הפעם נתניהו צודק

בהסתדרות ובממשלה סבורים שהרפורמה ההיסטורית במשק החשמל טובה לכולם, אז למה למשוך את הבג"ץ נגד שביתות פראיות?

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה בנימין נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהוצילום: RONEN ZVULUN/רויטרס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הפתיע השבוע את משרדי האוצר והאנרגיה, ההסתדרות וחברת החשמל המגבשים את הרפורמה במשק החשמל. נתניהו קבע כי יש להמשיך בערעור המדינה לבג"ץ שנועד להגביל שביתות של מונופולים נגד רפורמות מבניות, עד לקבלת פסק דין עקרוני בסוגיה. לחלופין, קבע כי עמדת המדינה הסופית תיקבע לאחר דיון ממשלתי בו ייבחנו יתרונות וחסרונות המהלך. דיון כזה צפוי להיערך בשבוע הבא לאור, התכנסות הצדדים להסכם עקרונות על הרפורמה בחברת חשמל.

עתירת המדינה הוגשה לפני כחצי שנה, לאחר שבית הדין הארצי לעבודה אישר להסתדרות להוביל שביתות גם נגד רפורמות ממשלתיות ללא כל מגבלה. השופטת אסתר חיות, שהתמנתה באחרונה לנשיאת בית המשפט העליון רמזה בדיון בעתירת הממשלה כי יש להגביל את שביתות המונופולים כשמדובר ברפורמות מבניות שזכותה של הממשלה לבצע.

בעוד שהעקרונות לרפורמה מוסכמים ברובם, הפרטים הקטנים שמתחת לעקרונות הכלליים רחוקים מסיכום. ההערכה היא כי השלמתם תימשך עוד כחצי שנה, אולם בשני הצדדים לשולחן הדיונים סבורים כי מדובר ברפורמה היסטורית שטובה למשק, לחברה ולעובדים שיישארו בחברה. בהסתדרות ובקרב העובדים מעוניינים לחתום על מסמך עקרונות כבר בשבוע הבא, אם כי במשרד האנרגיה מעדיפים להמתין לחתימה על מסמך מפורט יותר שיאפשר להתחיל לעבוד.

אם כולם סבורים שהרפורמה כל כך טובה, למה צריך לוותר על הבג"ץ? בהסתדרות ובקרב העובדים הבינו לאורך כל חודשי השיחות כי אם תושג רפורמה - תמשוך המדינה את עתירתה. זה היה תמריץ חשוב בנכונות ההסתדרות והעובדים לוויתורים מצדם ברפורמה. האינטרס של ההסתדרות בביטול הבג"ץ ברור: אין לה עניין שיגבילו שביתות עתידיות שתוביל.

לכן, בדיון שנערך השבוע אצל נתניהו עם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה מאיר לוין עלתה ההערכה כי עם השלמת השיחות העקרוניות על הרפורמה, צפויה לעלות דרישה מצד ההסתדרות כתנאי לסגירת המשא ומתן, שהמדינה לא תעמוד על מתן פסק דין בעתירה ופסק הדין של בית הדין הארצי יבוטל בהסכמה.

הגבלת זכות השביתה של מונופולים נגד רפורמות מבניות היא מהלך עקרוני שיאפשר משילות במובן הכי בסיסי שלה. אין סיבה לוותר על הזדמנות לקביעה עקרונית של בג"ץ שתעגן אותה מול זכות השביתה, תוך קביעת גבולות לזכות השביתה של מונופולים נגד רפורמות מבניות.

האם הרפורמה במשק החשמל תחוסל שוב בטרם תצא לדרך על רקע הבג"ץ? קשה לדעת אם ההסתדרות תבצע כזו נסיגה גדולה מהרפורמה - שהיא עצמה מדברת בשבחה.

אולם, גם אם ההסתדרות תבצע נסיגה, הממשלה תצטרך לשאול את עצמה האם ביטול הרפורמה במשק החשמל שקול כנגד הקלה על ביצוע רפורמות בכל ענפי המשק האחרים שבהם שולטים מונופולים וגופים ריכוזיים, הסרים למרות ההסתדרות? לא בטוח כלל. ההישגים ברפורמה, שתימשך שמונה שנים, צפויים להתברר במלואם רק בעוד כמה שנים. ספק אם הממשלה צריכה לוותר על הסיכוי לקבל רוח גבית מבג"ץ למשילותה לצורך קידום רפורמות מבניות אחרות באותן שנים. לכן צודק נתניהו כשהוא מתעקש על אי משיכת עתירת הממשלה, וראוי שהדיון בנושא עם משרדי האוצר והאנרגיה לא יגרום לשינוי ההחלטה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker