התוכנית הכלכלית של כחלון: הקלות על יבוא אישי והפחתת רגולציה

שר האוצר הציג את חוק ההסדרים ל-2019, שכולל בין היתר הקלות לגופי שידור, הארכת משך העבודה של עובדים זרים והעברת ניהול התחבורה הציבורית לידי השלטון המקומי ■ עם זאת, בשלב זה עדיין לא ברור מה יהיה גובה התקציב של כל סעיף

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
משה כחלון בהשקת פרויקט להשכרה ארוכת טווח ברמת השרון
שר האוצר, משה כחלון

משרד האוצר הציג היום (ד') את חוק ההסדרים ל-2019, אם כי בשלב זה עדיין לא ברור כמה כסף יושקע בכל סעיף ובאוצר טרם סיימו לדון במגבלות הפיסקליות שיגדירו את מסגרת התקציב.

בין הסעיפים שנכללים בתוכנית החדשה: הרגולציה על יבוא אישי ומסחרי תופחת משמעותית; משך הזמן שעובדים זרים מומחים יורשו לעבוד בישראל יזנק לחמש שנים; ערוצי שידור עצמאיים ופלטפורמות שידור קטנות יזכו להקלות; ניהול התחבורה הציבורית יועבר לידי השלטון המקומי.

עוד כוללת התוכנית הבטחה כי כל הכניסות לתל אביב יכללו נתיב מהיר, שבו יורשו לנסוע גם כלי רכב עם ארבעה נוסעים. כמו כן יושק מחדש הניסוי, שבמסגרתו יוטלו קנסות על נהגים שנוסעים בשעות העומס באמצעות תשלומי אגרה גבוהים יותר, לעומת תגמול למי שיבחר לנסוע בשעות רגועות יותר. לחברות ביטוח יינתן תמריץ להעניק לאזרחים שנוסעים בשעות עמוסות פחות ביטוח מוזל.

לא כל פרטי התוכנית הכלכלית לובנו מול ראש הממשלה נתניהו. חלק מהסעיפים כבר נכללו בתוכניות של תקציבים קודמים ועל חלקם כבר הוצהר בעבר. עם זאת, חוק ההסדרים מגדיר את הרפורמות שהאוצר שואף לקדם בתקציב הנוכחי.

במסגרת הסרת החסמים ליבוא אישי ומסחרי, באוצר שואפים להפחית באופן רוחבי את הרגולציה שדורשים משרדי הממשלה השונים. כיום, כל מי שמזמין מקלדת או עכבר עלול למצוא את עצמו מופתע מדרישות תשלום שנובעות מהצורך לקבל אישורי יבוא - באוצר שואפים לבטל את הצורך באישורים לחוקיות יבוא ביותר מ-90% מהמוצרים - החל מתחליפי תזונה וכלה בתמרוקים. באוצר מאמינים כי הדבר יוביל לתחרות מול היבואנים הגדולים, ושואפים גם להגדיר מחדש מהי הכמות הסבירה של יבוא מוצרים שנכללת תחת ההגדרה יבוא אישי.

במסגרת ההקלות על היבוא המסחרי, באוצר מבקשים להשיק את "רפורמת הוויי-פיי", שבמסגרתה יוצג מודל חדש לאישורים שנדרשים ממוצרים שקשורים לוויי-פיי. במשרד אומרים כי הרפורמה עשויה להיות בשורה בהיקף של מאות מיליוני שקלים.

פורטל ממשלתי ורישוי עסקים דיפרנציאלי

מהלך נוסף שאמור להיות מקודם בתקציב הקרוב נוגע לתעשיית הפינטק. באוצר מעוניינים לבחור ב-30-15 חברות שיתנהלו תחת "סביבת ניסוי" שתכלול הקלות רגולטוריות. ההקלות אמורות לאפשר שינויים במוצרים שהן מציעות.

באוצר ינסו גם לייצר הסדרה במערכת המשפט שתפחית את עומס הביקושים ותאפשר לאזרחים להשתמש יותר בכלים כמו גישור או הליך משפטי מהיר בעלות נמוכה. כמו כן מבקשים באוצר להקים פורטל עסקים ממשלתי, שירכז את כלל המידע שניתן על-ידי הממשלה והמגזר הציבורי בכתובת אחת.

גם בתקציב הנוכחי, כמו בתקציב הקודם, מתכננים באוצר טיפול מרוכז בעסקים קטנים שזקוקים לרישוי, על-ידי קיצור משמעותי של משך ההליך הרגולטורי. במקביל מדברים באוצר על רישוי עסקים דיפרנציאלי, שייגזר מרמת הסיכון של העסק.

התוכנית הכלכלית כוללת גם האצת רשת חלוקת הגז הטבעי, שתאפשר לה למקומות רבים יותר ביתר קלות. במקביל יזכו הצרכנים הביתיים שנשענים על גז טבעי להקלות, וכך גם מערכות תחבורה.

בתחום הנדל"ן מתכננים באוצר להקל על תהליכי הקדשת שטחים לצורכי ציבור. היום ניתן להפקיע רק קרקע לשימוש ציבורי, אך באוצר שואפים לאפשר הפקעה של קומות בבניינים גדולים, וכך לחסוך בקרקע. כדי למנוע מצב שבו הרשויות המקומיות מעכבות הקמת תשתיות, תהיה אפשרות להוציא היתרי בנייה לתשתיות לות"ל.

באוצר מתכניים גם לייצר מסלול רישוי מקוצר למקרה שבו יזם מבקש לוותר על הקלות ועל סטייה מתוכניות, וכן להטיל קנסות על רשויות מקומיות שלא יוציאו היתרי בנייה במהלך פרק זמן שייקבע בחוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker