פלוג: מכיוון שמדי שנה כלל ההוצאה נפרץ - יש לשנותו או לבטלו

הכלל מגדיר את הקצב שבו יכולה הממשלה להגדיל את הוצאותיה. הכלל מבוסס על שקלול של הגידול הצפוי באוכלוסייה עם היעד ליחס חוב־תוצר של הממשלה

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל
קרנית פלוג, נגידת בנק ישראלצילום: אוליבייה פיטוסי

בישיבת שנערכה בשבוע שעבר במסגרת הדיונים על תקציב 2019, בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר משה כחלון ונגידת בנק ישראל קרנית פלוג, אמרה פלוג כי ייתכן שיש צורך בחשיבה מחודשת בנוגע לכלל ההוצאה. עמדה זו מפתיעה לאור העמדה המסורתית של בנק ישראל המשמש כשומר הסף של התקציב מול הממשלה כנגד פריצות תקציביות.

כלל זה, שנכנס לתוקף במסגרת חקיקה מ–2015, מגדיר את הקצב שבו יכולה הממשלה להגדיל את הוצאותיה. הכלל מבוסס על שקלול של הגידול הצפוי באוכלוסייה עם היעד ליחס חוב־תוצר של הממשלה. בתקציב 2019 צפויה פריצה של כלל ההוצאה בסך 3.4 מיליארד שקל.

הפריצה נובעת מעומס הדרישות התקציביות שנוצר בעקבות התוכניות נטו משפחה ונטו תעשייה, העלאת קצבאות הנכים והרפורמה בקצבאות הביטוח הסיעודי. כתוצאה מדרישות אלה הועלה יעד הגירעון מ–2.5% ל–2.9%. העלאת יעד הגירעון בשיעור זה מסתירה את החריגה מההוצאה התקציבית המותרת במסגרת כלל ההוצאה. גם אחרי העלאת יעד הגירעון באוצר יהיו חייבים להוציא אל הפועל את הקיצוץ שהם מתכננים, בסך 10.5 מיליארד שקל, מהוצאות משרדי הממשלה השונים — כדי לעמוד ביעד הגירעון.

הפריצה הנוכחית של כלל ההוצאה הביאה לכך שפלוג הצביעה בישיבה על העובדה שמכיוון שבכל שנה פורצים כך או כך את כלל ההוצאה באיזושהי דרך — מתוך רצון לתת מענה לצרכים חברתיים — ראוי לנסח את הכלל מחדש או להחליט לבטלו, ואל למקבלי ההחלטות להשלות עצמם כי הכלל מתקיים.

אמירה זו תואמת את השקפתו של שר האוצר, המאמין בהגדלת ההוצאה החברתית. נתניהו לא הביע התנגדות לאפשרות של שינוי הכלל. עם זאת, האמירה סותרת את תחושתם של גורמים במשרד האוצר כי כלל ההוצאה מגן עליהם מפני פריצה חריגה בתקציב — והוא שאיפשר לישראל להגיע למצב החיובי שבו היא נמצאת נכון לסוף 2017. בהתאם לעמדה זו הסבירו אנשי אגף התקציבים כי את הדיונים בנושא מוטב לדחות עד לאחר אישור התקציב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker