נחתם מזכר הבנות להקמת צינור הגז מישראל לאיטליה

קפריסין, יוון, ישראל ואיטליה חתמו היום בניקוסיה על המזכר להקמת הצינור התת ימי ■ על פי מקור באיחוד האירופי, אירופה רואה בישראל ובקפריסין מקור בטוח לאספקת גז בעתיד

אורה קורן
מאגר הגז תמר
מאגר הגז תמרצילום: תומר אפלבאום
אורה קורן

קפריסין, יוון, ישראל ואיטליה חתמו היום (ג') בניקוסיה על מזכר הבנות להקמת צינור הגז התת ימי מישראל לאיטליה, שיעבור דרך קפריסין ויוון. 

חתימת שרי האנרגיה של ארבע המדינות היא צעד משמעותי בקידום הקמת צינור הגז, והשרים הצהירו כי זהו פרויקט תשתית אסטרטגי המייצג אינטרס משותף למדינות ולאיחוד האירופי בנוגע לגז הטבעי.

הצינור המתוכנן הינו באורך של כ 2,100 ק"מ. במשרד האנרגיה מעריכים כי הוא יוקם בעלות מוערכת של כ-25 מיליארד שקל, ובנייתו תסתיים ב-2025. על פי מקורות אחרים, עלותו תהיה 10-7 מיליארד דולר (מעל 35 מליארד שקל).

ממשרד האנרגיה נמסר לאחר החתימה כי צינור הגז יבטיח אפיק יצוא ארוך טווח של גז ישראלי ליוון, איטליה ולשווקים אירופיים נוספים, ויקדם את התחרות במשק הגז. כמו כן, הפרויקט עתיד לחזק את הביטחון האנרגטי של האיחוד האירופי, ולגוון את מקורות האספקה של גז טבעי לאירופה.

מקור באיחוד האירופי העריך כי אירופה תזדקק לייבא גז טבעי בהיקף הגדול ב-100bcm לשנה מזה שהיא מייבאת היום, בגלל הירידה בתפוקת הגז בים הצפוני. אירופה רואה בישראל ובקפריסין מקור בטוח לאספקת גז בעתיד.

שרי האנרגיה הביעו גם את רצונם לשתף פעולה במחקר הנוגע לבנייתו ותפעולו של הפרויקט. צוות מנכ"לי משרדי האנרגיה של המדינות, שהוקם על ידי שרי האנרגיה בפגישתם באפריל האחרון בת"א, ימשיך להיפגש ולדון בעקרונות ההסכם הממשלתי בין ארבע המדינות, הצפוי להיחתם במהלך שנת 2018.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker