"לא מתרגשים ממתנות יפות ללא תוכן": קצבאות הנכים נותרו - וכמות הזכאים גדלה

כץ ונתניהו הציגו את המתווה כשיפור - כשלמעשה הם פשוט איחדו שתי פעימות לאחת - והוסיפו למטריית הזכאים 75 אלף איש

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר העבודה והרווחה חיים כץ ומנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד
מימין: ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר העבודה והרווחה חיים כץ ומנכ"ל משרד האוצר שי באב"דצילום: אמיל סלמן

ברוב טקס והדר כינסו הבוקר (ד') שר העבודה והרווחה חיים כץ, ראש הממשלה בנימין נתניהו ומנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד מסיבת עיתונאים - שבה הם הציגו מתווה חדש להעלאת קצבאות הנכים.

כץ ונתניהו הציגו את ההסכם כשיפור לעומת המתווה הקודם, שעבר בישיבת ראש הממשלה רק לפני עשרה ימים. הנימוק לכך היה שבישיבת הממשלה דובר על 1.45 מיליארד שקל שיינתנו לנכים ב-2018, בעוד שבמסיבה היום כבר הוצג מתווה שלפיו יינתנו לנכים 2.14 מיליארד שקל השנה, בשתי פעימות - ינואר ויולי.

משמעות הבשורה מהיום היא שהחל מהחודש יתווספו 340 שקל למקבלי קצבת נכות כללית ו-540 שקל למקבלי קצבת שר"מ (נכים הנזקקים לשירותים מיוחדים של טיפול). ביולי 2018 התוספת לקצבה הכללית תעלה מ-340 שקל ל-501 שקל ו-701 שקל למקבלי קצבת שר"מ. הקשישים הנכים יקבלו מחצית מהסכום בהתאמה. בנוסף לכך, 50 מיליון שקל יועדו לילדים נכים ועוד 50 מיליון שקל לעיוורים.

בעוד שנתניהו וכץ מציגים את בשורתם, האוטובוס הנושא את המפגינים מארגון "הנכים הופכים לפנתרים" כבר התמקם לא רחוק ממשרד ראש הממשלה, מתוך כוונה להמשיך את המחאה - כשהם דורשים להשוות את קצבת הנכות לשכר המינימום במשק. לא רק זאת – אלא שגם ארגון נכה לא חצי בן אדם, שברך עד כה על המתווה – הכריז כי הוא מהווה הפרה של הסיכומים בין הממשלה לנכים.

הסיבה לתחושות של ארגוני הנכים היא העובדה שחישוב מתמטי פשוט מראה שהם מקבלים פחות. 2.14 מיליארד שקל שיינתנו בפעימה הראשונה, נובעים, כפי שהדבר הוצג במסיבת העיתונאים, מאיחוד של 2 הפעימות הראשונות - שהיו אמורות להתפרש על פני שנתיים במתווה הקודם. אלא שאיחוד של שתי הפעימות הראשונות, לפי המתווה המקורי, מסתכמות ב-2.3 מיליארד שקל, פחות ממה שהוצג היום.

אולי התרגיל בחשבון הוא לא החלק הכי מהותי, משום שכץ ונתניהו הדגישו שהסכום הסופי שיינתן לנכים יהיה 4.2 מיליארד שקל - כפי שהובטח במקור. עם זאת, תחת המטריה של הנהנים מהסכום, ייכנסו גם נכים שהם אזרחים ותיקים ועיוורים.

כץ הציג את הכנסת האזרחים הוותיקים והעיוורים כהישג הגדול שלו – והודה לשר האוצר על כך שהלך לקראתו בתחום זה. אלא, שמבחינת ארגוני הנכים מדובר על הכנסת 75 אלף מקבלי קצבאות נוספים תחת אותה מטריה - שהובטחה קודם לכן ל-230 אלף זכאים בלבד. העוגה הכללית לא גדלה אבל תחולק בין יותר גורמים.

ארגוני הנכים הדגישו כי בידם מכתב מראש המועצה הלאומית לכלכלה אבי שמחון, המאשר את ההסכם אליו הגיעו עם הממשלה בספטמבר האחרון. וכי מדובר על הפרה של הסכם זה.

אלכס פרידמן, יוזם מאבק הנכים, מסר: "אנו מברכים על הקדמת הפעימה השנייה אך יחד מביעים הסתייגות. הסכום המדובר בהודעה ה'חגיגית' מהבוקר נמוך משמעותית ממה שסוכם, אנחנו לא מתרגשים ממתנות יפות ללא תוכן ועומדים על עקרונות ההסכם: תוספת של 4.2 מיליארד שקל המיועדים עבור ציבור הנכים, עיגון כל הפעימות בחקיקה, הצמדת הקצבה לשכר הממוצע במשק ועידוד אנשים עם מוגבלויות להשתלב בתעסוקה".

ח"כ אילן גילאון, יו"ר סיעת מרצ ומי שהגיש את הצעת החוק להעלאת קצבת הנכות לשכר המינימום, אמר בתגובה להודעה: ש"בענו כבר מהודעות, ממתווים וממסיבות עיתונאים, הכל נטו דיבורים. לאחר שלא עמדו בהתחייבויותיהם להשלים את החקיקה ב-1 בינואר, הממשלה והאוצר ממשיכים להפר ולמסמס את הסכם הפשרה שעליו חתמנו בערב יום כיפור בהסתדרות. העלאת קצבת הנכות היא תיקון עוול מתמשך כלפי רבע מיליון אזרחיות ואזרחים ישראלים עם מוגבלות. ההעלאה היתה צריכה להתבצע מזמן - אל תבואו אלינו בחמלה ואל תעשו לנו טובות, פשוט קיימו את ההסכם שעליו חתמתם במלואו. ליבת הסכם הפשרה שעליו חתמנו כוללת חוק אחד שמעלה את הקצבה ל-4,500 שקל בארבע פעימות עם מסגרת תקציבית של 4.2 מיליארד שקל. כל הודעה אחרת על יישום ההסכם בפרוסות ועל הישג מלאכותי של הממשלה ומשרד האוצר, היא ניסיון למסמס ולדחות את ההסכם בקש וגבבה. עד שלא יחוקק ההסכם המלא על כל סעיפיו - אני רואה את ההסכם כמופר, ואקדם בשבוע הקרוב את המשך החקיקה על אפה ועל חמתה של הממשלה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker