מטה מאבק הגז למנדלבליט: להקפיא כל פעולה ליצוא גז טבעי

במטה טוענים כי ההחלטה על היצוא התקבלה על בסיס המלצות ועדת צמח שישב בה אבריאל בן יוסף, החשוד בקבלת שוחד

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבריאל בן יוסףצילום: אילן אסייג
אורה קורן

במכתב ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, דורש מטה מאבק הגז להורות באופן מיידי למשרד האנרגיה להקפיא ולעכב כל החלטה שעומדת להתקבל וכל פעולה שעומדת להיעשות בקשר ליצוא גז טבעי. זאת, כיוון שההחלטה התקבלה על ידי ועדת צמח בה כיהן כחבר אבריאל בן יוסף החשוד בקבלת שוחד. לפי המכתב, יש לעכב את היצוא עד לקבלת המלצות חדשות מוועדה חדשה ובלתי נגועה. המטה הוסיף כי אם לא תינתן הוראה כזו יבחן המטה הגשת עתירה בנושא לבג''ץ.

מטה המאבק מבסס את פנייתו על כך שתוכנית יצוא הגז מבוססת על המלצות ועדת צמח שהוקמה על ידי הממשלה ב-2011 לבחינת מדיניות הממשלה בנושא משק הגז הטבעי בישראל. בהתאם לכתב המינוי של הוועדה, היא התבקשה לבדוק ולהמליץ לממשלה כולה ולמשרד האנרגיה על המדיניות האופטימלית ביחס למשק הגז הטבעי בישראל, במיוחד בשאלת היחס שבין הותרת גז טבעי לצריכה מקומית והתרת יצוא של גז טבעי.

דו"ח ועדת צמח, שהוגש לממשלה ב-2012, הוא בגדר המלצה מנהלית - המלצה אשר אושרה על ידי הממשלה והפכה עם האישור שלה להחלטה מנהלית. הממשלה אישרה החלטת הממשלה שאימצה את הדו"ח, ששימש גם בסיס לקביעת מתווה הגז, שנידון בבג"ץ מתווה הגז. במילים אחרות, גם מתווה הגז נשען, בחלקו, על המלצות מהדו"ח.

בכמה מקרים המדינה ציינה כי עמדתה בנושא יצוא הגז מתבססת גם על שיקולי חוץ וביטחון. הגורם המומחה בוועדת צמח לנושאי חוץ וביטחון היה אבריאל בן יוסף, שייצג את עמדת הגוף המרכזי והעיקרי האמון במדינה על יחסי החוץ והביטחון של ישראל – המטה לביטחון לאומי, גוף שעובד ישירות מול ראש הממשלה.

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. הביקורת נאמרה על דעתוצילום: אילן אסייג

"בימים האחרונים פורסם כי המשטרה המליצה להגיש כתב אישום כנגד מר בר יוסף בחשד לעבירת שוחד", כתב עורך הדין שחר בן מאיר בשם מטה המאבק. "המלצת המשטרה מתייחסת בדיוק ובמפורש לחלקו של מר בן יוסף בוועדת צמח. לפי המלצת המשטרה, והחשדות שנחקרו על ידה, מר בן יוסף ישב בוועדת צמח והיטה או ניסה להטות את המלצות הוועדה לטובת גורם עסקי פרטי, שלמר בן יוסף היה אינטרס כספי אישי ממנו. זאת באופן שהמלצה מסוימת תביא לטובת הנאה כספית משמעותית לגורם העסקי, ואשר הוא מצדו העניק הטבות כספיות שונות למר בן יוסף, הכל לכאורה ולפי החשד", הוסיף.

על רקע זה קובע בן מאיר כי "בנסיבות אלו יש לומר מבחינת המשפט המנהלי, כי מר בן יוסף, היה בשבתו בוועדת צמח נגוע מבחינה מנהלית במשוא פנים חמור ובניגוד עניינים חמור".

לדבריו, העובדה שבר יוסף היה בניגוד ענייניים חמור ובמשוא פנים חמור פוסלת את ישיבתו בוועדת צמח נוכח משוא הפנים וניגוד העניינים. כיוון שהוא היה הגורם העיקרי והיחידי שהעניק לוועדה את הדעות המקצועיות ביחס לשיקולי חוץ וביטחון, הרי שיש להניח כי מסקנות והמלצות ועדת צמח, וכל החלטה שנתקבלה על בסיסן, הן בבחינת מסקנות פגומות.

המכתב טוען כי אין להשיב מה שנעשה ברוח המלצות ועדת צמח, כדוגמת אישור מתווה הגז, אבל אפשר להתייחס לנושאים עתידיים עליהם המליצה, כדוגמת יצוא הגז. יש להימנע מהתבססות עתידית עליהן כיוון שישנו חשש סביר כי ההחלטות אינן החלטות שנתקבלו ל"טובת העניין" אלא לטובת מי שהיטה את ההחלטות, בר יוסף.

"ועדה שההחלטות שלה נתקבלו במשוא פנים חמור בניגוד עניינים (ואולי אף בחשד לשוחד) היא ועדה נגועה", כתב בן מאיר. "הסתמכות של כל גורם מנהלי, שר או ממשלה, על החלטות של ועדה נגועה, כמוהו כהתעלמות מהסוגיה החמורה של משוא הפנים וניגוד העניינים", הוסיף.

היום (ג') צפוי שר האנרגיה, יובל שטייניץ, לחתום על הסכם ליצוא גז מישראל לאירופה בצינור תת ימי על בסיס המלצות ועדת צמח. "נוכח הדברים האמורים, מרשיי טוענים כי על משרד האנרגיה להימנע מכל החלטה ומכל פעולה הנוגעת ליצוא הגז אשר מתבססת על דו"ח ועדת צמח", כתב בן מאיר. על משרד האנרגיה להתייחס מהיום והלאה אל דו"ח ועדת צמח כאילו לא היה קיים, בגלל החשד לשחיתות שעל בסיסה נתקבל דו"ח זה", הוסיף. לדבריו, ככל שעל משרד האנרגיה לשקול שיקולים ולקבל החלטות הנוגעות למשק הגז הטבעי בהקשר לשאלת היצוא, עליו להקים ועדה חדשה, נקיה מכל משוא פנים ומכל ניגוד עניינים ולקבל החלטות עקרוניות חדשות ונקיות בקשר לסוגיית יצוא הגז הטבעי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker