התוכנית להורדת מחירי החלב: עדיפות לרפתות גדולות והורדת מכסים

משרד האוצר יעניק 400 מיליון שקל ב-2025-2020 לרפתנים שייצאו מהענף ולהגדלה והקמה של רפתות גדולות ■ רפתנים משפחתיים מתנגדים לתוכנית

מחלבה של תנובה
מחלבה של תנובהצילום: דודו בכר
אורה קורן

התכנון במשק החלב יימשך עד 2025, תוך מעבר לרפתות גדולות תמורת מענקים של 400 מיליון שקל לענף. במקביל, יופחת מחיר החלב למחלבות (מחיר מטרה) ותהיה הפחתה מדורגת של מכסים על גבינות, יוגורט, חלב ושמנת. מחיר החלב ייקבע בתום התקופה על פי סקר ברפתות הגדולות. אלו ההסכמות שגיבשו משרדי האוצר והחקלאות והועברו לאישור הרפתנים.

ככל הנראה, רפתני המושבים, בעלי רפתות קטנות יחסית, מתנגדים להצעה שמעניקה עדיפות לבעלי רפתות גדולות על פניהם ושנועדה, למעשה, לחסל את הרפת המשפחתית הקטנה.

התוכנית סותמת את הגולל על הרעיונות לבטל את התכנון במשק החלב, לפחות לשנים הבאות. זאת אף שבממשלה מעדיפים להסיר פיקוח על מחיר החלב ולעבור לתמיכות ישירות בחקלאים, כחלק ממדיניות הגדלת התמיכות הישירות על חשבון העקיפות, כמקובל במדינות המפותחות.

מדובר בתוכנית המשך למתווה לוקר שעומד להסתיים, שקידם איחוד רפתות כדי לייצר יתרון לגודל ולהתייעלות במטרה להוריד מחירים. רפתנים שמכרו רפתות קטנות קיבלו מענקים. גם התוכנית הממשלתית החדשה נועדה לייעל את ענף הבקר לחלב בהתייעלות מואצת, שתקדם הקמת יחידות בעלות כושר יצור גדול של 1.5 מיליון ליטר חלב גולמי לרפת בשנה.

משרד האוצר יקצה 400 מיליון שקל תוספת תקציב ל-2025-2020 לעידוד הקמת רפתות גדולות, הרחבת רפתות קיימות והתייעלות. מתוכם, יוקצו 267 מיליון שקל עבור המשק המשפחתי שייצר 1.2-2.1 מיליון ליטר חלב בשנה.

70 מיליון שקל ב-2025-2020 יוקצו כתמיכה שתינתן לחקלאי שפורש מהענף או לחקלאי שייצר ב-2017 פחות ממיליון ליטר ומוכן להגדיל יצור ל-1.5 מיליון ליטר לפחות. 133 מיליון שקל יוקצו לשדרוג משק שיתופי.

תמורת המענקים, יתחייבו רפתנים להפחית את מחיר החלב ב-24-22 אגורות לליטר עד סוף 2024. מינואר 2025 ייקבע מחיר המטרה על בסיס סקר שייערך ברפתות המייצרות מעל 1.5 מיליון ליטר בשנה, אם אלה יהוו 90% לפחות מסך יצור החלב. מדובר ברפתות גדולות שיעילות יותר מקטנות. המשמעות היא שלא יהיה כדאי להחזיק רפת קטנה שהיא פחות יעילה, כיוון שמחיר המטרה לא יכסה את הוצאותיה. זו הסיבה העיקרית לכך שרפתנים במושבים מתנגדים להצעה הממשלתית.

בנוסף, הוסכם בין משרדי האוצר והחקלאות כי משרד האוצר יפעל לתיקון תעריף המכס והפטורים ומס קניה בכפוף לשימוע, כך שיורדו מכסים על חלב ומוצריו בהדרגה עד סוף 2024. בשנה זו ירד המכס על חלב ושמנת, יוגורט וגבינות מכל הסוגים כולל גבינות כחולות, למעט גבינות צאן.

הפחתת המכס תושהה לשנה ב-2024 אם יתברר כי הביקושים לחלב בקר גולמי ירדו מתחת ל-1.5 מיליארד ליטר ב-2023. בנוסף יפעל משרד האוצר להגדלת מכסות יבוא לאבקת חלב ללא מכס.

אביתר דותן, מנכ''ל התאחדות מגדלי הבקר, אמר בתגובה כי "ההתאחדות תתמוך בהסכם אך ורק אם התוכנית תהיה לפיתוח וחיזוק ענף החלב. אם יחולקו תמיכות ומכסות בעיקר לרפתן המשפחתי יהיה על מה לדבר. מבחינתנו אין שום הסכם ללא תמיכה במשק המשפחתי".

מאיר צור, יו''ר התאחדות החקלאים, אמר כי "זה חיסול מתוכנן של המשק המשפחתי ושל משק החלב בכלל. כתוצאה מירידת המכס הפער גדל לטובת היבוא בגבינות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker