פרשנות

שיטת כחלון: הורדת יוקר המחיה בלחיצת כפתור

יש הרבה דרכים להורדת יוקר המחיה - רפורמות, ייעול שירותים ממשלתיים וצמצום רגולציה - אבל מהלכים כאלה מחייבים מלחמה מול מי שנהנה מהמצב הקיים, וכחלון אינו מעוניין בה

סמי פרץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שר האוצר משה כחלון בישיבת סיעת כולנו
שר האוצר, משה כחלוןצילום: אמיל סלמן

משה כחלון הוא פוליטיקאי מתוחכם ומיומן, אבל בכל מה שקשור למדיניות כלכלית הוא דוגל בעיקרון הכי פשוט להבנה: כמה כסף נשאר לנו בכיס. הוא גילה את הקסם של הורדת יוקר המחיה כשכיהן כשר התקשורת והפחית בעשרות אחוזים את תעריפי הסלולר, ומאז הוא מנסה לשחזר במשרד האוצר את ההצלחה באמצעות מבצעי הוזלות:

במסגרת נטו משפחה הוא הפחית או ביטל מכסים על מוצרי תינוקות, הנעלה ומכשירי סלולר וסיבסד צהרונים; במחיר למשתכן הוא מסבסד את עלויות הקרקע ומוזיל את מחירי הדירות לזכאים; וכעת הוא מוריד מכסים בסך כולל של 800 מיליון שקל. קשה להגיד מלים רעות על שר אוצר שמחליט להפחית מכסים ומסי קנייה על מוצרי אלקטרוניקה בידורית, מוצרי חשמל, ביגוד וגופי תאורה - ובכך מוזיל את יוקר המחיה. מה יש להלין? מי אוהב לשלם כסף מיותר?

אבל יש כמה נקודות שכדאי לשים אליהן לב לפני שמברכים על המוגמר:

1. הורדת מכסים ומסי קנייה אמורה להגיע לצרכנים, אלא שהיא עלולה להיתקע בדרך ולהשאיר את עיקר הפחתת המכסים אצל היבואנים. לכן הלכו באוצר על פתרון של הוראה שעה לשנה, שבה יופחתו המכסים. אם בתום התקופה לא תגיע ההוזלה לצרכן - הוראת השעה תבוטל והמכסים יוטלו מחדש. זה אמור להיות שוט די יעיל על היבואנים. במשרד האוצר בחנו גם את האפשרות להוריד מכסים על מזגנים, אך הגיעו למסקנה שזהו שוק ריכוזי מדי בישראל ויש חשש שהורדת המכסים לא תגיע לצרכן.

2. כחלון עובד בחודשים האחרונים חזק מאוד על תדמיתו כשר אוצר מיטיב שמקל על האזרחים ומוריד להם את יוקר המחיה. יש הרבה דרכים להוריד את יוקר המחיה - הורדת מכסים ומסי קניה היא הדרך הכי קלה ופשוטה בספר, עושים את זה בלחיצת כפתור. יש דרכים מסובכות יותר לעשות זאת כמו רפורמות, ייעול השירותים הממשלתיים, צמצום הביורוקרטיה והרגולציה והשקעה בחדשנות ובשיפור הפריון. אבל כל מהלך כזה מלווה במלחמת עולם עם מי שנהנה מהמצב הקיים, וכחלון לא רוצה לפתוח עוד חזיתות. ברגע הזה הוא העדיף להביא משהו מוגמר, פשוט וקל לתקשור לציבור הרחב: כמה נשאר לכם בכיס.

3. הורדת המכסים אמורה להשפיע על הצמיחה בשני היבטים: להגדיל את הצריכה הפרטית ולהגדיל את היבוא. כלכלנים לא מתים על הדרך הזו ומעדיפים שהצמיחה תבוא לידי ביטוי בסעיפי היצוא וההשקעות. למשק הישראלי אין בעיית צריכה. הצריכה גדלה בשנים האחרונות בזכות הריבית הנמוכה ושיעור האבטלה הנמוך. הורדת מכסים יכולה לעודד כמובן עוד סבב של הגדלת צריכה.

4. אין-ספור מלים נשפכו בחודשים האחרונים על "הבעיה" של כחלון – עודפי הכנסות ממסים בהיקף של כ-20 מיליארד שקל ביחס לתחזיות, שרק צריך להחליט מה לעשות אתם - אבל זה היה קצת דיון סרק. את רוב הכסף יפנה כחלון להקטנת החוב הממשלתי, ורק מקצתו יחזור לציבור כהטבות. הורדת המכסים היא תשלום ראשון. התשלום הבא הוא הרבה יותר מסובך וקשור ישירות למהלך שעליו הכריז נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, להורדת מס החברות בארה"ב מ-35% ל-20%. כחלון מעוניין להוריד את מס ההכנסה למעמד הביניים וגם לעסקים הקטנים, אבל החלטת טראמפ משבשת לו את התוכניות, כי היא תגרום לחברות גלובליות לבחון אפשרות להעביר פעילויות לארה"ב. במקרה כזה יידרשו כאן בישראל, ובכל מקום, צעדים לבלימת הסחף הזה. המשמעות: הטבות מס משמעותיות לחברות גדולות, וזה יעלה הרבה יותר מ-800 מיליון שקל. הורדת המכסים הנוכחית היא כסף קטן לעומת מה ששחקנים גלובליים ידרשו. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker