לבקשת פניציה: ועדת הכספים האריכה בשנתיים את ההיטל על יבוא זכוכית מטורקיה

עם זאת, ההארכה ניתנה לשנתיים ולא לארבע שנים, כפי שציפתה החברה ■ להארכה התנגדו רשות ההגבלים העסקיים ומעבדי הזכוכית הקטנים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל פניציה. "קרן פורטיסימו הגיעה לקצה היכולת שלה להשקיע"
אורה קורן

ועדת הכספים האריכה היום את היטל ההיצף על זכוכית מיובאת מטורקיה, לבקשת חברת פניציה. ההארכה נקבעה לשנתיים, ולא לארבע שנים – כפי שהמליץ משרד הכלכלה. בנוסף, חברי הוועדה ביטלו את החרגת זכוכית הג'מבו (זכוכית גדולה במיוחד) מההיטל, שעליה המליץ משרד הכלכלה.

חברי ועדת הכספים קיבלו את עמדת פניציה, שלפיה היצואן הטורקי ניסה בעבר להציף את השוק הישראלי ביבוא זול - מה שהוביל את החברה לסף קריסה. לפני כשנה הוטל היטל על היבוא ופניציה התחייבה לא לנצל את המצב  להעלאת מחירים בשוק הישראלי. תוקף ההיטל פג והוא חודש על פי המלצת משרד הכלכלה וחרף התנגדות רשות ההגבלים העסקיים ומעבדי הזכוכית הקטנים.

המעבדים הקטנים טענו כי ההיטל פוגע בפרנסתם של 2,500 מועסקים בתחום. מנכ"ל גלסקו מחסני זכוכית בע"מ, אמיר קירל: "אני לא מזלזל בפיניציה, אני לקוח שלה, לקוח שבוי. אנחנו ניפגע מההיטל, יש פה עוד עובדים. ההיטל כבר קיים שנה וחצי ובסך הכל נגיע לשלוש שנים וחצי. הבעלים של פיניציה הם מעשירי המדינה. מעבדי הזכוכית יושבים בנגב ובגליל, יהודים וערבים מעבדי זכוכית. אין סובסידיה על ייצוא זכוכית מטורקיה בניגוד לטענות שהיו פה בדיונים קודמים. לא רק עובדי פיניציה חשובים. אנחנו מדברים על 2,500 עובדים ולא רק על 170 המועסקים בפיניציה".

מנגד, יש גם מעבדי זכוכית שהביעו תמיכה בצו ואף קראו להטיל היטל היצף גם על יבוא של זכוכית מעובדת. "ההיצף מטורקיה התחיל ב-2003 ולא ב-2013", אומר הבעלים של חברת מג'דוב גלאס, מוחמד מג'דוב. "הסוכן של היצרן הטורקי אכן נתן לי במחיר נמוך יותר, כזה שפיניציה לא יכלה לתת לי. יש גם היצף של זכוכית מעובדת, יותר מ-50% היצף זכוכית מעובדת מטורקיה וכאן הסוכן החליט שהוא משווק ישר לתעשייה וזה פוגע קשה במעבדי הזכוכית. תעשיית הבניין מוצפת בזכוכית מעובדת המיובאת מטורקיה וגם בכך יש לטפל".

נציג פיניציה, עו"ד רפי שפירא, אמר על התנגדות גורמים שונים להטלת ההיטל: "יש אינטרס של מספר מצומצם של מעבדי זכוכית לקבל זכוכיות במחירי היצף, כלומר ליהנות מהורדת המחירים בינתיים עד להשתלטות טורקית על השוק, שאז המחירים דווקא יעלו. הרצון של היצרן הטורקי זה להשתלט על השוק בישראל, כפי שנעשה במקומות אחרים".

"אנחנו מתנגדים להיטל, זה כלי שצריך להשתמש בו בזהירות", הבהירה דנה בר צור, נציגת הממונה על ההגבלים העסקיים. "יש יצרן יחיד שהוא מונופול ואנחנו לא חושבים שצריך לתת לו את הכוח. אין כאן היצף".

הממונה על ההיטלים במשרד הכלכלה, דני טל השיב כי "אין חסימת יבוא, יש יבוא ממדינות אחרות. יש היצע בשוק, כולל פיניציה שמסיטה חלק מהייצור שלה לשוק הפנימי. כמובן שאחרי קבלת ההיטל אין היצף, כי אין יבוא מטורקיה, אבל בעלי פיניציה לא מנצלים את המצב ועומדים בהתחייבותם שלא להעלות מחירים לאורך תקופת ההיטל".

ועדת הכספים לא השתכנעה שמצב התחרות בשוק מצדיק את ביטול ההיטל. בנוסף, לבקשת פניציה הוועדה הכלילה בהיטל מחדש את זכוכית הג'מבו, שמשרד הכלכלה המליץ להחריגה מההיטל - מאחר שלטענת המשרד היה מחסור בשוק בסוג זה של זכוכית.

פניציה היא מונופול בייצור זכוכית שטוחה בישראל. למרות ההיטל, יבוא הזכוכית גדל בשנה האחרונה מ-25% מהשוק ל-30%, בעיקר מבולגריה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker