מחאת הנכים: "הפעם באמת נסגור לחלוטין את המדינה"

אנשי הביטוח הלאומי הונחו על ידי שר העבודה והרווחה לגבש את הצעת החוק הממשלתית בנושא העלאת קצבאות הנכים - אך התוצאות מתעכבות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת הנכים בחיפה באפריל
הפגנת הנכים בחיפהצילום: רמי שלוש

כמעט חודשיים חלפו מאז אותו יום חמישי בסוף ספטמבר שבו הכריז מטה מאבק הנכים בשיתוף עם יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ויו"ר הקואליציה דוד ביטן - על מתווה מוסכם לפתרון משבר קצבאות הנכים. אלא שחקיקה בנושא עדיין אין.

מטה מאבק הנכים הכריז השבוע כי "באם לא יוגש תזכיר החוק ויחל הליך החקיקה כפי שהובטח עד 30 בנובמבר, אנו חוזרים למאבק במלוא העוצמה, כשכל אלפי החברים במטה המאבק, העמותות והארגונים התומכים בעמדתנו יעמדו לצידנו. הפעם אנחנו באמת נסגור לחלוטין את המדינה". ארגון "הנכים הופכים לפנתרים", שהיה אחראי לחסימות הכבישים הגדולות בחודשיים האחרונים ואשר המתווה אינו מוסכם עליו – מאיים בחידוש החסימות בעוצמה רבה מזו שראינו עד כה. 

קבוצה של בכירים מהאוצר וממשרד ראש הממשלה, בהם ראש אגף התקציבים שאול מרידור, ראש המועצה הלאומית לכלכלה אבי שמחון ומנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, ערכה דיון בנושא לפני שבועיים. עם זאת, מבדיקה שערכנו מתברר שהמקום שבו תקוע בימים אלה תהליך החקיקה הוא המוסד לביטוח לאומי. המוסד הונחה על ידי שר העבודה והרווחה חיים כץ לגבש את הצעת החוק הממשלתית בנושא, שתובא לפני הכנסת בהתאם למתווה.

הערכת הנוגעים בדבר היא כי הדבר יקרה בתוך שבוע. ל-TheMarker נודע כי כץ צפוי לנצל את ההזדמנות כדי להגיש לממשלה הצעת חוק משופרת, שעשויה לכלול בין היתר את האזרחים הוותיקים. נכון להיום אזרחים המגיעים לגיל פרישה צריכים לבחור בין שמירה על קצבת נכות לבין קבלת קצבת זקנה. בהסכם החדש הוקצו כ-300 מליון שקל כדי לאפשר לנכים המגיעים לגיל זקנה לשמור על קצבאות הנכות שלהם, במקביל להמשך קבלת קצבאות הזקנה. עם זאת, מי שהגיע לגיל פרישה קודם ל-1 בינואר 2018 – אינו זכאי לכפל הקצבאות, ובהצעתו הצפויה של השר כ"ץ עשוי הדבר להשתנות.

במשרד הרווחה הכחישו היום את הדברים ומסרו: "נסיים את המלאכה ונציג את המלצותינו לציבור בצורה מסודרת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker