למרות התוכניות של כחלון - ההשקעה בבנייה למגורים ירדה ב-1.4%

לפי נתוני הלמ"ס לרבעון השלישי, התמ"ג עלה ב-4.1% אך הוא נשען בעיקר על עלייה בצריכה הפרטית וביבוא, בעוד היצוא כמעט ולא עלה

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דירות למכירה בחולון
דירות למכירה בחולון

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) פירסמה היום (ה') אומדן ראשון לצמיחה לרבעון השלישי של 2017 – ולפיו התוצר המקומי הגולמי עלה ב-4.1% בחישוב שנתי ברבעון זה. מדובר בנתון מרשים שבא לאחר עלייה של 2.5% ברבעון השני ושל 0.9% ברבעון הראשון של השנה.

בבחינה של הגורמים העומדים מאחורי הצמיחה ניתן לראות כי המנוע המרכזי של הצמיחה גם ברבעון השלישי היה עלייה בהוצאה לצריכה פרטית בשיעור של 7.8%,  ועלייה בהשקעה בנכסים קבועים בשיעור של 8.1%.

הישענות הצמיחה בתוצר על עלייה בצריכה לבדה אינה נחשבת תופעה בריאה מבחינה כלכלית - לאור העובדה שקשה לקיים עלייה בצריכה לאורך זמן. למרות העלייה בהשקעה בנכסים קבועים, הקיפאון בשוק הנדל"ן בעקבות מהלכיו של שר האוצר התבטא ברבעון השלישי בירידה בהשקעה בבנייה למגורים - של 1.4% בחישוב שנתי.

ברבעון הקודם נרשמה עלייה גבוהה יותר, של 11.1% בחישוב שנתי, בהשקעה בנכסים קבועים. הסיבה לכך שלמרות הירידה בהשקעה לבנייה למגורים נרשמה עלייה בהשקעה בנכסים קבועים, היא עליות שנתיות של 29.9% בהשקעה במכונות וציוד, של 8.3% בהשקעה בבנייה שלא למגורים ובעבודות בנייה אחרות, ושל 49.7% בהשקעה בכלי תחבורה יבשתיים.

הישענות הצמיחה על עלייה בצריכה מטרידה גם משום שבבחינה של מאזן הסחר כפי שהוא משתקף בתוצר, ניתן לראות כי ברבעון השלישי עלה יבוא הסחורות והשירותים (ללא יבוא בטחוני) ב-10.5%, בעוד יצוא הסחורות והשירותים (ללא יהלומים והיי-טק) צמח בשיעור זניח של 0.4% בלבד.

הזינוק ביבוא והקיפאון ביצוא גם הם אינם סוג הצמיחה שנחשבת בריאה למשק. לצד היבוא הביטחוני, זינק יבוא הסחורות והשירותים ב-16.6%. בתחום היבוא, הנהירה של הישראלים לחו"ל השתקפה בעלייה של 12.3% ביבוא שירותי תיירות ברבעון שלישי בחישוב שנתי.

ההוצאה לצריכה פרטית לנפש עלתה ב-5.7% ברבעון השלישי. עלייה זו באה בהמשך לעלייה של 4.2% ברבעון הקודם, ולירידה של 1.5% בחישוב שנתי ברבעון הראשון של 2017. הישראלים הוציאו יותר על מזון, משקאות וטבק – שהצריכה שלהם עלתה ב-4.3%, על  מוצרים בני קיימא למחצה שצריכתם עלתה ב-6.7%, ועל ביגוד שההוצאה עליו עלתה ב-2.6%.

דווקא ההוצאה לרכישת ציוד למשק הבית, כגון מקררים, מכונות כביסה ומזגנים - ירדה בשיעור של 2.3% בחישוב שנתי, לאחר עלייה של 23.8% בחישוב שנתי ברבעון הקודם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker