החוק להגבלת כוחם של יבואנים בלעדיים יועלה מחר לקריאה ראשונה

החוק מסמיך את הממונה על הגבלים עסקיים להורות ליבואן בלעדי על צעדים קונקרטיים שעליו לנקוט על מנת למנוע פגיעה בתחרות מיבוא מקביל

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי כהן
אלי כהןצילום: מגד גוזני

הכנסת צפויה לאשר מחר (ב') בקריאה ראשונה את הצעת החוק של שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, והממונה על רשות ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין, להגבלת כוחם של יבואנים רשמיים. מדובר ביבואנים הפוגעים בנסיונות להביא מוצרים ביבוא מקביל מערוצי קמעונות מתחרים, או באמצעות חסימת האפשרות של הזמנתם באינטרנט, במסגרתה נתקל הצרכן בתשובה שהחברה אינה משגרת את המוצר לישראל (גיאו בלוקינג). כל אלה על מנת שהרכישה תתבצע באמצעות היבואן הרשמי בלבד.

החוק החדש מסמיך את הממונה על הגבלים עסקיים להורות ליבואן מורשה על צעדים קונקרטיים שעליו לנקוט על מנת למנוע חשש לפגיעה משמעותית בתחרות מיבוא מקביל. בדומה לסמכויות הממונה בתחום המונופולים או קבוצות ריכוז, הפרה של הוראותיה כמוה כהפרה של חוק ההגבלים העסקים.

החוק יאפשר פעולה של הממונה מול יבואן מורשה החוסם תחרות, תוך בחינת הפעולות הנדרשות לכל מקרה שיובא לפתחה. הסמכות לממונה תיקבע במסגרת הוראת שעה מוגבלת בזמן, על מנת שניתן יהיה להעריך במהלך תקופה זו אם עדיין עומד הצורך בסמכות כאמור, ולבחון את השלכותיה ותועלתה.

השר כהן אמר כי "אחד הגורמים המרכזיים ליוקר המחיה הנו חסימת היבוא המקביל. יבואנים מורשים שיחסמו תחרות במכוון- יבלמו על ידי הממונה על ההגבלים העסקים. יבואנים מנצלים בלעדיות בייצוג מותגים בינלאומיים לטובת מחירים גבוהים בשוק הישראלי, מה שמביא לפערי מחירים בלתי סבירים בין ישראל לעולם. משרד הכלכלה, לרבות הרשויות הכפופות אליו ימשיכו לקדם בנחישות מהלכים להורדת יוקר המחייה".

הלפרין אמרה כי "יבוא מקביל הוא בעל חשיבות בהורדת יוקר המחיה ואנו שמחים כי שר הכלכלה שם את הנושא בראש סדר העדיפות שלו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker