רשות ההגבלים נגד משרד הכלכלה: "היטל על יבוא זכוכית יטיב עם מונופול פניציה"

משרד הכלכלה מקדם הארכת ההיטל על יבוא זכוכית מטורקיה - בניגוד לדעת רשות ההגבלים ■ ועדת הכספים של הכנסת תדון מחר בהארכה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מפעל פניציה
מפעל פניציהצילום: גיל אליהו

משרד הכלכלה ממליץ להאריך את תוקף ההיטל על יבוא זכוכית מטורקיה שעומד לפוג, חרף התנגדות נחרצת של רשות ההגבלים העסקיים. מחר (ב') מתוכנן דיון בוועדת הכספים של הכנסת בשאלה האם לאשר את ההיטל.

משרד הכלכלה ממליץ להאריך את ההיטל בנימוק שהיבוא בהיצף פוגע ביצרנית הזכוכית פניציה, המעסיקה כ-250 עובדים בפריפריה, שהצליחה לעבור לרווחיות בזכותו. עם זאת, קבוצת מעבדי זכוכית קטנים, המיוצגת על ידי עורכי הדין רנאטו יאראק ומזור מצקביץ' ממשרד מ. פירון, טוענת כי דווקא הארכת ההיטל תפגע בתעשייה המקומית, המעסיקה כ-2,500 עובדים.

כללי הסחר הבינלאומיים מאפשרים להטיל היטל על יבוא בהיצף שפוגע בתעשייה מקומית. ההיצף הוא יבוא במחיר הנמוך ממחיר המכירה בארץ היצור והפער מעורר חשש שהמחיר הנמוך נועד לסגור מפעלים בארץ ולאחר מכן, בהעדר תחרות מקומית, להעלות מחירים.

רשות ההגבלים בחנה את הנושא בדו"ח מאוקטובר 2017, ומצאה כי "המשך יישום היטל ההיצף על יבוא זכוכית צפה מטורקיה צפוי להותיר את השוק המקומי שבוי בידי פניציה, שביכולתה לפעול בדרכים שונות להשאת רווחיה על חשבון מעבדי הזכוכית ולשלוט בכמות הזכוכית הצפה הקיימת בישראל. בכך, הארכת תוקפו של היטל ההיצף תביא לפגיעה בתחרות - ובתורה לפגיעה בציבור. מנקודת מבט של האינטרס הציבורי, ישנה חשיבות להשיב את חלופת היבוא מטורקיה, ולכל הפחות שלא לפגוע בה באמצעות השטת היטל ההיצף, שתכליתו לא ברורה במקרה דנן, נוכח השאלה האם ניתן בכלל להביא לדחיקת פניציה מהשוק".

מפעל פניציה
מפעל פניציהצילום: ירון קמינסקי

חוות הדעת של רשות ההגבלים הועברה לשר הכלכלה, ואילו המלצת הוועדה המייעצת לנושא ההיטלים התקבלה יום לאחר מכן - וספק אם התחשבה בעמדת הרשות.

בספטמבר האחרון הודיע הממונה על היטלי הסחר במשרד הכלכלה והתעשייה, דני טל, ליצרני הזכוכית כי החליט להמליץ לשרי הכלכלה והאוצר להאריך את ההיטל, אולם להחריג ממנו זכוכית גדולה במיוחד (ג'מבו). ההחלטה עוררה התנגדות גם בקרב יצרנים קטנים וגם בפניציה. ההיטל שהוארך מגיע ל-26.5% ממחיר הזכוכית בנמל (CIF) משני יצרנים: סיסקאם דיס טיקארט וטראקיה קאם סנאיי. על שאר היבוא של זכוכית מטורקיה הוארך היטל של 70.7%.

טל הדגיש בהחלטתו כי פניציה, שלבקשתה הוטל ההיטל, התחייבה לא לנצל אותו כדי להעלות מחירים. לדבריו, החברה הצליחה באמצעותו לעבור לרווח תפעולי במחצית הראשונה של 2017, מבלי שלהיטל היתה השפעה על מחירי הבניה.

עם זאת, בשנה החולפת ניכר מחסור קל במשק בזכוכית ג'מבו, לכן הוחלט על החרגתה מההיטל. זכוכית לדלת ברזל, שלא היתה תחת היטל, תמשיך להיות מוחרגת ממנו.

מנגד, טענה התאחדות המלאכה והתעשייה כי על פי הערכת אגף התקציבים במשרד האוצר, הארכת תוקף ההיטל עשויה להביא להתייקרות של 1,600 שקל במחיר דירה למגורים, בשעה שמדיניות הממשלה רואה בהורדת מחירי הדיור יעד אסטרטגי.

עוד טענה ההתאחדות כי מאז הטלת ההיטל ב-2016 נסגרו חמישה מפעלים לעיבוד זכוכית, והארכת ההיטל עלולה לגרום לסגירת מפעלים נוספים ולאובדן מאות מקומות עבודה. מנגד, מעבר פניציה לייצור בגז טבעי העלה את כושר התחרות שלה ולכן אין להעניק לה הגנה עודפת באמצעות חסם תחרות כדוגמת היטל היצף.

במכתב ששיגרה בשבוע שעבר פיניציה ליועצת המשפטית של ועדת הכספים צויין כי את המאבק בהיטל מובילים "קומץ מעבדים שמנסים להלך אימים ולהשפיע על הגורם המוסמך לקבל החלטות". לפי המכתב, אי חידוש ההיטל ישחק לידי היצרן הטורקי שמכר בישראל במחירים טורפניים שהובילו את פיניציה לחדלות פרעון, ושהתנהלותו נועדה לאחר מכן להשתלט על השוק. על רקע זה קבע הממונה על ההיטלים במשרד הכלכלה כי "ההשלכות הצפויות לאי הארכת הצו ולחידוש היבוא במחירי היצף עלולות להיות הרות אסון לחברה ולענף עיבוד הזכוכית המקומי". עוד צויין במכתב כי פיניציה עמדה במחויבותה לא להעלות מחירים בשוק המקומי כתוצאה מהטלת ההיטל. מקורבים לחברה הוסיפו כי היבוא לארץ דוקא עלה בשנה החולפת מכ-25% לכ-30%, רובו מבולגריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker