כך גרמתי להוניגמן לקרוס

במשך עשורים חגגו הרשתות על חשבון הצרכן ומכרו מוצרים במחירים גבוהים. בעלי הקניונים השתתפו במסיבה והעלו את מחירי השכירות, שגולגלו לצרכנים. עכשיו החגיגה על גב הצרכן הקטן מגיעה סוף סוף לסיומה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבצע בחנות של הוניגמן
אורה קורן

איגוד לשכות המסחר ניצל את הכותרות בתקשורת על הקשיים ברשת הוניגמן הוותיקה, כדי למנף את מאבקו הישן נגד הפטור ממע''מ על יבוא אישי באינטרנט. זאת אף כי הפטור חל על רכישות אישיות המוגבלות לסכום נמוך מאוד - של 75 דולר. לטענת האיגוד, חוסר השיוויון מבחינת החבות במע''מ בהשוואה למשווקים בחו"ל, הוא שמוביל לקריסת רשתות כהוניגמן ולפיטורי העובדים שלהן. אני חולקת על כך באופן מוחלט, וטוענת שמדובר בהיפוך המציאות. המחירים הגבוהים של רשתות דוגמת הוניגמן, הם שדוחפים את הצרכנים לקניות מוזלות באינטרנט, וזאת אף כי כרוך בהן סיכון לא מבוטל לצרכנים - שכלל לא בטוח שהמוצר אכן יגיע, או כי יגיע תקין ומתאים.

אני מרגישה שאני נושאת באחריות אישית להתמוטטותה של אימפריית הוניגמן. שנים רבות, אולי מעל לעשור, שלא פקדתי את סניפיה. המחיר והמוצרים לא היו לטעמי. על עיצוב חולצה או מכנס אפשר לומר שזה טעם אישי, אבל על המחיר הגבוה יחסית - אי אפשר להתווכח. זה מספר שאפשר להשוות למספר אחר, זה שבחנות שליד.

ובחנות ליד - מהומה כל יום שישי, לפחות בימים שבהם אני מגיעה לקניון. קוראים לה דניאלה, זו רשת קטנה ושובבה שמתחרה היטב בפוקס ובקסטרו העצומות. וגם בהוניגמן. ואפילו באינטרנט. שלוש חולצות ב-50 שקל (מבדי טריקו, פוטר ודומיהם), שמלה ב-60 שקל. ביגוד בסיסי, לא תפירה עילית (אבל בינינו, מי לא תופר בסין בתפירה בינונית ומטה?) אבל בהחלט סביר. ולפעמים אפשר למצוא שם משהו מפתיע בעיצובו, בבחינת "וואו!".

באחד הביקורים שלי בדניאלה פגשתי את אחד הבעלים. מתברר שיש לרשת תופרות בכפר ערבי בגליל וגם בשטחים. הם הצליחו למצוא את האיזון הנכון בין רווח נמוך יחסית - למכירות בכמות גדולה.

נעבור לאלקטרוניקה. לא מזמן החלפתי את המקרר הישן בחדש ברשת חשמל מוכרת, בחנות פיזית שממוקמת בקניון. שילמתי מחיר שנראה לי אטרקטיבי. אחרי זמן לא רב הגיעו ימי המכירות השנתיות המוזלות ברשת - חגיגות הבלאק פריידיי והסייבר מאנדיי. רשת האלקטרוניקה שממנה רכשתי את המקרר פירסמה מודעות ענק בעיתונים על מכירות בהוזלה חד פעמית מטורפת. וראו זה פלא – ה"הוזלה" הניבה מחיר שהיה גבוה במעט מהמחיר שאני שילמתי ביום רגיל - ללא שמחת האינטרנט.

מה אני אומרת? את כל מה שצרכן רגיל מכיר מנסיונו, ללא מצגות מהונדסות של גרפים צבעוניים. במשך עשורים חגגו הרשתות על חשבון הצרכן, ומכרו מוצרים במחירים גבוהים. בעלי הקניונים השתתפו במסיבה, העלו מחירים לרשתות ואלו גילגלו את העלויות הגבוהות לצרכנים. עכשיו החגיגה על גב הצרכן הקטן מסתיימת. האינטרנט הוא הפתרון, וההנחה הקטנה במע''מ היא פיצוי על השנים הארוכות שבהן היה הצרכן שבוי של הקניונים והרשתות. אם אלה רוצים לשרוד, שיתכבדו ויורידו מחירים. צרכן לא יפנה גב לרשת מקומית בגלל הנחה של מע''מ באינטרנט - בחנות מקוונת שבה הוא לא יכול למדוד או לראות פיזית את המוצר, וכשהוא יודע שיש חשש שהמוצר לא יגיע אליו בסוף התהליך, או שיגיע באיחור של חודשים.

טוב עושה שר האוצר, משה כחלון, כשהוא דוחה את לחצי נציגי הקניונים והרשתות (איגוד לשכות המסחר) ואת אלה של רשות המסים בעניין הפטור ממע''מ. העולם משתנה ואין טעם לנסות לעצור את גלגל הענק הזה. איגוד לשכות המסחר אמנם נאחז בקרנות המזבח, אבל יש לקוות שזה יהיה קרב אבוד. מי שמכריע את חבריו, בעלי רשתות וקניונים, זה הם עצמם - במחירים שהעלו לציבור לאורך כל השנים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker