תוכנית ההפרטות של רשות החברות: תע"א, מקורות, הדואר והנמלים

התוכנית, שצפויה להכניס מיליארדי שקלים לקופת המדינה, תוצג בקרוב לשר האוצר ■ ההפרטה תתבצע באמצעות מכירת מניות מיעוט בחברות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש רשות החברות, יעקב קוינטצילום: מיכל פתאל

רשות החברות הממשלתיות, בראשות יעקב קוינט, מתכננת הנפקה חלקית של חברות ממשלתיות: התעשייה האווירית (תע"א), מקורות, הדואר, נמל חיפה, נמל אשדוד ונתג''ז. כך נודע ל-TheMarker. התוכנית נמצאת בשלבי הכנה ראשונים, תוכל להכניס מיליארדי שקלים לקופת המדינה ותוצג בשבועות הקרובים לשר האוצר, משה כחלון.

ההפרטה תתבצע באמצעות מכירת מניות מיעוט בחברות אלה, ככל הנראה על בסיס עקרונות מרכזיים בתוכנית שהכינה עבורה בעבר חברת מקינזי. בשנים האחרונות בחנה רשות החברות הממשלתיות הנפקה חלקית של 10-20 חברות ממשלתיות. המסגרת שנבחרה היתה שמירה על שליטה ממשלתית, תוך הכנסת משקיע או מכירת מניות בבורסה - במטרה לחייב את החברות לפרסם דו"חות כספיים או להתייעל בצורה אחרת.

תוכניות הפרטה של חברות ממשלתיות עלו וירדו בשנים האחרונות. בין השאר, הציע משרד האוצר הנפקה של עד 49% ממניות החברות הביטחוניות הממשלתיות רפאל ותע"א והעריך כי יוכל להכניס לקופתו כ-15 מיליארד שקל. הנפקת רפאל אינה מתוכננת בשלב זה.

ייתכן כי הנפקת תע"א תצטרך להמתין להתחזקות החברה כדי למקסם את ההכנסות מההפרטה. החברה עברה טלטלה קשה בשנתיים האחרונות, שכללה תוכנית הבראה חלקית וחקירות משטרה שהסתיימו השבוע בהמלצות להגשת כתבי אישום נגד עובדים בחברה וחבר דירקטוריון. עם זאת, לחברה יו"ר חדש יחסית, הראל לוקר, שמבצע חילופי מנהלים ושינויים מבניים בחברה במטרה לשפר את תפקודה, כשברקע צבר הזמנות גדול שמשמש בסיס טוב לצמיחה. עם השלמת השינויים והטמעת התרבות העסקית החדשה, תתייצב החברה בעמדת זינוק טובה לצמיחה ולהכנסת משקיע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker