"להקטין הרגולציה על יבוא אישי": הוועדה להסרת חסמים ביבוא הגישה המלצותיה

המלצות ועדת היבוא האישי הועברו לעיון הציבור. במקרים חריגים שבהם היבוא יצטרך לעמוד ברגולציה - יהיה זה ללא עלות לצרכן

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמל אשדוד
צילום: אילן אסייג

הוועדה הבין ממשלתית להסרת חסמים ביבוא אישי הציגה היום (א') את המלצותיה לעיון הציבור. במטרה להגביר את הוודאות לצרכן לגבי הכמות הסבירה ליבוא אישי ולייצר הגדרה ברורה בינו לבין יבוא מסחרי, הוועדה ממליצה לקבוע כי יבוא אישי יכלול עד חמש יחידות מוצר בכל משלוח, או לחילופין יהיה בסכום של עד 1,000 דולר - לפי הגבוה מביניהם, ולכל היותר עד 30 יחידות מוצר. המלצה נוספת כוללת פטור מרגולציה הקשורה לחוקיות היבוא המסחרי.

"מתוך רצון לקדם את רווחת הצרכנים ולהפחית את יוקר המחיה, ומתוך מטרה להקל ולפשט את רכישת המוצרים ביבוא אישי, הוועדה ממליצה שככלל, היבוא האישי יהיה פטור מדרישת עמידה בחוקיות יבוא או הצורך להמציא אישורים על עמידה בהם", נכתב בהמלצות. דרישת חוקיות היבוא תחול במקרים חריגים בלבד, שבהם הדרישות נחוצות בשל הרצון להבטיח את בטיחות או בריאות הציבור. במקרים אלה הצרכן המייבא יוכל לחתום על הצהרה בעת קבלת הטובין (אך לא כתנאי לשחרור מהמכס), שלפיה המוצר עומד בתקני בריאות. לחלופין, המוצר יעבור לבדיקת רגולטור ללא עלות. הצרכן הוא שיבחר בחלופה הנוחה לו.

עוד על מנת לייצר הבחנה ברורה בין יבוא מסחרי לבין ייבוא אישי, וכדי לאגד את כלל הדרישות הרגולטוריות במקום אחד, מוצע לקבוע כי שר הכלכלה והתעשייה יתקין צו מכוח פקודת היבוא והיצוא, שיקבע את כלל הדרישות הרגולטוריות ביבוא אישי.

הוועדה מציעה להקים אתר אינטרנטי על ידי הממונה על חוקיות היבוא במשרד הכלכלה והתעשייה שיאפשר, בין היתר, לחפש את סוג המוצר ולקבל מידע על אודות הכמות הסבירה, חוקיות היבוא הנדרשת והאגרות הצפויות. אתר זה יקושר למחשבון של רשות המסים, אשר יאפשר למשתמש להזין סוג מוצר ומחירו ולקבל מידע מרוכז על עלויות המיסוי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker