פלוג: לא נכון להעלות את יעד הגירעון בתקציב 2019

במהלך מסיבת העיתונאים הרבעונית טענה פלוג כי פריצת כלל ההוצאה "מעידה על הקושי של הממשלה לטפל במגוון נושאים הקשורים לסוגיות החברתיות" ■ פלוג העריכה כי עלייה נוספת בהיקפי הבנייה תביא לירידת מחירי הדיור

חגי עמית
חגי עמית
קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל
קרנית פלוג, נגידת בנק ישראלצילום: אוליבייה פיטוסי
חגי עמית
חגי עמית

נגידת בנק ישראל קרנית פלוג תבהיר מחר (ה') את עמדותיה בנוגע לתקציב 2019 בפני הממשלה, שתתכנס להצביע עליו. במסיבת העיתונאים הרבעונית שערכה היום, במסגרת ההחלטה להותיר את הריבית ללא שינוי, התייחסה פלוג על פרי כלל ההוצאה (בהיקף 3.4 מיליארד שקל) במסגרת התקציב.

"העובדה שמסגרת ההוצאה של הממשלה מועלית כבר פעם שנייה במסגרת תקציב 2019 מעידה על הקושי של הממשלה לטפל במגוון של נושאים הקשורים לסוגיות החברתיות שמטרידות את האזרחים", אמרה פלוג. "מסגרת ההוצאה האזרחית בישראל אכן נמוכה בהשוואה בינלאומית, אבל התהליך הזה מחדד את הצורך לחשוב מחדש על כלל ההוצאה האזרחית וקיומו. צריך לחשוב על הכלל עצמו ומהותו.

"בנוסף, במצב המשק הנוכחי – כשהוא נמצא בשיא מחזור העסקים שלו - לא נכון להעלות את יעד הגירעון מעבר לרמה שמייצבת את משקל החוב ביחס לתוצר - משמע 2.5%. לכן היה נכון לדבוק ברמת הגירעון הזו". בדבריה מותחת פלוג ביקורת על ההחלטה להעלות את יעד הגירעון ל-2.9% במסגרת תקציב 2019.

פלוג נשאלה בנוגע לרפורמות דוגמת "נטו משפחה", "נטו הוזלות" ו"נטו תעשייה", שנכללות בתקציב הנוכחי, ואמרה כי "המהלכים שנועדו לעודד כניסה של עוד ישראלים למעגל העבודה הם מהלכים ראויים. גם הפחתת המכסים היא מהלך בכיוון הנכון ומשרתת את הצורך בהורדת יוקר המחיה. צריך לבחון שכל המהלכים עקביים עם מסגרת התקציב".

פלוג נשאלה גם לגבי ההצעה לצמצם 12 משרדי ממשלה ואמרה כי "הרעיון של צמצום מספר משרדי הממשלה הוא סביר ביותר. הנגיד השוויצרי היה בביקור בישראל וסיפר שיש בשוויץ שבעה שרים בלבד בממשלה".

לגבי הערכתה בנוגע לכיוון שאליו פונה רמת המחירים של שוק הנדל"ן הישראלי, פלוג אמרה כי "מספר הדירות שבנייתן הושלמה עומד על רמה גבוה. גם העלייה במספר ההיתרים שנתנו היא נתון חיובי ומרמז על התמתנות במחירים. אם היקפי הבנייה יעלו ויהיו ברמה של 50 אלף יחידות דיור בשנה ויותר – הדבר יתמוך בירידת מחירי הדיור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker