דיון סוער באוצר: "איך כשלו התחזיות בנוגע לעודפי גביית המסים?"

ישיבה מיוחדת שנועדה לבחון את כישלון התחזיות הידרדרה לחילופי האשמות בין הכלכלן הראשי באוצר, אנשי אגף התקציבים, מנהל רשות המסים וסגן שר האוצר

חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יואל נוהצילום: תומר אפלבאום
חגי עמית

הסערה סביב עודפי גביית המסים בעקבות מבצע ההטבות למדווחים על דיווידנדים של חברות הארנק - מסרבת להירגע. המבצע שעליו הכריזה רשות המסים העלה את הגבייה בכ-13 מיליארד שקל בהשוואה ל-2016, והביא את סך עודפי הגבייה ל-17 מיליארד שקל מתחילת 2017.

במשרד האוצר נערך אמש (ד') דיון ראשוני בנושא, ביוזמתו של מנכ"ל המשרד שי באב"ד. זאת כהקדמה לביצוע תחקיר שמטרתו להבין את כישלון האוצר ורשות המסים בהערכותיהם בנוגע לתוצאות מבצע הטבת המס לחברות הארנק. מטרה נוספת של התחקיר היא לגבש דרכים למניעתן של סטיות דומות בעתיד.

הרוחות הסוערות בדיון נבעו מכך שעבור אגף התקציבים  - שגם כלפיו הופנה הזרקור במסגרת הדיון - מהווה הסטייה הזו חלום בלהות שהתגשם. זאת מאחר שעודפי הגבייה מזמנים לאגף מבול של דרישות תקציביות מצד שרי הממשלה, שרואים בעודפים הללו הזדמנות לריפוד תקציבם.

הכעס שהצטבר באגף התקציבים תרם לכך שהדיון - שבו נכחו בין היתר היועץ המשפטי למשרד האוצר אסי מסינג, הכלכלן הראשי במשרד יואל נוה, מנהל רשות המסים משה אשר וסגן שר האוצר איציק כהן - הגיע לטונים גבוהים.

נוה זעם על כי המהלך בוצע כמחטף - כשההחלטה להוציאו אל ההפועל התקבלה בכנסת לאחר שהוגדר כבעייתי בישיבות של הנהלת האוצר. סגן השר כהן המשיך לטעון כי אין הוא מבין מה הבעיה עם העודפים וכי בסך הכל מדובר בברכה. אשר, מצידו, הזכיר שבאב"ד עצמו הוא שאישר את המהלך.

הדיון, שנערך בשעה מאוחרת בלילה, נקטע כשחלק מהנוכחים נאלצו לעזוב, והוא צפוי להימשך בשבוע הבא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker