אורה קורן

ההסתדרות ביקשה מבג''ץ דחייה נוספת שתאפשר להם להשלים את השיחות על הרפורמה במשק החשמל - כך אמרו מקורות מקורבים לשיחות ל-TheMarker. לדבריהם, פניית ההסתדרות קיבלה את הסכמת הממשלה. על פי החלטה קודמת של בג''ץ, ההסתדרות היתה אמורה להגיש עד היום (ה') את תשובתה לבג''ץ.

בג''ץ דן בעתירת הממשלה נגד החלטת בית הדין לעבודה, שקבע כי מותר לעובדי מונופול לשבות כדי למנוע רפורמות להגברת התחרות במשק. בג''ץ העניק לעובדי חברת חשמל ארכה של חודשיים כדי לנמק מדוע לדעתם מותר להם לשבות, ואותת כי הוא עשוי להגביל את זכות השביתה שלהם.

על רקע זה ביקשה ההסתדרות דחייה נוספת, במטרה להגיע להסדר עם הממשלה על הרפורמה במשק החשמל. בתמורה אמורה הממשלה למשוך את עתירתה, אף שלא ברור הקשר הענייני בין שני הצעדים. ההסתדרות, בתמיכת הממשלה, כבר ביקשה דחייה נוספת מבג''ץ להשלמת השיחות, ועתה מדובר בבקשה חוזרת לארכה.

בסוף אוקטובר פורסם כי משרד האוצר לוחץ על גיבוש מזורז של רפורמה מוסכמת, במטרה לחתום עם ועד העובדים וההסתדרות על הסכם בראשי פרקים. הלחץ לחתימה תמוה, מאחר שהמתווה המוצע שונה מזה שהציגה המדינה רק לפני כמה חודשים בפני בית המשפט, וכולל סעיפים רבים שנויים במחלוקת.

עד כה נראה כי הדיונים על הרפורמה במשק החשמל הניבו ככל ויתורים שונים של הממשלה לעובדי חברת החשמל. כל למשל בדיונים שנערכו לפני כשבועיים, הממשלה הביעה נכונות להשאיר בשליטת חברת החשמל את יחידת הגיבוי של ניהול מערכת החשמל הארצית הנמצאת ברמת השרון; על פי מקור שהשתתף בדיונים, הממשלה נסוגה מעמדתה שלפיה חברת חשמל תמכור חמש תחנות, והסכימה למכירה של ארבע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker