היועמ"ש הכריע: ישראל דנציגר לא פעל בניגוד עניינים בפרשת האמוניה

בדיקה של נציבות שירות המדינה העלתה כי לא עלה חשד לפלילים בהתנהלותו של מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה ■ עם זאת, היועמ"ש ציין כי היבטים משמעתיים בהתנהלותו עדיין נבדקים בנציבות

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל דנציגר, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה
אורה קורן

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הודיע היום (ג') למשרד להגנת הסביבה כי אין מניעה שמנכ''ל המשרד, ישראל דנציגר, ישוב לטפל בנושא האמוניה. החלטתו התקבלה לאחר שאגף המשמעת בנציבות שירות המדינה קבע שטיפולו בסוגיה לא היה נגוע בניגוד עניינים ואין חשד לפלילים מצדו בנושא זה.

עם זאת ציין מנדלבליט כי גם אם טיפולו של דנציגר בסוגיית האמוניה לא מעורר חשד לפלילים, היבטים משמעתיים מסוימים בהתנהלותו עדיין מצויים בבחינת נציבות שירות המדינה.

הבדיקה בעניינו של דנציגר החלה בעקבות פניות שהגיעו ליועמ"ש - לרבות פנייה ממבקר המדינה - אודות טיפולו של דנציגר בפרשת מיכל האמוניה. במסגרת הבירור עלה כי קיימת זיקה מהותית בין נושא מיכל האמוניה לבין חברת כימיקלים לישראל (כיל) - בעוד שנקבע כי דנציגר יימנע מעיסוק בנושאים שנוגעים לכיל, אחרי שהצהיר כי סמנכ"ל הכספים של החברה, יעקב אלטמן, הוא חבר ילדות שלו.

במסגרת הבירור טען דנציגר כי היכרותו עם אלטמן שטחית וכי אין בין השניים קשרים משותפים משמעותיים. עוד טען כי ציין את הקשר ביניהם בשאלון ניגוד העניינים שלו מתוך חוסר ניסיון עם הדרישות בעניין זה, לפנים משורת הדין ולמען הזהירות בלבד. הגרסה של דנציגר עוררה קושי לעומת גרסתו הראשונה ובשל העובדה שבמקרה אחר נמנע דנציגר מעיסוק בנושא שהשפיע על כיל.

בעקבות ממצאי הבירור הורה פרקליט המדינה לאגף המשמעת בנציבות שירות המדינה לבחון האם דנציגר פעל בניגוד עניינים. חקירת אגף המשמעת לא שללה את טענתו של דנציגר, לפיה הקשר שלו עם אלטמן הסתיים בעיקרו לפני שנים רבות ומאז היה שטחי ובלתי סדיר. בנסיבות אלו, כך הודיע אגף המשמעת לפני כמה ימים, הקשר בין השניים לא מגיע לכדי ניגוד עניינים.

מסקנות אגף המשמעת הועברו ללשכת היועמ"ש. בחוות דעתו של עו"ד דני חורין ממחלקת ייעוץ וחקיקה בלשכה (ציבורי-מינהלי), שנכתבה על דעת מנדלבליט, נקבע כי לנוכח הדברים - אין מניעה כי דנציגר ישוב לטפל בעניינים הנוגעים למיכל האמוניה ולכיל, וכי במקביל יתוקן הסדר ניגוד העניינים שעליו הוא חתם.

בתגובה להחלטת היועמ"ש אמר דנציגר כי "היום נקבע מה שידעתי כל הזמן: לא הייתי נגוע בניגוד עניינים ופעלתי ללא רבב. אני רוצה להודות ליועץ המשפטי לממשלה וצוותו על בדיקתם. באתי לשרת ציבור ביושר ובניקיון כפיים, ולרגע לא הפסקתי לעשות זאת, גם כשהוטחו בי האשמות שונות. בשנתיים וחצי האחרונות זכיתי להוביל את המשרד להגנת הסביבה לעשייה ולהישגים המצילים מאות חיים בכל שנה ומצילים אלפים מחולי וכן מצמצמים פערים ועוני, ועל כך אני אסיר תודה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker