נשר לוחצת - והאוצר בוחן את ביטול הגדלת המס על דלק מזהם

עם זאת, בנשר ובהר טוב סירבו להעביר נתונים מפורטים שמעריכים את השפעת המעבר לגז על רווחיהן ■ בנוסף, כחלון בוחן את שינוי ההחלטה להגדלת מס הבלו על פחם

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל נשר
מפעל המלט של נשרצילום: עופר וקנין

בלחץ חברת נשר, בוחן משרד האוצר את עתיד התוכנית להעלאת המס על הפטקוק, חומר דלק מזהם במיוחד הנמצא בשימוש מפעלי המלט, מונופול נשר והר טוב. במשרד האוצר החליטו להעלות את המס עליו כאמצעי להגברת השימוש בגז, המזהם פחות מ-46 שקל לטונה ל-216 שקל. בהר טוב איימו לסגור את המפעל ולפטר עובדים, וההערכות במשק הן, כי הלחץ של הר טוב נבע מהבנות בינה לנשר, שהפגיעה בה צפויה להיות גדולה יותר.

עבודה כלכלית שהכין ב-2017 דרור שטרום, הממונה לשעבר על ההגבלים העסקיים העלתה קשרים צולבים בין החברות דרך אחד מבעלי הר טוב המשמש לקוח גדול של נשר. בחברות הכחישו כל שיתוף פעולה ביניהן.

נשר מחוברת לגז אולם הר טוב עדיין לא. במשרד האוצר סבורים שהר טוב יכולה להתחבר לגז תוך שנה וחצי, אולם החברה מסרבת לחתום על התחייבות. בשתי החברות טוענים, כי בתהליך ייצור המלט הפטקוק מזהם פחות מאשר בתהליכי יצור אחרים וכי הן עומדות במגבלות של המשרד להגנת הסביבה. לטענת הר טוב המעבר לגז יוביל אותה להפסד. עם זאת בשתי החברות סרבו להעביר תחשיבים מפורטים שיתמכו בטענה שהמעבר לגז יפגע מאוד ברווחיותן.

בשלב זה ביקש משרד האוצר מהמשרה להגנת הסביבה פירוט לגבי זיהום האוויר מהפטקוק, במטרה לבחון את טענת החברות. התשובה תהיה גורם משמעותי בהחלטה אם להקל על החברות. בשלב זה לא נבחנת הקלה. עם זאת מקורות המקורבים לנושא העריכו, כי משרד האוצר עשוי להציע לחברות תקופת הסתגדלות של שנה וחצי, עד שניתן יהיה לחבר את הר טוב לגז.

על פי הערכות הממשלה, עד ספטמבר 2018 נתג''ז תפרוס את קו הולכת הגז עד בית שמש ומשם ניתן יהיה להעביר את צינור ההולכה להר טוב בתקופה של עד שנה וחצי מהיום.

נשר מחוברת לגז, אולם ממשיכה להשתמש בעיקר בפטקוק הזול לעומת הגז. בנשר אמנם משתמשים בשניהם, אולם ניצול הגז נמוך במיוחד עקב מחירו הגבוה יחסית. הדבר גורם לזיהום אויר מוגבר ולפגיעה בחברת ההולכה של הגז, סופר אן.ג'י שהכנסותיה מהחיבור של נשר לגז נמוכות ביותר.

מפעל הר טוב אינו מחובר כלל לגז. שני המפעלים אמורים להתחרות ביניהם, אולם לדברי מקורות בענף, יש ביניהם קשרים צולבים שמגבילים ביותר את התחרות. החברות מכחישות קשרים שכאלה וטוענות לתחרות מלאה ביניהן.

את האצת השימוש בגז במפעלי המלט ניתן לקדם באמצעות שינוי היתר הפליטות על ידי המשרד להגנת הסביבה, או הגדלת הבלו על הפטקוק. המשרד להגנת הסביבה אינו משנה את היתר השימוש ברעלים של המפעלים ואילו משרד האוצר נתון עתה ללחצים לביטול העלאת הבלו על הפטקוק.

לחצי נשר על רשות המיסים הגיעו גם מצד משרד הכלכלה. שר הכלכלה, אלי כהן הוא חבר מפלגתו של שר האוצר, משה כחלון ולפניותיו לכחלון סבירות גבוהה יחסית להיענות.

מכתב ששיגר באחרונה מנכ''ל משרד הכלכלה, שי רינסקי למנהל רשות המיסים, משה מציע לבטל את העלאת הבלו על הפטקוק כדי לא לפגוע בתחרות בענף.

בנוסף, הזהירה חברת חשמל כי העלאת הבלו על הפחם תייקר את מחיר החשמל לצרכנים. זאת, אף שיו''ר חברת חשמל תמך בכך בהודעה משותפת שהוציאו משרדי האנרגיה והגנת הסביבה. על רקע זה בוחן עתה שר האוצר, משה כחלון, את שינוי ההחלטה על ההעלאה של הבלו על הפחם.

מנשר נמסר בתגובה כי "החלטת משרד האוצר משוללת מן היסוד, שכן היא אינה מביאה בחשבון את המאפיינים הייחודיים של תהליך ייצור המלט, שבו לא ניתן לזהות השפעה של סוג הדלק על רמות הפליטה של מזהמי אוויר. יתרה מכך, חוות דעת בלתי תלויות קובעות כי לשימוש בגז טבעי בתעשיית המלט, במקום פטקוק, לא תהיינה תועלות סביבתיות כלל. לאור זאת, אין אנו רואים כל הצדקה להעלות את הבלו על הפטקוק. גם באירופה, עליה מתבססת מדינת ישראל בקביעת רגולציות סביבתיות, השימוש בגז טבעי בתעשיית המלט זניח ועומד על 0.5% בלבד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker