר לגזור עליהם עד חמש שנות מאסר אם העבירה נעשתה בנסיבות מחמירות. הרף של חמש שנות מאסר יהיה תקף רק לעבירות הסדר כובל, כמו תיאום בין גופים שאמורים להתחרות זה בזה.

שינוי נוסף שצפוי לעורר לחצים מצד חברות גדולות הוא השינוי שאושר לביטול המגבלה של עד 24.5 מיליון שקל לעיצום כספי מרבי כנגד מפרי החוק, והשארת רף עליון בשיעור של 8% ממחזור מכירותיהם. הגבלת הקנס ל-24.5 מיליון שקל מיטיבה באופן לא מוצדק דווקא עם התאגידים הגדולים והחזקים ביותר במשק, שלהם מחזורי מכירות של מיליארדי שקלים.

שינויים נוספים בחוק כוללים את שינוי שם הרשות, מרשות ההגבלים לרשות התחרות. מכאן גם ישונה שם החוק לחוק התחרות. בתחום ההגבלים טוענים שלא מדובר בשינוי סמנטי בלבד, אלא בשינוי שמשקף את רוח הרשות – פחות הגבלת פעילות של ויותר דגש על תחרות. באירופה הרשות נקראת רשות התחרות.

שר הכלכלה, אלי כהןצילום: אייל טואג

החוק החדש מאפשר הקלה רגולטורית בכך שהוא פוטר חברות מדיווח לממונה על מיזוגים קטנים - מתחת לרף של 360 מיליון שקל מחזור משותף לחברות המתמזגות. זאת לעומת 150 מיליון שקל כיום. בנוסף, תקופות הבדיקה של הסדרים כובלים תתקצר מ-90 יום ל-30 יום, בדומה לזמן בדיקת הודעות מיזוג.

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן אמר כי "זהו צעד נוסף לצמצום הנטל הרגולטורי והבירוקרטי המיותר, ולהקלה על המסחר ועשיית העסקים במשק. הרפורמה תאפשר לרשות ההגבלים העסקיים להגביר את פעילות האכיפה האפקטיבית שלה, ולהפנות את משאביה לקידום התחרות ולחיזוק ההרתעה כנגד מונופולים וגופים אחרים הפוגעים בתחרות".

הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין אמרה כי "החוק במתכונתו החדשה יחייב בעלי עסקים לנהוג באחריות תחרותית, בד בבד עם הפחתת הנטל הרגולטורי והקלה על עסקים קטנים. תיקון החוק יאפשר לרשות ההגבלים העסקיים להגביר את האכיפה ולנקוט סנקציות משמעותיות ביחס לעסקים שפוגעים בתחרות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker