ישראל והאיחוד האירופי יחתמו על מזכר הבנות להנחת צינור הגז הימי לאירופה

הסכם עקרונות ייחתם ב-2018 ■ יצוא הגז יתבצע ממאגר לוויתן במימון פרטי; כדאיותו הכלכלית אינה ברורה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאגר הגז לווייתן
מאגר הגז לווייתןצילום: אלבטרוס

ישראל צפויה לחתום מחרתיים (ג') על מזכר הבנות להנחת צינור הגז הימי לאירופה. החתימה על מזכר ההבנות תתבצע גם על ידי שותפותיה לפרויקט האסטרטגי – יוון, קפריסין, איטליה והאיחוד האירופי.

מזכר ההבנות יקבע כי הצדדים החתומים עליו מחויבים להניח את הצינור ולהקים את המערכת להפעלתו, וכי הם רואים בו פרויקט אסטרטגי ויקדמו חתימה על הסכם עקרונות בין ממשלתי לגביו במהלך 2018.

על פי התוכנית שגיבשו הצדדים, תוך 8 שנים ובהשקעה של כ-20 מיליארד שקל יוקם צינור הגז הימי מישראל לאירופה. הצינור המתוכנן יהיה באורך של כ-2,000 ק"מ, צפוי לקום עד 2025 ויהווה אפשרות יצוא נוספת של גז טבעי מישראל לאירופה.

במהלך מפגש הפסגה שנערך באפריל 2017, חתמו שרי האנרגיה של המדינות על הצהרה משותפת שלפיה המדינות מחויבות לקידום הפרויקט, וכן תוקם קבוצת עבודה לקידומו. כמו כן הודיעו השרים כי הם מאמצים את המסמך המקצועי המשותף שהכינו מנכ''לי משרדי האנרגיה, שבו נקבע כי הפרויקט הוא בעל היתכנות הנדסית וכלכלית ובעל ערך אסטרטגי.

לפרויקט חשיבות מדינית שעיקרה חיזוק הקשרים בין ישראל לאירופה, הנחשבת פרו פלשתינית בכל הקשור לסכסוך הפלשתיני-ישראלי. עם זאת, הגז צפוי להיות מיוצא ממאגר לוויתן והמימון של הנחת הצינור יהיה של המגזר הפרטי. בשלב זה לא בטוחה הכדאיות הכלכלית של הפרויקט הכרוך בהשקעה ניכרת, לכן לא ברור אם יצא לפועל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker