ברוטו הוזלות: למה הבשורה של כחלון לא תגיע לכיס שלנו

מה התועלת בתוכנית של כחלון - אם שכח לטפל במונופול של מכון התקנים ובריכוזיות של היבואנים?

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עגלת קניות בסופרמרקט
צילום: דניאל בר און

ההוזלות עליהן הודיע שר האוצר משה כחלון נשמעות טוב - אולם הן רחוקות שנות אור מהצרכנים. עד שהן יגיעו אליהם, ההוזלות צריכות לעבור כמה משוכות - וכל משוכה תנגוס מהן עוד חתיכה. המשוכה הראשונה היא היבואנים, שצפוי כי ינסו להשאיר רווח גבוה ככל היותר בכיסם, ואחריה יגיעו בדיקות עמידה בתקן של מכון התקנים, שייקחו גם הן את חלקן בחגיגה.

אין זה מקרה שנשיא איגוד לשכות המסחר אוריאל לין מיהר לברך את כחלון על המהלך. לין, שלפי הודעת משרד האוצר היה שותף בגיבושו, ציין כי "שר האוצר מנהיג תוכנית נכונה וממוקדת להורדת יוקר המחייה בצורה שוויונית על יבוא מקוון ומכירות מקומיות". מה שמפריע ללין זה בעיקר היבוא האישי שהממשלה מקדמת כדי להתמודד עם יבואנים שרווחיהם מרקיעי שחקים, ובהוזלות הללו אין לו עדיפות על פני חברי איגוד לשכות המסחר, היבואנים הגדולים במשק.

בעבר היו לא מעט טענות על יבואנים שהותירו בכיסיהם את רווחי הורדת המכס. דוגמה לכך אפשר למצוא אצל יבואני הטונה - למרות שהמכס על נתחי טונה ירד לפני כחמש שנים, המחיר לצרכן לא ירד ובחלק מהרשתות אף נרשמה עליית מחירים. גם הורדה של מכסים על מוצרי חשמל ב-2012 לא הורגשה כמעט במשק. ליבואנים שלל הסברים: הם צריכים קודם למכור מלאים שנרכשו במכס מלא, שער הדולר/יורו השתנה לרעה, הדלק התייקר, חומר הגלם עלה ומה לא.

באיגוד לשכות המסחר, המייצג בין השאר יבואנים וקמעונאים, אמרו בתגובה כי "ענפי היבוא והקמעונאות יעשו את כל הנחוץ על מנת שהפחתות מכסים אלה יבואו לידי ביטוי בהורדת המחירים לצרכן". נחכה ונשווה.

המשוכה הבאה היא מכון התקנים. מוצרי חשמל, לדוגמה, חייבים בבדיקת עמידה בתקן בטיחות. הבדיקות עולות אלפי שקלים ליבואן. כשמדובר ביבואן קטן, הן מקטינות משמעותית את כדאיות היבוא; יבואן גדול יכול לספוג אותן בקלות יחסית.

רק הבוקר נחשף ב-TheMarker כיצד לא נפתח כלל צוואר הבקבוק של בדיקות התקינה בשער הנמל. אותן בדיקות שנועדו לוודא שהמוצר עומד בתקן הישראלי של בטיחות או סביבה. "הרפורמה ביבוא היא אות מתה. מונופול מכון התקנים נותר כשהיה, הוא מתאים ליבואנים גדולים אך חונק יבואנים קטנים", אומרים מקורות בתחום היבוא.

הרפורמה במכון התקנים אמנם נכנסה לתוקף וחלק ממנה כולל אישור של בדיקות תקן ביבוא על ידי מעבדות שיתחרו במכון. עם זאת, היעדר תשתית מחשוב, שמשרד הכלכלה והתעשייה לא סיפק עד כה, מרוקן מתוכן את החלק הזה ברפורמה ומשמר את מונופול מכון התקנים.

התוצאה היא, שהורדות המכסים ייטיבו בעיקר עם היבואנים הגדולים, לא יגבירו את התחרות במשק שיכולים לחולל יבואנים קטנים, וספק אם יגיעו במלואן לכיסי הצרכנים כפי שמקווה כחלון וכפי שהבטיח לין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker