גם ניר ברקת רוצה חלק מהרזרבה התקציבית – וחלק מתקציב 2019

בתזמון לא מקרי יצאה עיריית ירושלים בקמפיין חוצות שנועד להשיג את דרישותיה התקציביות לתוספת של מיליארד שקלים בשנה

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השלטים שהציבה עיריית ירושלים ברחבי העיר, בדרישה לתוספת תקציב
השלטים שהציבה עיריית ירושלים ברחבי העיר, בדרישה לתוספת תקציבצילום: אמיל סלמן

תושבי ירושלים התקשו לפספס השבוע את קמפיין החוצות שאליו יצאה העירייה שלהם. גם יתר אזרחי ישראל יכלו לצפות במודעות העיתונים שבהם משמשת העירייה כדי לנסות ולעורר את תמיכתם בתביעות התקציביות שלה ממשרד האוצר. בעירייה מצפים שעשרות אלפי שקלים שהושקעו בקמפיין הזה – יחזרו אליהם. התזמון שלו רחוק מלהיות מקרי.

הידיעה שבאגף התקציבים שוקדים על הכנת תקציב 2019 ושגורל הרזרבה התקציבית צפוי להיות מוכרע בתחילת דצמבר - נותנת את אותותיה בדרישות שממשיכות להגיע לאוצר מכל כיוון.

אחרי שתי היוזמות האחרונות: דרישתו של אביגדור ליברמן לתוספת של מיליארדים לתקציב הביטחון, והצעתו של חיים כץ להפנות לפעימה הראשונה בהעלאת קצבאות הנכים 2 מיליארד שקל – סכום גבוה יותר משהוקדש לפעימה זו מבכל מתווה קודם שהוצג - החזית הנוספת שמתעוררת בימים אלו היא דרישתו של ראש העיר ירושלים ניר ברקת לתוספת של מענק קבוע לעיריית ירושלים.

הצעת החוק שדוחף ברקת מציעה לקבע תקציב בסיס של 975 מליון שקל ל-2017 - וקובעת כי משנת 2018 יתעדכן סכום המענק - בהתאם לסכום השינוי השנתי בממוצע ההוצאה לתושב ב-15 הערים הגדולות בישראל.

ההצעה היתה אמורה לעלות לוועדת השרים לחקיקה כבר לפני שבוע, אבל הדיון בה נדחה בשלושה שבועות. במקביל, הועברה בעל פה, למשרד האוצר דרישה של 1.2 מיליארד שקלים על ידי גורמים מהעירייה.

בינואר האחרון דרש ברקת מהממשלה להעביר 800 מיליון שקל שהובטחו לו כתוספת לתקציב העירייה. במשרד האוצר התכחשו לכך שקיים סיכום כזה, אך לאחר שברקת הוציא לפועל שביתה, ועובדי קרית הממשלה נאלצו לעמוד בפקקים ולהריח את ערימות הזבל שנערמו ברחובות הבירה, הושג בפברואר הסכם שעל פיו יועברו לירושלים 700 מיליון שקל ב–2017 - תוספת של 175 מיליון שקל על "מענק הבירה", שהיתה אמורה לקבל העיר לפני השביתה.

במקביל, הוחלט על הקמת הצוות, בראשות מרדכי כהן מנכ"ל משרד הפנים ובהשתתפות נציגים מטעם משרדי ראש הממשלה, האוצר ועיריית ירושלים. הצוות הזה התכנס שמונה פעמים, ופוזר משהצדדים לא התקרבו לכל הסכמה.

עתה ברקת מנסה לעבוד דרך הכנסת. על הצעת החוק חתומים 51 ח"כים – ולדברי מקורבים לראש העיר היא זוכה לתמיכה של כ-70 חברי כנסת. ברקת גם מקווה שכוחו במרכז הליכוד על 8,000 המתפקדים שהביא אליו – יגרום לחברי הכנסת מהליכוד לצדד בו בוועדת הכספים. כחלון עדיין לא הכריע מה ייעשה. גם אם הדרישות של ברקת יסתיימו בפשרה – ויינתן לו רק חצי ממבוקשו, מדובר על חצי מיליארד שקל שיצטרכו לפנות מתוך הרזרבה התקציבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker