"שטייניץ ונתניהו הוכיחו שהם מוכנים לספוג השמצות על כך שלא אכפת להם מקרטל הגז"

פרופ' אבי שמחון, ראש המועצה הלאומית לכלכלה, דיבר על השינוי בתפישת הציבור וקובעי המדיניות בין המחאה החברתית לאישור מתווה הגז ואמר: "המטוטלת חזרה לאחור - אנחנו לא ברמה ההיסטרית של 2011"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, אבי שמחון
יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, אבי שמחוןצילום: תומר אפלבאום

"המטוטלת חוזרת ולהערכתי עכשיו היא באמצע. זה לא שלא אכפת יותר ממחיר הקוטג', אבל זו לא הרמה הכמעט היסטרית שהיתה בשנים 2011-2015", כך אמר היום (ג') ראש המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' אבי שמחון, בכנס לציון 30 שנה להגבלים העסקיים שיזמו היכללה למינהל ומשרד עורכי הדין ש. הורוביץ.

שמחון אמר עוד כי "ממצב שלאף אחד לא אכפת מקרטלים ומונופולים (לפני 2011, א"ק) עברנו למצב שזה הכי חשוב לקובעי המדיניות עד מאי 2015. אז, במתווה הגז, הוכיחו קובעי המדיניות יובל שטייניץ ובנימין נתניהו שהם יכולים לספוג מאמרים משמיצים ב-TheMarker על כך שלא אכפת להם מהקרטל. זה היה שינוי".

על הלך הרוח ב-2011 אמר שמחון כי "שני אירועים בולטים היו במשק בעשור הנוכחי. מחאת הקוטג' ב-2011 ומתווה הגז ב-2015. עד למחאת הקוטג' לאיש לא היה אכפת ממונופולים למעט אנשי הגבלים עסקיים. לראיה, לפני המחאה הוחלט על העלאת תעריף החשמל בחמש אגורות כחלק מהמהלך הכולל של מעבר לשימוש באנרגיה מתחדשת, ואיש לא התייחס לכך. אם המהלך היה מתרחש כמה חודשים מאוחר יותר, לאחר מחאת הקוטג', הוא לא היה יוצא לפועל.

עוד אמר שמחון כי בדו''ח של ארגון ה-OECD לגבי יוקר המחיה במדינות העולם ב-2014, רואים שישראל יקרה מהממוצע של המדינות המפותחות ב-18%. "בישראל המע''מ הרבה יותר גבוה מרוב המדינות בעולם, אבל חלק נובע גם מכך שאנחנו סוג של מדינת אי, והסחר שלנו עם מדינות אחרות מוגבל לעומת אירופה. זה מביא לכך שיש כאן פחות תחרותיות", הוסיף.

שמחון ציין כי "אנחנו בולטים לרעה בחלב, גבינות וביצים. בהם אנחנו מאוד יקרים בהשוואה לכל המדינות. למה? ההערכה שלי שזה שוק מאוד מתוכנן".

גם ענף המשקעות הקלים יקר בישראל ב-37% מהממוצע. לדברי שמחון, "למה קוקה קולה בישראל יותר יקרה ממדינה אחרת? הייתי מצפה מהרשות להגבלים עסקיים לבחון. זה שוק די ריכוזי".

שמחון, שעוסק בין היתר בצמצום הביורוקרטיה, במשק אמר כי "הרגולציה בישראל הפכה לגיהנום. יש לי קומה שלמה של אנשים שסורקים רגולציה על מנת להפחית אותה, וזה לא קל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker