מחזקים את הצפון: 30 מיליון שקל יושקעו בשיפור הפריון בעבודה

המדינה תעניק סיוע של עד חצי מיליון שקל לחברות מסחר ושירותים מהצפון שישקיעו בגידול הפריון

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר הכלכלה, אלי כהןצילום: אייל טואג
אורה קורן

הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה הודיעה היום (ג') על השקת תוכנית חדשה לסיוע לעסקים מתחומי המסחר והשירותים בצפון בהיקף של 30 מיליון שקל.

במסגרת התוכנית, המדינה תעניק סיוע של עד חצי מיליון שקל לעסקים שיבצעו השקעות שיביאו לגידול בפריון. פריון העבודה משקף את יכולת הייצור של העסק (או כלל הענף, או המשק) ביחס למספר עובדיו. הפריון נמדד גם ביחס בין התוצר לשעות העבודה. בניגוד לתוכניות רגילות של משרד הכלכלה לתמרוץ התעשייה, הפעם המסלול ממוקד בענפי מסחר ושרותים, שהפריון שלהם נמוך במיוחד ביחס לענפי המשק האחרים.

התוכנית היא חלק מתוכנית אב ממשלתית לחיזוק הצפון, ומטרתה לתמרץ עסקים קטנים ובינוניים לבצע השקעות שיביאו לגידול בפריון העסק שלהם ולמעשה להעלאת הרווחיות. המימון יתמקד בהטמעת טכנולוגיות חדישות שיוכלו לשפר את הפריון.

בהשוואה בינלאומית, הפריון לעובד בישראל נמוך ב-14% מהממוצע במדינות המפותחות, והפריון לשעת עבודה נמוך אף יותר ונאמד בפער שלילי של 24%. בעיית הפריון חמורה יותר בעסקים קטנים לעומת עסקים גדולים, כשבחינת הפריון לפי גודל העסק מראה כי בעסקים קטנים הפריון נמוך בכ-30% לעומת עסקים גדולים (יותר מ-100 מועסקים).

בעיית הפריון חמורה יותר בענפי המסחר והשירותים לעומת ענפי התעשייה, מו"פ ושירותי המחשוב. הבעיה מחמירה על ציר הזמן, כאשר הפערים בין ענפי המשק גדלים לאורך השנים. בעוד הפריון בענפי התעשייה עלה במהלך השנים בכ-3.3% בממוצע, בתחום המסחר והשירותים כמעט שאין שיפור בפריון לאורך זמן.

שר הכלכלה, אלי כהן, אמר כי "העסקים הקטנים והבינוניים מהווים מנוע צמיחה משמעותי למשק הישראלי. הם אחראיים לכ-50% מהתוצר העסקי ולכ-60% מהמועסקים במשק. אנו פועלים לתת לעסקים את הכלים המתאימים שיאפשרו לעסקים ותיקים ויזמים צעירים לפרוץ קדימה, לפתח את העסק שלהם ולהגדיל את הפריון – שלו השפעה ישירה על היכולת שלהם להתחרות ולצמוח. אנו מתחילים בעסקים הקטנים בצפון הארץ, ונתקדם משם לאזורים נוספים".

רן קויתי, מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה, אמר כי "פערי הפריון בין העסקים הגדולים לקטנים והבינוניים במדינת ישראל גבוהים באופן משמעותי בהשוואה למדינות ה-OECD. אנו רואים חשיבות רבה בתוכנית זו, כפיילוט לתוכנית רחבה יותר לכל הארץ".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker