רשות ההגבלים בודקת האם הסרת הפיקוח על הסולר השפיעה על מחירו

עם זאת, הרשות לא בדקה האם המחיר עלה מאז שהוסר הפיקוח מעבר לעליית המדד ■ הממצאים יתווספו להמלצות בנושא התחרות הגיאוגרפית בתחנות הדלק, שלא צפויות להשתנות

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחנת דלק
אורה קורן

רשות ההגבלים העסקיים הודיעה באחרונה כי היא מאריכה את השימוע בנושא התחרות הגיאוגרפית בתחנות הדלק, בין השאר במטרה להוסיף לו פרק על הסולר. ברשות מעוניינים לבדוק כיצד הסרת הפיקוח ממחיר הסולר הובילה לתחרות בין תחנות הדלק על מחירו ולהמליץ בנושא למשרדי האנרגיה והאוצר. 

הדו''ח שפירסמה הרשות לגבי תחרות גיאוגרפית בתחנות הדלק נמצא בשימוע ציבורי וכולל המלצות למגבלה על תחנות של ארבע החברות הגדולות - דלק, פז, סונול ודור אלון - בנושאי חוזים ארוכי טווח או חוזים חדשים. המלצות אלה, הנוגעות לשיפור התחרות על מחיר הבנזין, יישארו ללא שינוי.

במקביל ניתחו כלכלני הרשות את הנתונים על הסולר, ואלו יפורסמו כנראה תוך שבוע. הסולר, להבדיל מבנזין, לא מפוקח וההתנהלות לגבי מחירו שונה מהתנהלות התחנות בנושא מחיר הבנזין. עם זאת, ייתכן כי ישנם משתנים נוספים המשפיעים על השונות מלבד הפיקוח על המחירים.

מקור מקורב לרשות ההגבלים אישר כי הבדיקה אינה בוחנת האם מחיר הסולר עלה או ירד לאחר הסרת הפיקוח, אלא רק את רמת התחרות בין תחנות הדלק. לדבריו, למרות ההבדלים בין השווקים ברשות סבורים שההשוואה מעניינת ושיש מקום לנהל את השיח מול כל השחקנים עם כל הממצאים. ברשות עדיין לא החליטו אם ממצאי הסולר יכולים לשמש בסיס להמלצה על הסרת פיקוח המחירים גם מהבנזין.

משרדי האוצר והאנרגיה יצאו לשימוע בדבר הורדת מרווח השיווק של הדלק כדי להוזיל את מחירו בשמונה אגורות לליטר. מקור נוסף מתחום ההגבלים אמר כי אם הרשות רוצה לחולל הורדת מחירים בבנזין, עדיף להוריד את המחיר המפוקח בנוסף להחלת התחרות הגיאוגרפית בתחום ולא להסיר את הפיקוח.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker