העודף בקופת האוצר יגיע ל-20 מיליארד שקל עד סוף השנה

אחרי שבאומדן האחרון הוערכו העודפים ב-17 מיליארד שקל – דו"ח ביצוע הכנסות המדינה של משרד האוצר לאוקטובר מעיד על זינוק נוסף ■ הוצאות מערכת הביטחון עלו ב-10.3% - בעוד בתקציב המקורי של 2017 תוכנן גידול של 0.7% בלבד

חגי עמית
חגי עמית
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד ושר האוצר משה כחלון
מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד (מימין) ושר האוצר משה כחלוןצילום: דודו בכר

דו"ח ביצוע תקציב והכנסות המדינה ממסים לאוקטובר 2017, שפורסם היום (ד') מעיד כי עודפי הגבייה ממסים שהצטברו מאז תחילת השנה יגיעו ל-20 מיליארד שקל עד סוף השנה.

באוקטובר הסתכמו הכנסות המדינה ממסים ב-30.1 מיליארד שקל, היקף גבייה גבוה במיוחד, המוסבר ברובו ע"י גבייה חריגה של כ-6.5 מיליארד שקל מתשלומי דיווידנדים, כתוצאה מהפחתת שיעור המס על דיווידנדים לבעלי עניין, בהוראת שעה שהסתיימה בסוף ספטמבר.

גם בניכוי שינויי החקיקה, אירועים חריגים חד-פעמיים והפרשי עיתוי בשחרור החזרי מס, עלו ההכנסות ממסים בשיעור ריאלי של 16% לעומת חודש אוקטובר אשתקד.

בעוד שבתקציב 2017 מתוכנן גירעון שנתי בסך 36.6 מיליארד שקל, שהם 2.9% מהתמ"ג - הגירעון המצטבר ב-12 החודשים האחרונים (נובמבר 2016 – אוקטובר 2017) עומד על 1.4% מהתמ"ג בלבד.

הזינוק בגבייה מכסה על כך שסך הוצאות מערכת הביטחון עלו ב-10.3%. מאז תחילת השנה. בתקציב המקורי של מערכת הביטחון תוכנן ב-2017 גידול בשיעור של 0.7% לעומת אומדן הביצוע בפועל ב-2016.

גם אם נותרו רק חודשיים עד לסוף השנה, באוצר ממשיכים להבטיח כי העמידה בסיכומים התקציביים נתונה תחת פיקוח ומעקב לצורך ההתכנסות של משרד הביטחון למסגרת התקציב המאושר בהמשך השנה. באוצר טוענים כי הגידול בנתוני סך הביצוע של מערכת הביטחון השנה לעומת אשתקד מוסבר על ידי שינויים בהתפלגות הביצוע ב-2017 לעומת שנים קודמות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker