חגי עמית
חגי עמית

ביום חמישי הקרוב יוצג בישיבת הממשלה תקציב המדינה ל-2019, אך כבר כעת מצטברים הסימנים כי העברתו לא תהיה קלה.

בשבוע שעבר פורסמה שורה של צעדים שמתכנן האוצר במטרה לקצץ 10.5 מיליארד שקל מהוצאות הממשלה כדי לאפשר את הוצאתן לפועל של התוכניות הרבות של שר האוצר, משה כחלון, גם ב-2019 - ובהן נטו משפחה, נטו תעשייה, הרפורמה בביטוח הסיעוד והעלאת קצבאות הנכים. אלא שלכל אחד מהצעדים צפויות התנגדויות של גורמים פוליטיים בתוך הקואליציה. התקציב הנוכחי כבר פורץ את מגבלת כלל ההוצאה ב-3.4 מיליארד שקל (ראה תיבה), אך ספק אם זה יספיק.

באגף התקציבים שואפים לשאוב לצורכי התקציב מחצית מהסכום הנמצא בקרן לשמירת הניקיון של המשרד להגנת הסביבה - כלומר, 800 מיליון שקל מתוך 1.6 מיליארד השקלים שהצטברו בקרן מגביית היטלי הטמנת פסולת. צעד זה אינו תואם את המטרות המקוריות של הקרן, כמו מניעה של השלכת פסולת, עידוד מיחזור, מניעת מפגעים והגנה על סביבת החופים.

השר לאיכות הסביבה, זאב אלקין, אמר בתגובה לתוכנית האוצר: "ההצעה לקחת כסף מקרן הניקיון למטרות של האוצר היא הצעה שערורייתית שאנחנו מתנגדים לה מכל וכל, והיא מנוגדת למטרת קרן הניקיון שנקבעה בחוק. הצעה זו שונה מאוד מתקדימים שהיו בעבר, כשמשרד האוצר נטל הלוואת תקציב מזומן מקרן הניקיון, מבלי להקטין את גודל הקרן ובלי לפגוע ביכולת שלה להתחייב ולקדם פרויקטים בתחום קידום המיחזור ושיפור תשתיות הטיפול בפסולת".

גם גורמים אזרחיים כמו עמותת אזרחים למען סביבה הכריזו השבוע כי אם פניותיהם ליועץ המשפטי לכנסת נגד המהלך לא יועילו, הם ישקלו לעתור לבג"ץ. מהלך דומה שניסו לבצע באוצר לקראת תקציב 2016 נעצר עקב לחץ ציבורי.

השר אלקין רלוונטי למהלך נוסף שבאוצר שואפים לבצע - צמצום בכמה משרדי ממשלה אזוטריים, ובהם המשרד לענייני ירושלים, שבו מחזיק אלקין במקביל לתפקידו כשר להגנת הסביבה; המשרד לענייני מודיעין שבו מחזיק ישראל כ"ץ במקביל לתפקידו כשר התחבורה; והמשרד לעניינים אסטרטגיים שבו מחזיק גלעד ארדן במקביל לתפקידו כשר לביטחון פנים.

בהקשר זה אמר אלקין כי משרד האוצר הבהיר לו שההצעה לא תחול על המשרד לענייני ירושלים, שיוחרג ממנה. סביר להניח שגם השרים האחרים ידרשו להחריג את משרדיהם מהמהלך הזה, שאמור לחסוך לממשלה 200 מיליון שקל בשנה בסך הכל.

גם הרשויות המקומיות צפויות להיפגע

מי שעוד עשוי להיפגע מהשימוש שמתכנן האוצר בכספי קרן הניקיון הן הרשויות המקומיות - שכספים אלה אמורים לשמש אותן לטיפול במפגעים בתחומיהן. המהלך מתווסף לשני צעדים הכלולים בחוק ההסדרים ל-2018 (שגם אותו צפויה הממשלה לאשר ביום חמישי) ורלוונטיים ישירות לשלטון המקומי: הקמת רשויות מטרופוליניות לענייני התחבורה הציבורית, והפיכת ועדות המכרזים ברשויות המקומיות לוועדות מקצועיות.

במרכז לשלטון מקומי הביעו השבוע תמיכה ברפורמה בוועדות המכרזים, המתבססת על דו"ח זילבר מ-2016. עם זאת, בכל הנוגע למהלך הנוגע לקרן הניקיון והרשויות המטרופוליניות אמורים נציגי מרכז השלטון המקומי לדון עם נציגי האוצר בשבוע הקרוב כדי ללבן את הנושא.

המקום שבו צפויה למשרד האוצר מלחמה קשה נוגעת לתוכניתו להציע צמצום של 20% במטה משרד החוץ, ובכך להפחית את האבטלה הסמויה שנובעת ממספרם הרב של אנשי השירות הדיפלומטי שמועסקים בתוך גבולות ישראל. יו"ר ועד עובדי משרד החוץ, חנן גודר, מסר השבוע כי "זהו ניסיון מכוער של האוצר לעצור את עבודת משרד החוץ ב-102 נציגויות ובמטה שמרכז את כל הפעילות. בכל מהלך הדיונים ניכרת תחושה שהאוצר מנסה לדחוף את שירות החוץ לתוך מכונת הגריסה ולמסור את הנייר החתוך למיחזור. ראש הממשלה הוא אולי קוסם בדרך שבה הוא יודע לדבר עם מנהיגים בעולם, אבל רבע שעה אחרי שהוא מסיים אין למהלך פולו־אפ בדמות משלחות ומהלכים דיפלומטיים".

גם במהלך נוסף - הסדרת היחסים בין המוסד לביטוח לאומי לבין חברות הביטוח הפרטיות, שצפויה להניב למדינה מיליארד שקל - עשוי האוצר לגלות התנגדות בתוך הקואליציה. במשרד העבודה והרווחה ציינו בשבוע שעבר כי הצעד המקורי שהוביל מנכ"ל המשרד, אביגדור קפלן, אינו כולל העברת חלק מביטוח תאונות העבודה לחברות הביטוח הפרטיות כפי שדורש האוצר, אלא מותיר את כולו בביטוח הלאומי, וכי תוכנית האוצר לא תעבור.

במקביל להתנגדויות אלה, במשרד הביטחון ממשיכים לטעון כי בניגוד להצהרת האוצר כי בתקציב 2019 אין כל תוספת לתקציב הביטחון - הנושא עדיין נמצא בדיון בין המשרדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker