"להעביר מיליארד שקל - ולא יותר": האם קק"ל מנסה לסגת מההסכם עם המדינה?

דירקטוריון קק"ל מתנגד להסכם שהתקבל עם האוצר, לפיו הקרן תעביר 2 מיליארד שקל למדינה על פני שנתיים ■ משה דבוש, חבר ועדת הכספים של קק"ל: "אני מתנגד להעביר אפילו שקל אחד מקק"ל. למדינה יש מספיק כסף להתמודד עם הוצאותיה"

ארנן פלמן
ארנן פלמן

חברים בדירקטוריון קק"ל מביעים התנגדות להעברת 2 מיליארד שקל מקק"ל למדינה בשנים 2018-2019, כפי שסיכמו לפני כמה שבועות מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד ויו"ר קק"ל דני עטר. לפי הסיכום הכסף יועבר לפיתוח תשתיות שיוגדרו על ידי הממשלה כמו כבישים ובתי ספר.

הסיכום התקבל במהלך ישיבתה של ועדת הכספים שדנה בקידום חוק שיעגן העברת כספים מקק"ל לאוצר המדינה. בקק"ל מתנגדים לחקיקת החוק בין היתר מחשש שיוביל להלאמה של הארגון.

באב"ד הודיע בישיבתה של ועדת הכספים שבקרוב יקבע מה יהיו הפרויקטים הללו וכי "ככל שב-6 בנובמבר 2017 ההסכמות לא יתקבלו בדירקטוריון קק"ל, בכוונת הממשלה להמשיך להעביר חוק המעגן את העברת הכספים מקק"ל למדינה ב-7 בנובמבר".

עטר אמר בדיון כי "אנו שואפים לסיים את הדיון עם הממשלה ברוח טובה. בתיווכו של יו"ר הקואליצייה, ח"כ דוד ביטן, וראש עיריית מגדל העמק, אלי ברדה. הגענו להבנות ואנסה בכל כוחי להעביר את ההבנות הללו בדירקטוריון קק"ל ב-6 בנובמבר".

לפני חודש הופיעו בדירקטוריון קק"ל באב"ד ויואב הורוביץ ראש הסגל רה"מ בנימין נתניהו וביקשו העברת מיליארד שקל לאוצר המדינה בשנת 2018. השניים זכו להתקפה חריפה של חברים בדירקטוריון קק"ל שהודיעו על התנגדותם.

ועדת הכספים של דירקטוריון קק"ל תכונס היום (א') אחר הצהריים, לקראת ישיבתו של דירקטוריון הארגון מחר (יום שני).  ועדת הכספים תדון הן בהעברת 2 מיליארד שקל לאוצר המדינה והן בהסרת השעבוד על 2.2 מיליארד שקל בקופת הארגון המיועד להבטחת הגימלאות לגימלאים ולעובדים הזכאים לגמלה שיפרשו בעתיד. ועדת הכספים תקיים מחרתיים (ג') דיון בהצעת החוק להעברת כספים מקק"ל לאוצר המדינה. מועד הדיון נועד להוות אמצעי לחץ על דירקטוריןן קק"ל לאישור העברת הכספים למדינה.

דני עטר, יו"ר קק"ל
דני עטר, יו"ר קק"לצילום: אמיל סלמן

חבר ועדת הכספים של קק"ל מטעם מפלגת העבודה, משה דבוש, הודיע כי "אני מתנגד להעברת אפילו שקל אחד מקק"ל לאוצר המדינה. למדינה יש מספיק כסף להתמודד עם הוצאותיה בתקציב המדינה. בסוף יתגלה מי פועל להרוס את קק"ל".

דבוש הביע חשש שאם יועבר הכסף לקופת המדינה לא ישאר בקופת קק"ל כסף להבטחת תשלום גמלאות לעובדים.

 "אסור לרוקן את קופת קק"ל"

יו"ר ארגון העובדים של קק"ל, ישראל גולדשטיין, שיופיע היום בפני ועדת הכספים של הארגון שיגר מכתב אל חברי הועדה והדירקטוריון שבו הביע התנגדות להסיר את היעוד של 2.2 מיליארד שקל בתקציב קק"ל לטובת הבטחת גימלאות העובדים. ההחלטה בעניין התקבלה על ידי דירקטוריון קק"ל באפריל 2013.

לדברי גולדשטיין, "מדובר בהחלטה שערורייתית שמעמידה בסיכון מיידי את המשך תשלום הפנסיה לגימלאים כמו גם לעובדים הזכאים לכך".

סגן יו"ר קק"ל ויו"ר ועדת הכספים של הדירקטוריון ארנן פלמן מהליכוד אמר ל-TheMarker כי בעבר הציע לייעד הכסף המיועד למימון גמלאות העובדים בקרן פנסיה מרכזית' אבל ועד העובדים דאז צידד ביעוד הכסף כסכום משועבד של 2.2 מיליארד שקל בתקציב הארגון.

על כך אמר פלמן כי אסור לרוקן את קופת קק"ל ולהעביר 2 מיליארד שקל, כפי שדורשים באוצר, וכי הוא מאוד מקווה שישאר כסף לגימלאות העובדים. פלמן מצדד בהעברת מיליארד שקל מקופת קק"ל לתקציב המדינה בלבד ולא ב-2 מיליארד שקל. פלמן נפגש לפני כחודש עם רה"מ בנימין נתניהו שביקש את סיועו בהעברת מיליארד שקל.

פלמן הוסיף כי "איני מבין כיצד פתאום הגענו למצב שבו יו"ר קק"ל דני עטר הסכים להעברת 2 מיליארד שקלים בשנים 2018-2019 לקופת המדינה. זה נראה לי כניעה לאוצר .אני היחיד ששמעתי מנתניהו בקרשה להעביר 1 מיליארד שקלים לאוצר המדינה ובכך יש לעסוק לא בסכומים גבוהים יותר".

פלמן הדגיש כי "בצד העברת סכום של מיליארד שקל לקופת המדינה אדרוש התחייבות של המדינה להאריך את התקופה שבה היא לא תבקש עוד כסף מקופת קק"ל העומדת כעת על דצמבר 2021. אמליץ שהממשלה תתחייב בצורה יותר משפטית מההסכם הקודם עם קק"ל, שבו אינה עומדת, כך שנאריך את התקופה שבה הממשלה לא תוכל לבוא בתביעות כספיות נוספות לקק"ל".

פלמן אינו מתרגש מהאיום של באב"ד לחוקק חוק שיעגן את העברת הכספים מקק"ל לאומר המדינה ויבטל את הפטור ממס אם קק"ל לא תעביר 80% מההכנסות המגיעות לה בגין השבחת הקרקע על ידי המדינה.

"אם הממשלה תקדם הצעת חוק בעניין נפנה לבג"ץ ואני מניח שבג"ץ לא יפגע בזכות הקניין של קק"ל", הדגיש.

פלמן התייחס להופעתם לפני כחודש של באב"ד וראש הסגל של נתניהו יואב הורוביץ בדירקטוריון קק"ל, בה ביקשו העברת מיליארד שקל, וזכו להתקפה מצד חלק מחברי הדירקטוריון. "אני לא מבין למה הם באו לישיבת הדירקטוריון, שבה ספגו ביקורת. אמרתי להם שלא לבוא לדירקטוריון", אמר פלמן.

בישיבתה של ועדת הכספים לפני כמה שבועות התנצל יו"ר קק"ל עטר בפני באב"ד והורוביץ על האמירות כנגדם, שהושמעו על ידי חלק מחברי הדירקטוריון.

מקק"ל נמסר שביום שני תתקיים ישיבת הדירקטוריון, ורק חבריו יוכלו להחליט אם להעביר את הכספים לקופת המדינה, אם לאו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker