רפורמת "המסלול הירוק" לעסקים יוצאת לדרך: רישיון עסק יוענק בתוך 28 יום בלבד

הממשלה תאשר היום את הצעת החוק של משרדי הפנים, האוצר וראש הממשלה להקלה על פתיחת עסק לפי דרגות הסיכון שלהם

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עסקים ברחוב אבן גבירול בתל אביבצילום: עופר וקנין
אורה קורן

הממשלה צפויה לאשר היום את הרפורמה ברישוי עסקים, שתקבע רישוי דיפרנציאלי לפי סוג העסק. את הרפורמה מובילים משרד הפנים, משרד ראש הממשלה והאוצר, והיא נועדה לקצר ביורוקרטיה בה נתקלים בעלי עסקים (כ-150 אלף), המבקשים לקבל רישיון עסק. עסקים רבים יזכו לפטור מרישיון עסק.  האחרים יחולקו לארבע קטגוריות - לפי רמות הסיכון.

עסקים בעלי סיכון נמוך יזכו לאישור תוך 21 ימים או עד 45 ימים על סמך תצהיר בלבד. הרפורמה מסדירה את הדרישות השונות ומאחדת אותם לכדי מערכת ברורה ונגישה למבקשים רישיון.

במשרד הפנים ומשרד ראש הממשלה מאמינים כי הרפורמה ברישוי עסקים תאיץ את הכלכלה תסייע לעסקים הקטנים - ליבו של המשק הישראלי, ותתרום לחיזוקן של הרשויות המקומיות.

על פי ההצעה, מסלולי הרישוי: יחולקו בהתאם למורכבות ורמת הסיכון של סוג העסק: נמוך, בינוני, בינוני מוגבר וגבוה. לכל רמת מורכבות ייקבע מסלול מותאם: לרמה הנמוכה – מסלול על בסיס אישור על יסוד תצהיר של הבעלים. לרמה הבינונית ולרמת בינונית מוגברת יינתן היתר מזורז ולרמה הגבוהה יינתן היתר על בסיס הליך הרישוי הקיים.

המסלול המהיר – בעל עסק יגיש בקשה לאישור פתיחתו לרשות המקומית. אם לא תגיב תוך 28 יום (21 יום עם הארכה של שבעה ימים) ייראה כאילו אישרה את פתיחתו. לאחר מכן יגיש בעל העסק תצהיר לרשות המקומית שהעסק עומד בדרישותיה, והיא תעניק לו את הרשיון. ניתן יהיה לפתוח את העסק לפני שהרשיון יגיע בפועל לידי בעל העסק. משרד הפנים יוסמך לקבוע את סוגי העסק שייהנו מהמסלול המהיר.

מסלול זה מיועד לעסקים ולבעלי עסק כדוגמת טיפולי יופי, מספרה, קיוסק, חלק ממכוני הכושר, חלק מהמרכולים, רוכלים, מתקני שעשועים, מתפרה, יצור שלטים, מוסך ושטיפת רכב. 

במסלול ההיתר המזורז הבא בדרגתו יגיש בעל עסק בקשה לפתיחתו לרשות המקומית. אם לא מסרה לו תשובה בתוך 28 יום, יעביר לה הצהרה בדבר עמידתו  בתנאי הרישוי. לא ניתן יהיה לפתוח את העסק אלא לאחר הגשת התצהיר וקבלת אישור מהרשות להגשתו. מסלול זה מיועד לעסקים כדוגמת מכוני קעקועים, יצור מזון לבעלעי חיים והשכרת יחידות נופש.

בהליך המזורז המורכב יותר, אם אחרי 45 יום ממועד העברת התצהיר וקבלת האישור להגעתו לא תתעורר התנגדות של נותני האישור, יוכל בעל העסק לפתוח אותו גם ללא קבלת ההיתר הרשמי מהרשות המקומית. הרשות תוכל להוציא היתר מזורז ל-180 יום.  אם בסופם לא יתקבלו התנגדויות מנותני האישור ייחשב כהיתר כקבוע.

מסלול זה מיועד לעסקים כיצרני מזון, בריכות שחיה, חשמלאות, חניונים בתשלום, ייצור רהיטים, מרכולים, מסגריות.

כמו כן קובעת הצעת החוק, כי חריגת בנייה שאינה מהווה חריגה מתכנית לא תשמש עילה לאי מתן רשיון, בהנחה שהחריגה אינה מסכנת את השוהים במקום ולרשות אין עניין באכיפתה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker