תרומות של 17 מיליארד שקל בשנה: הישראלים נותנים יותר - אבל מחו"ל מגיע סכום כפול

מסקר הפילנטרופיה של הלמ"ס ו"יכולים נותנים" מתברר כי 28% מהתרומות בישראל מועברות לתחומי רווחה שונים, ו-25% מהן מוענקות למלכ"רים מתחומי הדת

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קבר רשב"י במירון
טלי חרותי-סובר

בשנים 2015-2012 גדל סך ההעברות של ישראלים למטרות פילנטרופיות ב-10.3%, בדומה לגידול שחל בתחום זה בארה"ב באותן שנים. כך מגלה סקר הפילנטרופיה שפורסם היום (ו'), בעריכת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בשיתוף "יכולים נותנים" והמכון למשפט ופילנטרופיה באוניברסיטת תל אביב.

ב-2015 הסתכמו התרומות למלכ"רים (מוסדות ללא כוונת רווח) בישראל ב-5.9 מיליארד שקל, והיוו 4.4% מהכנסתם הכוללת של המוסדות. בה בעת, העברת התרומות מחו"ל הגיעה לסכום כמעט כפול - 11.3 מיליארד שקל, ותרומות אלו היוו 8.3% מכלל הכנסות המלכ"רים - עובדה המוכיחה את התלות המשמעותית של המגזר השלישי בישראל בפעילות הפילנטרופית בחו"ל.

הנתונים הללו מראים שגם בהינתן העזרה מחו"ל, ללא תמיכה מהמדינה המגזר השלישי בישראל לא יכול היה להתקיים. קרוב למחצית - כ-49% מכלל הכנסות המלכ"רים ב-2015-2012 התקבלו ממשרדי הממשלה. זאת בשעה ש-34%-36% מהכנסות המלכ"רים נבעו ממכירת שירותים, ריבית ורכוש, ו-16%-17% התקבלו  מהמגזר הפרטי.

בהשוואה למדינות אחרות בעולם הישראלים תורמים מעט. הפילנטרופיה לנפש בישראל דומה לזו שבאיטליה, ונופלת מהתרומה לנפש בהולנד, שוויץ, גרמניה, בריטניה וארה"ב. כך למשל, בארה"ב תרמו משקי הבית ב-2013 2% מכלל ההכנסה הפנויה שלהם, לעומת 1% בלבד בישראל.

חלקן של התרומות ממשקי הבית בפילנתרופיה במדינות נבחרות, בשנת 2013

תרומות של ישראלים מתקבלות משלושה מקורות: משקי בית - 65%-70%, חברות -25%-31%, ועזבונות בישראל -3%-4%. בשלוש השנים שנבדקו בסקר שפורסם היום, גדלו התרומות ממשקי בית ב-522 מיליון שקל - גידול של 15%, ואילו התרומות מחברות קטנו ב-3%.

הגידול בתרומות הגבוהות מ-100 אלף שקל היה המשמעותי ביותר, ולזכותו ניתן לזקוף קרוב למחצית מהגידול בסך התרומות של משקי הבית. עם זאת, רוב התרומות של משקי הבית קטנות יחסית - בשווי של פחות מ-2,000 שקל, והן אחראיות ל-46% מכלל התרומות ממקור זה. לעומת זאת 53% מהתרומות של חברות ישראליות התקבל בתרומות גדולות יחסית, של יותר מ-500 אלף שקל. גם מרבית התרומות שמקורן בעזבונות הן תרומות הגבוהות מ-500 אלף שקל, המהוות 77% מהתרומות ממקור זה.

הסקר מלמד עוד כי ישראלים תורמים בעיקר לתחום הרווחה (28% מסך התרומות), ולמלכ"רים בתחום הדת (25%). לעומת זאת, היעדים העיקריים של הפילנטרופיה מחו"ל שונים: מלכ"רים מתחום החינוך והמחקר מקבלים כ-31% מסך התרומות מחו"ל, ומלכ"רים מתחום הפילנטרופיה וההתנדבות מקבלים 21% מהסכום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker