בית המשפט אישר לחיפה כימיקלים להוציא את העובדים לחופשה ללא תשלום

בית הדין לעבודה ציין כי סגירת המפעל בצפון נובעת מהסכסוך בין החברה לעיריית חיפה, ואינה צעד המכוון נגד העובדים המאורגנים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדי חיפה כימיקלים מפגינים מול המפעל בחיפה, היום בצהריים
אורה קורן

השופט אלכס קודן מבית הדין לעבודה קיבל היום את עמדתה של חיפה כימיקלים ואישר לחברה להוציא לחופשה ללא תשלום למשך חצי שנה את עובדי המפעל הצפוני. בתקופה זו יוכלו העובדים למצות את זכויותיהם מול הביטוח הלאומי.

השופט ציין כי סגירת המפעל בצפון היא אוטנטית ונובעת מהסכסוך בין החברה לעיריית חיפה ולא צעד המכוון נגד עובדים מאורגנים. עוד כתב השופט בהחלטתו כי הודעות חיפה כימיקלים ועיריית חיפה לפיהן הן לא מחוייבות לקבל את החלטת הוועדה הממשלתית בנושא הדרך הבטוחה ליבוא אמוניה למפעל מחזקת את האפשרות שהמפעל לא ייפתח. במצב שכזה לא ניתן לאכוף על בעלי החברה להמשיך לשלם שכר לעובדים שאין להם ימי חופשה. עובד שיעדיף חלופה של פיטורים וקדימות בקבלה לעבודה אם המפעל ייפתח – יוכל לבחור בחלופה זו.

את חיפה כימיקלים מייצגים עורכי הדין עמי שחר, עודד מזרחי ודור פישר שותפים במשרד פינברג ושות'.

סגירת מכל האמוניה במפרץ חיפה הובילה לסגירת מפעלי חיפה כימיקלים בצפון ובדרום. בלחץ הממשלה נפתח המפעל הדרומי באמצעות חלופת יבוא במכלים קטנים (איזוטנקים). לגבי המפעל הצפוני החברה התעקשה על יבוא באניית אמוניה, אולם עיריית חיפה טירפדה אותה כשלא העניקה רשיון למערך היבוא. העירייה טענה שחלופת האיזוטנקים בטוחה יותר גם למפעל הצפוני. הוועדה שהקימה הממשלה נועדה להכריע בשאלה של החלופה הבטוחה.

עם זאת, בעיריית חיפה הביעו חשש כי אחד מחברי הוועדה שנבחר בניגוד לסיכום עם עיריית  חיפה נועד להטות את הכף מראש לחלופה של יבוא באוניה. לפיכך הודיעה העירייה כי בנסיבות אלה היא אינה סומכת על המלצות הוועדה.

אלי אלבז, יו"ר ועד העובדים, אמר בתגובה כי "בסיפור הזה אין צדיקים. את המאמץ של הנהלת החברה לסגור מפעל משגשג, מתוך חמדנות ונקמנות כלפי העובדים, אנחנו כבר מכירים. עתה מסתבר שגם למדינה חשוב לסגור חשבון עם העייריה, וזו מצדה, בשל מאבקי אגו בלבד, שולחת 450 עובדים ללשכת האבטלה. לאורך כל התקופה הזו היינו כלי משחק בידי גופים ציניקנים - השרים אלקין, כהן ושקד, וראש העירייה יהב - שחבר אחד בוועדת מומחים חשוב עבורם יותר מפרנסתם של 450 משפחות.

מארגון כוח לעובדים, המייצג את עובדי החברה, אמר כי "אנשיו לומדים את ההחלטה. את הארגון מייצגים עורכי הדין סיגל פעיל ואדר שוורץ ממשרד סיגל פעיל ושות', ועורך הדין אלי נידם ממשרד נידם מזרחי ושות'.

מחיפה כימיקלים נמסר בתגובה: "בית המשפט הבהיר כי הפיטורים הם כורח המציאות, שנכפתה על חיפה כימיקלים בעקבות החלטת עיריית חיפה למנוע מתן רישיון עסק לחיפה כימיקלים, גם לאחר שהממשלה החליטה על פתרון האונייה הקטנה בהזרמה ישירה. אנו מקווים שעיריית חיפה תחזור בה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker