ועדת הכספים תקדם שינוי בחוק עידוד השקעות הון - התעשייה האווירית תזכה בהטבות

הדיון בוועדה נועד להפיג חששות בדבר פיטורי עובדים בהיקפים גדולים בתעשייה אווירית בעקבות שינוי ארגוני שבכוונת החברה לקדם

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי וייס, מנכ"ל תע"א
יוסי וייס, מנכ"ל תע"אצילום: אייל טואג

"ועדת הכספים תקדם הצעת חוק לתיקון החוק לעידוד השקעות הון, כך שהתעשייה האווירית (תע''א), חרף היותה חברה ממשלתית, תוכל ליהנות מההטבות הגלומות בו", כך אמר היום יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), במהלך דיון שהתמקד בשינויים המתוכננים בתע''א.

הדיון נועד להפיג חששות בדבר פיטורי עובדים בהיקפים גדולים בתע"א בעקבות שינוי ארגוני שבכוונת החברה לקדם. את הדיון יזם רכז הקואליציה בוועדת הכספים, ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) ואליו הצטרפו חברי כנסת מסיעות שונות. חברי הכנסת ביקשו לברר האם יש ממש בפרסומים בשבועות האחרונים, לפיהם לצורך ביצוע רה-ארגון ובמסגרתו העברת פעילויות לחו"ל, בכוונת החברה לפטר עובדים.

כפי שנחשף ב-TheMarker, תע''א צפויה להגדיל בהיקפים משמעותיים פעילויות ייצור בחו''ל כתוצאה מדרישות לקוחותיה הגדולים לייצר בתחומם. לדוגמה, הודו הרוכשת כ-50% מהיצוא הבטחוני של תע''א דורשת שכל הייצור ייעשה בתחומה תוך שיתופי פעולה בהקמת מפעלים בהודו. המשמעות היא העברת יצור של מעל 50% להודו בפרויקטים חדשים. תע''א צפויה גם לייצר יותר בארה''ב כדי לזכות במיכרזים של הצבא האמריקאי, וכדי לספק לצה''ל מערכות במסגרת הסיוע הביטחוני הדולרי מארה''ב.

חברות ממשלתיות אינן זכאיות להטבות במסגרת חוק עידוד השקעות הון מתוך הנחה, שממילא הממשלה לא תאפשר להן להוציא ייצור מהארץ. אולם, בשנים האחרונות משתנה המפה העסקית העולמית וגם הן מוציאות יצור מישראל, בתיאום עם משרד הביטחון. שינוי החוק נועד להגדיל את היתרון העסקי שלח השארת ייצור בישראל.

מנכ''ל תע''א הפורש, יוסי וייס, אמר בדיון כי "תע''א מתחרה בשווקים הגלובליים המורכבים, ראש בראש למול חברות ענק עולמיות. החברה אינה נהנית מחוק עידוד השקעות הון וזאת בזמן שמתחרותיה, בארץ ובעולם, נהנות מתמיכה ממשלתית כזו. אנו מצפים מהממשלה לספק לנו את הכלים שיאפשרו לנו להתחרות כדי להצליח בעולם.   אני קורא לממשלה לתקן את העוול שבהחרגת חברות ממשלתיות שהינן יצואניות מובילות מחוק עידוד השקעות הון, ולספק לנו את התנאים להבטיח את צמיחת החברה ואת פרנסת עובדיה". 

תע''א הודיעה לפני כשבועיים על מיזוג חטיבותיה האזרחיות ומקורבים לחברה העריכו, כי גם בפעילות הבטחונית נדרש שינוי מבני למניעת כפילויות ולהגברת תיאומים בין החטיבות. בשלב זה החברה אינה מתכוונת לפטר עובדים, למעט סבב מינויים בדרגי ניהול שעורך יו''ר החברה החדש, הראל לוקר.

לגבי חששות העובדים מפיטורים אמר וייס כי "לעת הזו, לא עומדים על הפרק פיטורי עובדים וכי כל שינוי ייעשה בהידברות עם העובדים. אין כל החלטה או תכנית של התעשייה האווירית לצמצם את פעילותה בישראל ואין לה כל תכנית ספציפית לפיטורי עובדים.יחד עם זאת תע''א צריכה לבצע מהלכים שיאפשרו לה להתחרות בהצלחה בשווקים הגלובליים, וזאת על רקע בהפסדים לאורך שנים בפעילות החברה בתחום האזרחי. איחוד החטיבות האזרחיות אליו נערכת החברה הוא מהלך הכרחי כזה". עם זאת, לדבריו, "יוקר המחייה בארץ, שער הדולר הנמוך וכושר התחרות המוגבל שלנו פוגעים בנו מאוד ואנחנו מריצים הסכם עם ארגון העובדים. יש לנו רגל אזרחית בעייתית, בסוף אנחנו חברה עסקית לכל דבר ועניין ונסחרים בבורסה בת"א ובוחנים אותנו כמו חברה עסקית. פרסמנו מכתב לעובדים שהשינוי יבוצע בתיאום מלא עם ועד העובדים. כרגע אין כוונה לצמצם עובדים. אם וכאשר נגיע לאירוע שיצריך שינוי, הכל ייעשה בתיאום".

חברי הועדה דרשו, שכל שינוי כזה בעתיד, אכן ייעשה בהידברות. גפני אף קרא לוייס לעדכן אותו לפני שיירקם אירוע כלשהו שיהיו בו השלכות משמעותיות לגבי העובדים, בוודאי אם ידובר בכוונת פיטורין. וייס אמר בתגובה, כי "הנהלת תע"א מנהלת את החברה והיא היחידה שמנהלת ותמשיך לנהל אותה. יחד עם זאת, העובדים יהיו פרטנר בכל אירוע וננסה להגיע איתם להבנות במו"מ".   

ח"כ זוהר אמר כי "נראה שחקירות שניהלה המשטרה לגבי עובדי החברה הובילו לכך שהדירקטוריון וההנהלה ניצלו את המצב לצורך ביצוע רה-ארגון מקיף ללא הידברות עם העובדים. ועדת הכספים תפעל להגן על זכויות העובדים כמו שעושה ועשתה בעבר. התאגדות של עובדים, כולל התפקדות למפלגות, הינם לגיטימיים וחוקיים ללא עוררין.

מיקי זוהר בוועדת הכספים בכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

"לעומת זאת, נטרול של ועדים הוא דבר בעייתי. הפרקליטות כבר אמרה שאין שום דבר אחרי שחקרה 500 עובדים בתע"א ועולה השאלה איך זה קרה(החקירות, א"ק)? מי גרם לזה לקרות? הייתכן שזה קרה על ידי הדירקטוריון או ההנהלה שהיה להם אינטרס להחליש את העובדים? "אנחנו רואים שמתחיל רה-ארגון בתע"א, אין אופק, אין תכנית אסטרטגית ואין שיווק, כפי שהיינו מצפים וההנהלה כל הזמן גדלה ותופחת. זאת לאחר שהעובדים כבר חתמו על הסכם הבראה ב- 2016 ועכשיו רוצים להוציא פעילות לחו"ל, מה שיוביל לפיטורי עובדים והשאלה אם הרחקת הוועד לא נועדה לסייע למהלך. החקירות עם כל מה שהיה כרוך בהן, עיכבו את פעילות הוועד בשלושה חודשים שבמהלכם קודמו מהלכים שפגעו בעובדים".

לדבריו, הדירקטוריון הודיע לבורסה, שיעדכן את הוועד במבנה הארגוני החדש ובפעולות שייעשו. לדבריו, לא מדובר בתיאום עם הועד אלא באמירה לועד בנוסח ''כזה ראה וקדש ולא יהיה כל מו"מ''.

ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני) אמרה כי "אנחנו נתקלים במצבים כמו בחברת טבע ונכנסים לעניין כשידינו כבר קשורות. זאת לאחר שלא דרשו מהנהלת טבע לשמור על העובדים בזמן שנתנו להם את הטבות המס ואז אנחנו מוצאים עצמנו מתחננים שיימנעו מפיטורי עובדים. המקרה של תע"א הוא דוגמה טובה לכך שניתן להקדים תרופה למכה. לפני שניתן ונדאג להטבות שיינתו לחברה, יש לדרוש שמירה על העובדים. יש לאפשר לתע"א להיכלל בחוק עידוד השקעות הון, רק לאחר שתהיה התחייבות לדאוג לעובדים ולהימנע מפיטורים".

ח"כ בירן הוסיפה: "קיים חשש לפגיעה בפעילות החברה ישראל לאחר שזו החליטה לעבור לייצור באמצעות חברות קבלן משנה הודיות ואמריקאיות. זו דוגמה אחת מני רבות להעדפה של הרבה חברות להעביר את הייצור לחו"ל, שם הייצור יותר זול, על-פני העסקת עובדים בישראל. על כן יש להתנות את תיקון החוק לעידוד השקעות הון בהתחייבות החברה שלא תפטר עובדים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker