הממשלה אישרה - עסק יקבל רישיון בתוך חודש; נתניהו: "הרבה מאוד עסקים ייפתחו"

על פי רפורמת הרישוי הממשלתית, מסלולי הרישוי יחולקו בהתאם למורכבות העסק ורמת הסיכון שבו. שר הפנים אריה דרעי: "תם העידן שבו לוקח כשנה להוציא רישיון לעסק"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית קפה בתל אביב
אורה קורן

הממשלה אישרה היום (א') את הרפורמה ברישוי עסקים, שתקבע תהליכי רישוי מקלים על עסקים לפי דרגת הסיכון של כל עסק.

את הרפורמה מובילים משרד הפנים, משרד ראש הממשלה והאוצר, והיא נועדה לקצר ביורוקרטיה בה נתקלים אלפי בעלי עסקים המבקשים לקבל רישיון עסק מידי שנה. עסקים רבים יזכו לפטור מרישיון עסק. האחרים יחולקו לארבע קטגוריות - לפי רמות הסיכון.

עסקים בעלי סיכון נמוך יזכו לאישור תוך 21 ימים או עד 45 ימים על סמך תצהיר בלבד. הרפורמה מסדירה את הדרישות השונות ומאחדת אותם לכדי מערכת ברורה ונגישה למבקשים רישיון.

פתיחת עסק נחשב לאחד החסמים הרגולטורים הגדולים הבולמים את צמיחת הכלכלה. במשרד הפנים ומשרד ראש הממשלה מאמינים כי הרפורמה ברישוי עסקים תאיץ את הכלכלה תסייע לעסקים הקטנים שהם מנוע הצמיחה של המשק הישראלי, ותתרום לחיזוקן של הרשויות המקומיות.

על פי ההצעה, מסלולי הרישוי יחולקו בהתאם למורכבות ורמת הסיכון של סוג העסק: נמוך, בינוני, בינוני מוגבר וגבוה. לכל רמת מורכבות ייקבע מסלול מותאם: לרמה הנמוכה – מסלול על בסיס אישור על יסוד תצהיר של הבעלים. לרמה הבינונית ולרמת בינונית מוגברת יינתן היתר מזורז ולרמה הגבוהה יינתן היתר על בסיס הליך הרישוי הקיים.

המסלול המהיר – בעל עסק יגיש בקשה לאישור פתיחתו לרשות המקומית. אם לא תגיב תוך 28 יום (21 יום עם הארכה של שבעה ימים) ייראה כאילו אישרה את פתיחתו. לאחר מכן יגיש בעל העסק תצהיר לרשות המקומית שהעסק עומד בדרישותיה, והיא תעניק לו את הרשיון. ניתן יהיה לפתוח את העסק לפני שהרשיון יגיע בפועל לידי בעל העסק. משרד הפנים יוסמך לקבוע את סוגי העסק שייהנו מהמסלול המהיר.

מסלול זה מיועד לעסקים ולבעלי עסק כדוגמת טיפולי יופי, מספרה, קיוסק, חלק ממכוני הכושר, חלק מהמרכולים, רוכלים, מתקני שעשועים, מתפרה, יצור שלטים, מוסך ושטיפת רכב. 

במסלול ההיתר המזורז הבא בדרגתו יגיש בעל עסק בקשה לפתיחתו לרשות המקומית. אם לא מסרה לו תשובה תוך 28 יום יעביר לה הצהרה בדבר עמידתו  בתנאי הרישוי. לא ניתן יהיה לפתוח את העסק אלא לאחר הגשת התצהיר וקבלת אישור מהרשות להגשתו.

מסלול זה מיועד לעסקים כדוגמת מכוני קעקועים, יצור מזון לבעלעי חיים והשכרת יחידות נופש.

בהליך המזורז המורכב יותר, אם אחרי 45 יום ממועד העברת התצהיר וקבלת האישור להגעתו לא תתעורר התנגדות של נותני האישור, יוכל בעל העסק לפתוח אותו גם ללא קבלת ההיתר הרשמי מהרשות המקומית. הרשות תוכל להוציא היתר מזורז ל-180 יום.  אם בסופם לא יתקבלו התנגדויות מנותני האישור ייחשב בביתר כקבוע.

מסלול זה מיועד לעסקים כיצרני מזון, בריכות שחיה, חשמלאות, חניונים בתשלום, יצור רהיטים, מרכולים, מסגריות.

כמו כן קובעת הצעת החוק, כי חריגת בנייה שאינה מהווה חריגה מתכנית לא תשמש עילה לאי מתן רשיון בהנחה שהחריגה אינה מסכנת את השוהים במקום ולרשות אין ענין באכיפתה.

"נחסוך למשק מאות מיליוני שקלים"

במסיבת עיתונאים בנושא שנערכה היום, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו: "צריך להבין שזו השדרה הבסיסית של הכלכלה בישראל. עסקים קטנים ובינוניים כורעים תחת נטל הבירוקרטיה ועודף רגולציה. הרפורמה הגדולה שהבאנו היום לממשלה תביא לכך שהרבה מאוד עסקים ייפתחו, הרבה מאוד עסקים ישגשגו, והתועלת היא לכלל אזרחי ישראל ולכלכלת ישראל".

שר הפנים אריה דרעי אמר: "זו בשורה גדולה לבעלי העסקים הקטנים והבינוניים. תם העידן שבו לוקח כשנה להוציא רישיון לעסק. כלכלה חזקה נמדדת בעסקים הקטנים והבינוניים ואלה היום זכו מאיתנו להקלה משמעותית מאד. נחסוך למשק מאות מיליוני שקלים".

מנכ"ל משרד רה"מ אלי גרונר אמר: "רה"מ הנחה אותנו לבוא עם פתרון רדיקלי בתחום רישוי העסקים, כחלק מהמדיניות שלו להורדת עודף הרגולציה בישראל. במשך שנתיים וחצי אנחנו הופכים כל אבן כדי להוריד ברגולציה, שמשפיעה באופן ישיר על יוקר המחיה. מקומה של ישראל במדד נטל הרגולציה בדירוג התחרותיות העולמי השתפר מהמקום ה-98 למקום ה-41. כשכל הממשלה נרתמת להורדת עודף רגולציה ולהורדת יוקר המחיה, אנחנו מצליחים להגיע להישגים שלא הגיעו אליהם זמן רב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker