כחלון מודיע לראשונה בפומבי: עודפי הגבייה יופנו להורדת מסים

"התוכנית שלנו היא להחזיר את הכספים לציבור בצורה אחראית, אפשר להוריד מסים ולהכניס יותר כסף", אמר שר האוצר ■ על תקציב 2019 אמר: "התקציב שנעביר משדר יציבות ואופק לעולם"

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
משה כחלון
שר האוצר, משה כחלוןצילום: עופר וקנין

שר האוצר, משה כחלון, התייחס היום (ד') לראשונה לתוכניות שלו להשתמש בעודפי גביית המסים - בהיקף 17 מיליארד שקל - שהצטברו בקופת המדינה מתחילת השנה. באירוע חנוכת מפעל תרופות של חברת אוניפארם ביקנעם אמר כחלון: "נמצא את הדרך להחזיר את הכספים לזוגות הצעירים ומעמד הביניים. יש יותר מדי מכסים מיותרים בישראל ואנחנו הולכים לטפל בזה".

"מבצע הדיווידנד שיחרר 30 מיליארד שקל כלואים שיחזרו למשק ויניעו אותו", הוסיף. "כסף צריך לעבוד ולהיות בשוק ולא להיות קבור וכלוא. התוכנית שלנו היא להחזיר את הכספים לציבור בצורה אחראית. הכלכלה שלנו במצב מצוין ואני צופה שהחוב שלנו יירד גם בשנה הבאה. החוב של ישראל נמוך וכשהחוב נמוך אפשר להשקיע באזרחים. אני מעדיף להקטין את החוב באמצעות הצמחת המשק והגדלת העוגה ולהשקיע את הכסף בחזרה במשק. מסים גבוהים הם לא ערובה להכנסות גבוהות - זאת טעות. אפשר להוריד מסים ולהכניס יותר כסף".

מלבד ההתייחסות לעודפי התקציב ולצורך להוריד מסים, השר כחלון התייחס גם לתקציב 2019, שאנשי אגף התקציבים כבר קיבלו הוראה להתחיל בהכנתו. "התקציב שנעביר משדר יציבות ואופק לעולם. יש הרבה חברות רב-לאומיות גדולות בדרך לישראל. בשנים הקרובות נראה זרם של חברות כאלה. יש הרבה יותר חברות שרוצות להגיע מאשר כאלו שרוצות לצאת".

כחלון גם ניצל את הארוע כדי לדבר על תוכנית "נטו תעשייה", שאמורה להתפרסם בימים הקרובים, ואמר כי "המפעל שאנחנו חונכים כאן היום הוא מהחדשנים שיש בישראל ובלי חדשנות אין תחרות. בימים אלו אנחנו נמצאים בישורת האחרונה של תוכנית 'נטו תעשייה' שתמשיך לעודד הקמת מפעלים חדשים וחדשניים עם שכר הוגן לעובדים. במפעל הזה ניתן לראות את עם הישראל היפה - יהודים, דרוזים וערבים עובדים זה לצד זה. למדינת ישראל יש כלכלה חזקה וייצוא חזק שנמצא בעלייה".

התבטאויות השר עומדות בסתירה לאמירות של נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, שהזהירה במהלך השבוע מהשימוש בעודפי הגבייה החד פעמיים להורדת מסים, ולדברי הכלכלן הראשי במשרד האוצר, יואל נווה, שהזהיר לא להפנות את עודפי המסים להוצאות ממשלתיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker