יו''ר חברת החשמל: "החברה צריכה שינוי מבני ותרבותי כדי להיות טובה יותר"

לדברי יפתח רון טל, משק החשמל ב-2040 יתבסס על ייצור חשמל בכל בית ושימוש עצמי בו, ולאחר השלמת פיתוח גם על יכולת לאגור אותו

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יפתח רון טל
אורה קורן

הרפורמה בחברת החשמל תוריד את נתח הייצור של חברת חשמל בשוק החשמל ל-40% ואולי בעוד שנתיים-שלוש ל-30%. כך אמר היום (ג') יו''ר חברת החשמל יפתח רון טל בכנס אנרגיה ועסקים ברמת גן.

"אני מלווה שנים ניסיונות לרפורמה בחברת החשמל, וזו שערורייה שלא מגיעים מעל ל-20 שנה למה שהממשלה קבעה בחוק - לרפורמה", אמר רון טל. "זה צורך מתגבר של המשק. אין דרך אחרת לסדר את משק האנרגיה במציאות משתנה, וזה יכול להיות המאיץ העיקרי של צמיחה והורדת יוקר המחיה", הוסיף.

לדבריו המשק עובר מהפיכה של שימוש בגז, שיגיע ל-80% מיצור החשמל ב-2020, מה שמגביר את הצורך להסדיר את תשתית החשמל מחדש.

רון טל אמר עוד כי הרפורמה חיונית גם לחברת החשמל, מכיוון שהמשק הופך תחרותי והייצור הפרטי גדל ומגיע ל-30% ואף יעלה ככל הנראה ל-40% בתוך שנתיים שלוש.  "חברת החשמל צריכה להיות יותר יעילה ואפקטיבית אם היא רוצה להיות בשוק. לזה צריך שינוי תרבותי שישנה מהיסוד את המבנה הארגוני בחברה", הוסיף.

לאור כשלון נסיונות העבר להעביר רפורמה במשק החשמל, אמר רון טל כי "אנחנו נערכים גם למצב שבו לא תהיה רפורמה. חברת החשמל לא תתמוטט אבל תהיה פחות יעילה, פחות טובה ותיתן שירות פחות טוב".

רון טל גם דחה את הטענות לפיהן יש להוציא את הייצור מחברת חשמל ולהעבירו ליצרנים פרטיים שעסוקים במיקסום רווחים באופן טבעי. לדבריו התבססות רק עליהם מהווה סיכון ביטחוני ואנרגטי. "היו חלומות אידאולוגיים שבישראל שבמזה''ת אפשר להפוך את כל הייצור לפרטי", אמר רון טל. "זה בלתי אחראי מבחינה ביטחונית. צריך להוריד את כמות החשמל המיוצר בחברת החשמל, אבל להוציא הכל לפרטיות זה הימור. לא מסכים לכך משיקולים של הביטחון האנרגטי. אני לא מכיר גורם פרטי שמייצר מוצר שלא כדאי לו, לכן צריך לשמר גורם שיבטיח ייצור ממשלתי, כזה שייצר גם כשזה לא כדאי", הוסיף.

שר האנרגיה יובל שטייניץ הודיע אתמול על חזון של ייצור חשמל ללא פחם ב-2030. רון טל אמר בהקשר זה כי "ניתן להוריד את השימוש בפחם כך שלא ישתמשו בו ביום רגיל, אבל חייבים לשמור אותו לשעת חירום. אחרת זו הפקרת הביטחון האנרגטי".

רון טל התייחס לצירוף "80-40" ואמר, כי זו המהפיכה הבאה במשק האנרגיה - 80% ייצור חשמל מבוזר ב-2040.

"המהפיכה הבאה היא חשמל מבוזר", אמר רון טל. "החשמל ייוצר באזור של הלקוח. אפשר יהיה להכריז על תום עידן התחנות הגדולות. מי שנלחם היום על עוד תחנה – נלחם את מלחמות העבר", הוסיף.

לדבריו זה יתרחש כששלוש יכולות יבשילו לכלל יכולת מערכתית. ייצור אפקטיבי של חשמל סולרי; יכולת אגירה שתאפשר לאגור בסוללות או במחסנים - שכיום נמצאת בהליכי פיתוח; ויצירת רשת חכמה – סמארט גריד – שתעניק יכולת ניהול מרחוק. "חברת החשמל מקדמת את זה ומתחילה להפעיל רשת חכמה באמצעות מונים חכמים. ב-2018 תתקין 200 אלף מונים חכמים, שמאפשרים לצרכן ולחברה לתקשר איתן מרחוק", הוסיף.

עמוס לסקר, יו"ר איגוד יצרני החשמל הפרטיים, התייחס לטענת הביטחון האנרגטי ואמר כי גם כשקמה תחרות בבזק הזהירו אינטרסנטים שלא ניתן יהיה להתקשר. בפועל השוק צמח לתחרותי ומלא טכנולוגיות. זה מה שיהיה למשק האנרגיה אם יתנו ליצרנים פרטיים להרים ראש ולהתפתח".  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker