אנרג'יאן היוונית וקונסורציום הודי הגישו הצעות לחיפושי גז ונפט במים של ישראל

אנרג'יאן היא בעלת הזכויות לפיתוח מאגרי כריש ותנין. הקבוצה ההודית כוללת את חברת הנפט ההודית, בהראט ו-ONGC

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קידוח של אנרג'יאן ביוון
אורה קורן

שנה לאחר פתיחת המים הכלכליים של ישראל לחיפושי גז ונפט חדשים, מסתיים בקול ענות חלושה המכרז הבינלאומי שפירסם משרד האנרגיה לחלוקת רישיונות קידוח חדשים. זאת לאחר שהתקבלו שתי הצעות בלבד למכרז שכלל 24 בלוקים: אנרג'יאן היוונית, בעלת הזיכיון במאגרי כריש ותנין, וקבוצה הודית הכוללת את חברת בהראט פטרורסורסס, ONGC Videsh וחברת הנפט ההודית אויל אינדיה.

המכרז סבל בשנה האחרונה מהיענות דלה למרות מאמצי משרד האנרגיה לעניין את תעשיית הקידוחים העולמית. כך, למרות ההבטחות לעידן חדש עם האישור של מתווה הגז והותרת המחיר הגבוה של הגז — המציאות שוב טפחה על פני הממשלה.

עיתוי פרסומו של המכרז לא היה אידיאלי, לאור המשבר שבו נתון עדיין ענף הקידוחים בעולם, וכן לנוכח מגבלות שוק הגז המקומי והאזורי. בין החסמים לכניסת חברות לשוק הישראלי ניתן למנות היעדר יעד ברור לשיווק הגז וביקוש מקומי מדשדש, בין השאר כתוצאה מכישלון הטמעתו בתעשייה ובתחבורה. ברקע נמצא גם מונופול הגז הגדול שהוכיח כי הוא בעל השפעה על הממשלה.

המכרז, שאמור היה להינעל ב–21 באפריל, נדחה ל–10 ביולי לאחר שרק ארבע חברות רכשו את מסמכי המכרז, ולאחר מכן הודיע המשרד על דחייה נוספת, ל–15 בנובמבר. המכרז כלל שיווק של 24 בלוקים (שטחי ים בהיקף של עד 400 קמ"ר), ונועד לעודד פיתוח מהיר. הרישיונות יוענקו לשלוש שנים, עם אופציה להארכה בשלוש שנים נוספות.

כפי שנחשף ב–TheMarker, לאחר שמונה חודשים הונחה רק הצעה קבילה אחת לקבלת רישיון קידוח, שאותה הגישה אנרג'יאן היוונית. זאת, מכיוון שהיא מעוניינת בתפיסת השטח שבין מאגרי כריש ותנין שבחזקתה. יתר החברות הפעילות באגן הים התיכון נמנעו מלגשת למכרז, כצפוי, בשל השוק המונופוליסטי הרווי בישראל, חסימת ערוצי יצוא הגז ומשיקולים גיאופוליטיים.

מקור ממשלתי אמר בתגובה לפרסום כי "אין לזלזל בשתי חברות בינלאומיות". שר האנרגיה, יובל שטייניץ, אמר כי ההליך הוא שלב ראשון, שנועד להוביל למימוש פוטנציאל מאגרי הגז והנפט במים הכלכליים של ישראל. לדבריו, ב–2018 מתוכנן הליך תחרותי נוסף בו יוטמעו לקחים מההליך שהסתיים. במשרד האנרגיה ציינו כי בארבע השנים האחרונות לא נמסרו רשיונות קידוח בים התיכון.

כבר ביוני השנה, לאחר שהתברר כי רק אנרג'יאן הגישה הצעה במכרז, אמר מנהל תחום גיאופיזיקה במשרד האנרגיה, מיכאל גרדוש, כי למכרז יש הישג אחד — "הדימוי שלנו בעולם השתפר. ידענו שלא נהיה מוצפים בבקשות".

ההשתתפות הדלה של המתמודדים מצביעה על כך שהנימוק של המשרד לפיו שמירת מחירי גז גבוהים בישראל תמשוך משקיעים, אינו נכון. מנגד, הרגולציה עליה הודיע השבוע משרד האנרגיה לשנים שלאחר 2022, המחייבת מעבר ליצור של 75%–80% מהחשמל בגז טבעי, עשויה אולי לסייע בתמרוץ השקעות בחיפושי גז בישראל במכרז הבא שצפוי ב–2018.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker