דו"ח עובדי הקבלן: 89% מעובדי הניקיון בשירות המדינה סובלים מהפרות שכר

שיעור הפרות השכר אצל המאבטחים בשירות המדינה ירד ב-48% ■ בענף ההסעדה חלה עלייה של 9% בהפרות - אך רובן המכריע בשל ספק אחד

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שטיפת רצפות
חגי עמית
חגי עמית

אם אתה עובד ניקיון המועסק בשירות המדינה דרך חברת קבלן חיצונית (ולפי החשב הכללי קיימים קרוב ל-5,000 עובדים המועסקים בצורה זו) ושכרך שולם לך בהתאם לחוק - הנך בר מזל המשתייך למיעוט מבוטל.

מדו"ח ביקורת שמפרסם הבוקר (ד') החשב הכללי במשרד האוצר עולה כי 89% מעובדי הניקיון המועסקים דרך חברות קבלן בשירות המדינה סבלו מהפרות של תנאי השכר שאותם הם אמורים לקבל על פי החוק וההסכמים בין חברות אלו לבין המדינה.

הפרות השכר הנורמטיביות הללו צורמות במיוחד לאור העובדה שגם כך לא מדובר על עובדים המשתייכים לעשירון העליון במשק. השכר הממוצע בענף הניקיון, לפי הדו"ח, הסתכם בכ-6,100 שקל למשרה מלאה - ואחוז המשרה הממוצע בענף הגיע לכ-72%. כך, שבפועל המשכורת הממוצעת של עובדים אלו היא 4,400 שקל ברוטו בחודש.

בסך הכל בתחום הניקיון – שבו מצא המדגם את ההיקף הכספי הגדול של הפרות השכר - יש עלייה של 36% בהפרות השכר יחסית לבדיקה הקודמת. המשמעות היא עשרות שקלים בחודש שמפסיד כל עובד שכזה.

מצב זה בענף הניקיון תואם את העובדה שהמדינה, לפי הדו"ח – לא מתגמלת את המעסיקים הטובים שדואגים לתנאי העובדים שלהם ביותר משרות. חמשת ספקי השירות שקיבלו את הציונים הגבוהים ביותר מהווים כ-8% מסך ההתקשרויות של משרדי הממשלה ומעסיקים כ-8% מסך העובדים במסגרת כלל ההתקשרויות. חמשת ספקי השירות שקיבלו את הציונים הנמוכים ביותר מהווים כ-18% מסך ההתקשרויות של משרדי הממשלה ומעסיקים כ-10% מסך העובדים.

הדו"ח הנוכחי נובע מהסכם קיבוצי עליו חתמו בדצמבר 2012 שר האוצר ויו"ר הסתדרות העובדים במטרה להביא לשיפור שכרם ותנאי העסקתם של עובדים בתחום השמירה, האבטחה והניקיון המועסקים על ידי ספקי שירותים במשרדי הממשלה. ההסכם הסדיר זכויות סוציאליות של עובדים אלו ושיפר את תנאי השכר שלהם. במקביל, הוקם באגף החשב הכללי מערך ביקורת מרכזי שתפקידו בין היתר לערוך ביקורות לשמירת זכויותיהם של עובדי ספקי השירותים.

הדו"ח הנוכחי מתבסס על סבב הביקורת הרביעי, שהתייחס לתקופה שבין אוקטובר 2014 לדצמבר 2015. על פי הדו"ח, מספר עובדי הקבלן בשירות המדינה עלה, נכון ל2015 - ב-8%, מ-12,800 ל-13,800. הבדיקה נערכה על מדגם של כ-1,500 עובדים, המהווים כ- 11% מהעובדים המועסקים בהתקשרויות כלל משרדי הממשלה ויחידות הסמך הממשלתיות.

לא רק אצל עובדי הניקיון – גם אצל עובדי הקבלן בתחום ההסעדה המצב התדרדר בדו"ח הנוכחי. היקף הפרות תנאי השכר של עובדים אלו עלה ב9% יחסית לבדיקה הקודמת.

נכון לתקופת הביקורת, השכר הממוצע בענף ההסעדה הוא כ-6,700 שקל למשרה מלאה, ואחוז המשרה הממוצע בענף הסתכם בכ-81%. כך שבפועל, עובדים אלו מרוויחים 5,400 שקל בחודש – ברוטו.

בענף זה, דווקא ספקי השירות הטובים יותר מעסיקים כמות גדולה יותר של עובדים. ספקי השירות שקיבלו את הציונים הגבוהים ביותר מהווים כ-32% מסך ההתקשרויות של משרדי הממשלה, ומעסיקים כ-43% מסך העובדים במסגרת כלל ההתקשרויות. ספקי השירות שקיבלו את הציונים הנמוכים ביותר מהווים כ-8% מסך ההתקשרויות של משרדי הממשלה, ומעסיקים כ-3% מסך העובדים.

בענף ההסעדה חלה עלייה של כ-9% בהיקפים הכספיים של הפרות השכר יחסית לביקורת הקודמת בנתונים מתוקננים. לפי הדו"ח, עלייה זו נובעת מגידול משמעותי בהיקף ההפרות אצל ספק שירות אחד. ללא ספק זה, הפרות השכר היו מציגות ירידה של כ-18% ביחס לסבב הביקורת הקודם – בנתונים מתוקננים.

בסך הכל, אצל 33.3% מהעובדים בענף ההסעדה שנדגמו נמצאו הפרות שכר - לעומת 47.1% מעובדים אלו בבדיקה הקודמת.

כנגד ההתדרדרות בענף הניקיון וההסעדה, דווקא בענף המעסיק את מספר עובדי הקבלן הגדול ביותר – ענף האבטחה - יש מגמת שיפור מתמשכת עם ירידה של 48% בהיקף הכספי של הפרות תנאי השכר.

מאבטח. למצולם אין קשר לנאמרצילום: אמיל סלמן

השכר הממוצע בענף האבטחה היה ב-2015 לפי הדו"ח כ-9,400 שקל למשרה מלאה, ואחוז המשרה הממוצע בענף האבטחה הגיע לכ-80%. משמע, בממוצע מאבטח העובד דרך קבלן כח אדם בשירות המדינה מרוויח 7,400 שקל ברוטו בחודש.

מרבית המאבטחים מועסקים אצל חברות הקבלן שקיבלו את הציונים הטובים יותר: חמשת ספקי השירות שקיבלו את הציונים הגבוהים ביותר מהווים כ-44% מסך ההתקשרויות של משרדי הממשלה ומעסיקים כ-69% מסך העובדים במסגרת כלל ההתקשרויות. חמשת ספקי השירות שקיבלו את הציונים הנמוכים ביותר מהווים כ-17% מסך ההתקשרויות של משרדי הממשלה ומעסיקים כ-28% מסך העובדים.

השיפור בענף האבטחה משפיע גם על סך נתוני הדו"ח הנוכחי – בממוצע, בדו"ח הנוכחי ניתן למצוא שהיקף הסכומים שהוחזרו לעובדי המדגם בגין הפרות שכר ירד משמעותית. מ-54 שקל לחודש לעובד – במדגם, בממוצע בתקופה הקודמת – ל-30 שקל לחודש לעובד במדגם הנוכחי.

בסיכום של ארבעת סבבי הביקורת, ניתן לראות ששיעור הפרות השכר הגדול ביותר הוא בהפרשות לפנסיה ופיצויים – 53% מהפרות השכר משתייכות לתחום זה. 15% מההפרות נוגעות לדמי הבראה, 9% לקרנות השתלמות, 7% לתשלום שעות נוספות ו-5% לתשלומי החג.

לפי האוצר, ספקי השירות מחויבים לתיקון הליקויים לכלל עובדיהם, ולא רק לעובדי המדגם – ובשלושת סבבי הביקורת האחרונים ספקי השירותים ביצעו תיקונים בהיקף כולל של כ-260 אלף שקל, טרם עריכת הביקורת על ידי המערך.

שבעה משרדי רואי חשבון חיצוניים ביצעו את הביקורת הנוכחית - כחלק מעבודת הביקורת, ניתן לכל ספק שירותים ציון. זאת על פי נוסחה המשקללת את רמת ההפרות, ליקויים שחוזרים על עצמם, מהירות תיקון הליקויים ומידת שיתוף הפעולה עם הביקורת.

עם זאת, שמות הספקים לא פורסמו. הנימוק שנותן לכך החשב הכללי הוא שבאגף  סבורים שהדבר עשוי "לפגוע בתמריצי הספקים להשתפר", כך נמסר ממשרד האוצר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker