עיריית חיפה לבית המשפט: צו הריסה למכל האמוניה - בתוך חודש

בעירייה חוששים שמאחורי הקלעים תוביל הממשלה לחידוש מילוי המכל לטובת האינטרסים של חיפה כימיקלים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכל האמוניה במפרץ חיפה
אורה קורן

עיריית חיפה פנתה היום לבית המשפט לעניינים מקומיים בחיפה, וביקשה אישור לצו הריסה למכל האמוניה, כדי למנוע מצב בו ימלאו אותו מחדש וייעשה בו שימוש עתידי במקום איחסון לאמוניה. עוד התבקש בית המשפט לקבוע כי ההריסה תתבצע על ידי חיפה כימיקלים ובמימונה תוך 30 יום ממתן הצו.

הנימוק הרשמי המלווה את העתירה הוא שהמכל נבנה תוך סטייה מהיתר הבנייה, שלא אושר על ידי הרשות הקבועה בחוק התכנון והבנייה. לטענת העירייה, מדובר בצורך להשבת הסדר על כנו ומניעת מיטרד מהציבור בשל עצם קיומו של מבנה לא חוקי. בנוסף טוענת העירייה כי שלוש ערכאות של בתי משפט קבעו כי שימוש במכל למטרה לשמה הוקם (אגירת אמוניה) מהווה סכנה מוחשית ומיידית לכמליון תושבי חיפה והסביבה. 

חריגות הבנייה מתיחסות לנפח המכל העומד על 14,300 טונה אמוניה, כשהיתר הבנייה היה ל-12 אלף טונה. חריגה נוספת מתייחסת לטכניקת הבנייה.

מדובר במכל האמוניה של חיפה כימיקלים, שבעירייה חוששים, כי מאחורי הקלעים נרקמים מגעים עם הממשלה שתכליתם חידוש השימוש בו, לאחר שזה רוקן לחלוטין בצו בית משפט. בעיריית חיפה רואים בו סיכון בטיחותי וביטחוני ולא מקבלים חוות דעת הפוכות של גורמים בטחוניים, בטענה לחוסר אמינות או לחוסר התיחסות לחלק מתרחישי הסיכון.

לאחרונה הוקמה ועדה ממשלתית לבחינת הדרך הבטוחה ביותר להבאת אמוניה למפעל חיפה כימיקלים בצפון. אולם, החברה ועיריית חיפה הודיעו שלא יקבלו את המלצותיה. בחברה טענו כי הוועדה הוקמה ללא התייעצות איתה ובעירייה אומרים כי הנציג הבטחוני בוועדה אינו אובייקטיבי ולכן מקובל עליה. כתוצאה מכך נותר המפעל בצפון סגור ועובדיו הוצאו לחופשה ללא תשלום באישור בית הדין לעבודה. מנגד, מפעל החברה בדרום חידש פעילות באמצעות שינוע אמוניה במכלים מוקטנים (איזוטנקים).

מכל האמוניה  פעל במשך שנים ללא היתר בנייה והיה נשוא להליכים משפטיים שנמשכו שש שנים בין החברה שדרשה חידוש היתר לעירייה שסרבה להעניקו. באפריל 2014, בעיצומו של דיון ציבורי על הסיכון במכל האמוניה ובאניית האמוניה הממלאת אותו מידי חודש, משכה חיפה כימיקלים את הערר שהגישה לבג''ץ על החלטת בית המשפט המחוזי בחיפה שדחה את בקשתה לחידוש ההיתר וקיבעה בכך את המצב המשפטי, לפיו אין למכל היתר בנייה ולכן הוא אינו חוקי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker