אחרי שגרם לאגף השכר באוצר לחכות לו - ערן יעקב רוצה לדלג לרשות המסים

שלשום פירסם בנק ישראל מחקר שהראה כי המגזר הציבורי מעודד בינוניות - בדיוק סוג הדברים שהממונה על השכר באוצר, ערן יעקב, אמור לעסוק בהם ■ עצם האפשרות שיעקב יעזוב את תפקידו בתום שנה אחת בלבד תפגע קשות באגף, שהתנהל זמן ארוך מדי בלי ממונה קבוע

חגי עמית
חגי עמית
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הממונה על השכר במשרד האוצר, ערן יעקב
הממונה על השכר במשרד האוצר, ערן יעקבצילום: אוליבייה פיטוסי

בתחילת ינואר אישרו שרי הממשלה הנוכחית בישיבה לילית את תקציב 2019. מיד אחר כך, במה שנראה כמו מחטף, אושרה באותה ישיבה לילית העלאת השכר של אותם שרים ב–5,000 שקל ואת הצמדתו לשכר הממוצע במשק.

המהלך עורר תגובת שרשרת מהירה: יומיים אחר כך החלה להתגלגל במשרד האוצר יוזמה להעלאת שכר המנכ"לים של משרדי הממשלה, שגם הוא צמודים למדד ולא לשכר הממוצע במשק; גמלאי המשטרה חידשו את הפגנותיהם במחאה על אפלייתם בתנאי הפנסיה; ועובדי המדינה המועסקים בחוזים אישיים פנו לממונה על השכר במשרד האוצר בבקשה לעדכן גם את שכרם, כפי שעשו השרים וחברי הכנסת. קולו של הממונה על השכר במשרד האוצר, ערן יעקב, לא נשמע בהמולה הזאת — אך זו היתה הדגמה חיה לחשיבות התפקיד.

עובדי אגף הממונה על השכר באוצר אחראים על שכרם של 800 אלף עובדי המגזר הציבורי. הם אלה שאמורים לדאוג לכך שמגזר זה יהיה יעיל ויתגמל את עובדיו לפי תפוקה וביצועים. רק שלשום התפרסם מחקר של בנק ישראל, שהבהיר כי התשואה של עובדי המגזר הציבורי על מיומנויות גבוהות נמוכה מהתשואה על מיומנויות גבוהות לעובדי המגזר הפרטי. אלו הם בדיוק התחומים הנמצאים באחריות הממונה על השכר.

יעקב, טיפוס לוחמני השואף ליעילות במגזר הציבורי, היה אמור להיות האיש הנכון במקום הנכון — אלא שאגף הממונה על השכר לא הספיק ליהנות ממנו. מינויו היה אמור לצאת לפועל באמצע 2016, עם פרישתו של הממונה הקודם, קובי אמסלם, אך התעכב בתשעה חודשים בגלל אי־עמידה שלו בתנאי הסף שנדרשו לתפקיד. בנוסף, מרגע שנודע כי מנהל רשות המסים הנוכחי, משה אשר, עומד לעזוב את תפקידו במארס — היה ברור כי יעקב מועמד להחליפו. כלומר, יעקב הפך לברווז צולע באגף הממונה על השכר. אם ייבחר להחליף את אשר, ניתן יהיה לומר כי אפקטיבית, יעקב כיהן בתפקיד הממונה על השכר במשך תשעה חודשים בלבד. זאת, אחרי שהאגף סבל כשנאלץ להתנהל ללא ראש קבוע במשך תשעת החודשים שבהם עוכב מינויו של יעקב.

ועדת האיתור לתפקיד מנהל רשות המסים ראיינה ביומיים האחרונים את המועמדים להחליף את אשר. איש לא הופתע מכך שיעקב היה בין המועמדים שהגיעו לשלב הסופי. אלא שהדבר לא אמור להיות מובן מאליו: אגף השכר חשוב מכדי שיעמוד בראשו מנהל זמני בלבד. מגיע לו מנהל לארבע שנים מלאות.

מועמדים נוספים שרואיינו לתפקיד היו מירי סביון, שמונתה באוגוסט האחרון לתפקיד המשנה למנהל רשות המסים; אבי ארדיטי, ראש מינהל המכס ברשות המסים בשלוש השנים האחרונות; ואהרון אליהו, פקיד שומה ירושלים. גם רואה החשבון אילי פיטרמן, מנהל מחלקת המסים בפירמת סומך חייקין KPMG, מועמד לתפקיד. פיטרמן ואליהו היו מועמדים לתפקיד גם לפני ארבע שנים, כשמשה אשר החליף את ראש הרשות הקודם, דורון ארבלי.

בראש ועדת האיתור עומד שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצר. עוד חברים בוועדה הם אילן רם, מנהל מינהל הסגל הבכיר בנציבות שירות המדינה; עו"ד מאיר לוין, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (כלכלי); ופרופ' צילי דגן, נציגת הציבור בוועדה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker