נטו תעשייה: התעשיינים רצו מיליארדי שקלים, אך ייאלצו להסתפק ב-600 מיליון שקל

התקציבים שיועברו למשרד הכלכלה והתעשייה ישמשו לשיפור היצוא ולהתייעלות בתעשיות הקטנות ובענפי המסחר והשירותים ■ מקור מהתחום העסקי: "הסכום יתניע את המהפכה התעשייתית הרביעית בחברות ייצור, אך לא יאפשר למצות אותה"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרגא ברוש
שרגא ברושצילום: עופר וקנין

תוכנית נטו תעשייה שמקדם שר האוצר, משה כחלון, תכלול הטבות גדולות לתעשיינים, אך נמוכות מציפיותיהם המקוריות. על פי מקורות המקורבים למגעים בין משרד האוצר להתאחדות התעשיינים, המענקים שיקבלו התעשיינים יסתכמו ב–500–600 מיליון שקל לשלוש שנים, לעומת כמה מיליארדי שקלים, כפי שדרשה ההתאחדות.

המענקים נועדו לשדרג מפעלי תעשייה יצרנית, שחייבת להתייעל כדי לשרוד ולהתמודד מול מתחרים בעולם. תוכנית נטו תעשייה — שגובשה על ידי הוועדה לחיזוק כושר התעשייה בראשות מנכ''ל משרד האוצר, שי באב''ד — מטפלת בכך בשני היבטים מרכזים. הכנסת טכנולוגיות מתקדמות כחלק מהמהפכה התעשייתית הרביעית שעוברים מפעלים ברחבי העולם; וחיזוק החינוך הטכנולוגי להנגשת עובדים מקצועיים יותר לתעשייה.

מקורות בתחום העסקי אמרו בתגובה כי "מדובר בסכומים שיתניעו את המהפכה התעשייתית הרביעית במפעלי תעשייה, אך לא יאפשרו למצות אותה". מקורות בתעשייה אמרו כי "מדובר בסכומים קטנים, גם מענקים של מיליארד שקל לתעשייה לא יספיקו כדי לממש את השדרוג שעליה לעבור".

במסגרת דיוני התקציב שמנהל משרד האוצר הנתונים עשויים להשתנות, וזאת גם הסיבה לכך שכל צד מציג נתונים מעט שונים לגבי התמיכה בתעשייה. מקור ממשלתי אמר ל–TheMarker, כי "כחלון הבטיח לנשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, שהתכנית תתוקצב בכמיליארד שקל, והדיונים שהתנהלו עד לאחרונה היו על אופן חלוקת הכסף. מחצית מהסכום יהיה בסעיף ההוצאות, לדוגמה במענקים, ומחצית נוספת בסעיף ההכנסות, לדוגמה בהטבות מס".

על פי מקורבים למגעים, תוכנית נטו תעשייה תעניק למשרד הכלכלה כ–600 מיליון שקל ובנוסף כמה מאות מיליוני שקלים שיושקעו בשדרוג הכשרה טכנולוגית במשרד החינוך ובמכללות הטכנולוגיות. שאר הסכום יופנה להטבות מס, לאחר שמשרד האוצר דחה את בקשת התעשיינים להכרה בפחת מואץ ומוגדל. כמו כן, בקשות התעשיינים להטבות מס מוגדלות בחוק עידוד השקעות הון נדחו. המענקים יינתנו לתחומי יצוא ושיפור פריון, ואלה ייכללו בתקציב משרד הכלכלה לשנים הבאות, אם כי המקורות ציינו, כי "הכל עדיין פתוח וייסגר רק בינואר".

גם לגבי השאלה האם השיחות בין באב''ד לברוש הסתיימו או הופסקו, נשמעות גרסאות שונות. לפי מקור ממשלתי הן הסתיימו. עם זאת, מקורות אחרים אמרו כי המגעים לא הסתיימו אלא הופסקו בעקבות חילוקי דעות בין ברוש לבאב''ד. לפי חלק מהם, ברוש מחה בכך על התקצוב הנמוך של התכנית. לפי מקורות אחרים, באב''ד כעס על ברוש מכיוון שקידם את תוכנית התמיכה בקשישים עליה הכריז באחרונה, מבלי לתאם לפני כן עם משרד האוצר.

בשלב זה מסתמן כי תקציב משרד הכלכלה והתעשייה יגדל בסכום של 500–600 מיליון שקל בשלוש השנים הבאות, מהם 250–300 מיליון שקל ב–2018. לא מדובר בתוספת שתיכנס לבסיס התקציב, אלא בתוספת חד פעמית שתממן את תוכנית נטו תעשייה, ותושקע בעיקר ברשות ההשקעות וברשות החדשנות.

שי באב"דצילום: עופר וקנין

מהפכה בתעשיות הקטנות

תוכנית נטו תעשייה, שעיקריה כבר פורסמו, נועדה לממן שני יעדים מרכזיים. יישום המהפכה התעשייתית הרביעית במפעלים קטנים ובינונים (הגדולים יכולים לממן אותה בעצמם) כדי להגדיל פריון ויצוא בצורה משמעותית, וחינוך מקצועי ממנו יוצאו מקצועות כדוגמת ספרות ונגרות.מענקים לעידוד הפריון יינתנו לתעשיות קטנות ובינוניות, שלא מייצאות וממוקמות בגליל, במסגרת תכנית פיתוח הגליל שפורסמה, שתוקצבה כבר בכ-60 מיליון שקל. כמו כן תוקצב באותה תוכנית ב-15 מיליון שקל מכון ליצור טכנולוגי שיסייע לחברות ייצור, שיוקם בגליל. התכנית לפיתוח הגליל כוללת גם הקמת מכון מזון מתקדם שיתמוך בחברות מזון צעירות. חברות מתחום המסחר והשירותים בגליל ייהנו ממסלול התייעלות שיעניק להן 30 מליון שקל לשנתיים במסגרת תכנית פיתוח הגליל.

מקורות מקורבים לתעשייה אמרו כי משרד הכלכלה מקדם את הקמת המכון לייצור טכנולוגי ואף צפוי להכריז בקרוב על הקמתו, אך נמצא בשלבים התחלתיים בלבד של פיתוח אמצעי תמיכה נוספים בתעשיות קטנות. "משרד הכלכלה מתכנן לסייע לחברות לממן את שלב הבדיקה של הטכנולוגיות", אמר אחד המקורות. לדבריו, "בחו"ל מימון שלב הבחינה הינו משמעותי ביותר והמשרד מבין זאת ומנסה לייצר כלים שיעזרו בתכנון הראשוני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker