היועץ ששכרה התעשייה האווירית למכרז של עשרות מיליוני שקלים – ייעץ גם לחברה הזוכה

איציק דנה ייעץ לתעשייה האווירית במכרז להקמת מרכז לוגיסטיקה ■ במקביל, הוא ייעץ לחברת גלובוס שזכתה במכרז ולשתי חברות נוספות שהשתתפו בו ■ דנה: "ייעצתי רק בנוגע לתכנון המכרז, ולא הייתי מעורב בהצעות המחיר" ■ תע"א: "הזכייה נקבעה על פי המחיר בלבד"

שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל של התעשייה האוויריתצילום: תעשייה אווירית
שוקי שדה

בסוף אוקטובר 2017 זכתה חברת גלובוס במכרז למתן שירותי לוגיסטיקה לחברת התעשייה האווירית (תע"א). מבדיקת TheMarker עולה שיועץ שליווה את הכנת המכרז בעבור תע"א ייעץ גם לגלובוס, ואף סייע לה להתכונן למכרז.

היועץ הוא איציק דנה, יועץ לוגיסטי ותיק ומוכר בענף , בעל חברת AGS. דנה היה חתום על הסכם ניגוד עניינים, אך תע"א סירבה להעבירו ל–TheMarker. מדובר במכרז המוערך בעשרות מיליוני שקלים בשנה להפעלת מרכז לוגיסטיקה (מרלו"ג) חדש לתע"א, שאמור לסייע לחברה הממשלתית לחסוך בהוצאות לוגיסטיקה. תע"א לא מסרה נתונים מדויקים, בטענה לסודיות מסחרית.

חברת הלוגיסטיקה גלובוס נשלטת (51%) על ידי קבוצת ממן של משפחת לבנת, שנכנסה לשותפות בדצמבר 2013. 49% הנותרים מוחזקים על ידי משפחת לוי, שייסדה את החברה ב–1986. מלבד גלובוס, שהיא לקוחה ותיקה של דנה, השתתפו במכרז שתי חברות נוספות שהן לקוחות של דנה, וגם להן ייעץ דנה בהכנה למכרז. לדבריו, הייעוץ שנתן לחברות נגע לתכנון המרלו"ג בלבד, והוא לא היה מעורב בהצעות המחיר.

איציק דנהצילום: מתוך עמוד הלינקדא

המכרז לא היה פומבי ולא התפרסם בעיתונות, אלא בוצע באמצעות פנייה יזומה של תע"א לעשר חברות בענף, בהליך המכונה "מכרז סגור", וניגשו אליו שש חברות. לפי תע"א, הקריטריון לזכייה היה המחיר בלבד, ובשלב זה דנה לא היה מעורב.

בעל חברה בענף הלוגיסטיקה מתח השבוע ביקורת על הליך הבחירה. לטענתו, הוא ידע על קיומו של המכרז רק אחרי הודעה לעיתונות שבה פורסם כי גלובוס חתמה על הסכם עם תע"א. לדבריו, "ההליך היה בעייתי מאוד, גם בשל חוסר השקיפות וגם בגלל היועץ. יש מספיק יועצים בשוק שאפשר היה לשכור שאין להם ניגוד עניינים".

מקורות בתע"א אמרו כי דנה נשכר בשל היותו אחד המומחים הגדולים בישראל בתחום הלוגיסטיקה. ואולם נראה שניתן היה לקחת יועץ לוגיסטי אחר. למשל, בימים אלה מתנהל מכרז לוגיסטי גדול של משרד הביטחון להקמת מרכז אספקה כלל ארצי לצה"ל, ודנה לא השתתף בו כיועץ.

מתע"א נמסר בתגובה: "המכרז הוא הליך מורכב במיוחד, שנוהל בשקיפות מלאה וללא רבב. החברה מסתייעת בגורמים מקצועיים בכירים המוכרים בשוק ולחברות, ואין בכך כדי לפסול מי מהם. הניסיון לצבוע את ההליך בצבעים שליליים, תוך סילוף של עובדות והצגה מגמתית של חצאי אמיתות, הוא מקומם ביותר. AGS לא הכינה את מסמכי המכרז, אלא סייעה לתע"א רק בהגדרת הצרכים הגנריים שלה, שהם אוניברסליים, וכל ספק שירותים לוגיסטיים גדול בישראל עונה עליהם. לאחר שתע"א קבעה את תנאי הסף, הוכרעה הזכייה במכרז על פי מחיר בלבד.

"בבדיקה מהירה של אתרי האינטרנט של יועצים שונים, ניתן לראות כי רובם ככולם מייעצים במקביל לכמה מפעילים לוגיסטיים, שחלק נכבד מהם ענו גם למכרז של תע"א. חתימה על הסכם ניגוד עניינים היא חלק מהתהליך הנהוג בתע"א בהתקשרות עם יועץ. ההסכם עם AGS הוא מידע מסחרי פרטי חסוי. המכרז היה 'סגור', בהתאם להנחיות גורמי הביטחון. דבר קיום המכרז היה ידוע לכל המפעילים הפוטנציאליים, ואם מפעיל נוסף כלשהו היה רוצה להצטרף אליו, היה יכול לפנות לתע"א ולבקש זאת".

מדנה נמסר: "ביצעתי גילוי נאות לתע"א לגבי החברות שאנחנו מייעצים להן ועשויות להשתתף במכרז. החלטת תע"א היתה להמשיך לקבל ייעוץ לוגיסטי ממני, תוך העמדת גדרות ברורים לגבי תחומי הייעוץ. התעסקתי בנושאי תכנון ופעילות גנרית, ולפי חוות דעתי המקצועית, כל אחד מהמשתתפים היה יכול לבצע פעולות אלה. לא התעסקתי בנושאים משפטיים או מסחריים, לא התעסקנו בנושאי בחירת הספק, לא השתתפתי בוועדות הרכש ולא כתבתי את מסמכמי המכרז.

"הייעוץ ללקוחות שהשתתפו במכרז עסק בייעוץ לוגיסטי ומקצועי לגבי המבנה שלהם, שיטות האחסון והשינוע והתוכנות הלוגיסטיות. זהו הייעוץ השוטף שאני נותן להם תמיד. הקפדתי לא לדעת את הצעות המחיר של אף אחד מהחברות ולא לקבל העתק מהצעות המחיר שלהן".

בחברת גלובוס סירבו להגיב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker