חגי עמית
חגי עמית

חברת הדירוג פיץ' (Fitch) אישררה היום (ג') את דירוג האשראי של ישראל ברמה של A+, עם תחזית "יציבה". בסקירה שפירסמה מעריכה פיץ' כי מהלך משמעותי שתבצע הממשלה להורדת יחס החוב-תוצר עשוי להביא בעתיד להעלאת הדירוג.

על-פי החברה, דירוג האשראי של ישראל הוא תוצאה של חשבונות לאומיים חיוביים וביצועים מאקרו-כלכליים טובים מצד אחד, ומצד שני יחס חוב ממשלתי לתוצר גבוה ביחס למדינות הייחוס, וסיכונים פוליטיים וביטחוניים.

בהודעה של החברה נכתב כי המצב הפיסקלי של ישראל ממשיך להוות נקודת חולשה ביחס למדינות המדורגות A, על-אף מגמת שיפור. פיץ' מעריכה כי הגירעון התקציבי ב-2017 יהיה נמוך ב-2% מהתוצר, וצופה שהגירעון התקציבי ב-2018 יתרחב ליעד של 2.9% מהתוצר. עוד צופה חברת הדירוג כי יחס החוב הממשלתי לתוצר, שירד משמעותית בעשור האחרון, יירד שוב ב-2017 לרמה שתהיה נמוכה מ-62%. הירידה הזאת תיעצר, כך צופה פיץ', ב-2019-2018 לאור גירעונות רחבים יותר וצמיחה מעט איטית יותר. בשל כך צופה פיץ' כי יחס זה יישאר גבוה מהנתון החציוני של מדינות הייחוס.

פיץ' מזכירה כי משרד האוצר צופה שההוצאות ב-2018 יישארו במסגרת מגבלת התקציב. האפשרות של הכנסות נמוכות ב-2018 ריאלית, בהתחשב בביצוע העודף ב-2017 ובהשפעות של קיצוצי המסים, שבוצעו במסגרת התקציב הדו-שנתי של 2018-2017.

עוד נכתב בסקירה כי ישראל רשמה עודף בחשבון השוטף שלה בכל שנה מאז 2003, וכי יתרות המט"ח של בנק ישראל המשיכו לטפס. לפי פיץ', דירוג האשראי של ישראל ב-2017 נמצא ברמה גבוהה מהרמה החציונית של מדינות המדורגות A, ואף מהרמה החציונית של מדינות המדורגות AA. נציגי החברה מציינים כי פיתוח נוסף של משק הגז יספק עוד תמיכה למאזן החיצוני של ישראל.

האנליסטים מציינים כי מאפיינים אחרים של החוב הציבורי מיטיביים למדי. ישראל נהנית מגמישות מימונית גבוהה, כגון שוק מקומי עמוק ונזיל וגישה טובה לשווקי ההון הבינלאומיים.

במסגרת סקירתה מציינת פיץ' כי לא חלה שום התקדמות בנושא המדיני בין ישראל לבין הפלסטינים, וצופה כי הסיכויים לתהליך שלום אמיתי נותרו נמוכים. "הדירוג של ישראל ימשיך להיות מוגבל על-ידי סיכונים פוליטיים וביטחוניים", נכתב בסקירה.

חברת הדירוג גם מתייחסת למצב הפוליטי הנוכחי. "לאף אחת ממפלגות הקואליציה אין כרגע תמריץ מובהק ללכת לבחירות, אך היחסים ביניהן שבריריים ועלולים להאיץ לפתע בחירות חדשות - לדוגמה, בהקשר של סבב הדיונים הבא על תקציב המדינה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נותר תחת לחץ בשל מספר חקירות משטרה שמתנהלות נגדו". עם זאת ציינו בחברה כי "פרופיל האשראי של ישראל הוכיח לאורך זמן עמידות בפני קונפליקטים אזוריים תקופתיים וזעזועים פוליטיים".

שר האוצר, משה כחלון, התייחס לדירוג של פיץ' ואמר כי  "האמון שמביעות סוכנויות הדירוג בכלכלה הישראלית פעם אחר פעם מוכיח כי המדיניות הכלכלית שלנו, שמשלבת כלכלה חופשית עם חמלה ורגישות חברתית, עובדת. הכלכלה הישראלית צפויה לסיים שנה נוספת עם נתוני מאקרו מצוינים - גירעון נמוך, יחס חוב-תוצר יורד, אבטלה נמוכה וצמיחה. נמשיך להוביל את הכלכלה הישראלית באחריות ובנחישות".

החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו, הוסיף: "אשרור הדירוג מדגיש את החשיבות בהמשך ניהול חוב יעיל ושמירה על מסגרות פיסקליות לצורך הורדת יחס חוב לתוצר ומציין לטובה את הגמישות המימונית של המדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker